Mistrem světa ve sjezdu je Nor Svindal

Norský lyžař Aksel Lund Svindal se dnes v Aare stal mistrem světa v královské disciplíně sjezdu. V závodě, který ovlivnila mlha, vytěžili ze svých nízkých startovních čísel nečekané stříbro Kanaďan s českými kořeny Jan Hudec a bronz domácí Patrick Järbyn.

Čeští reprezentanti nepatří v nejrychlejší lyžařské disciplíně mezi elitu a dnes skončili ve čtvrté desítce. Ondřej Bank byl pětatřicátý s odstupem 3,24 sekundy na Svindala, Petr Záhrobský skončil dvě příčky za ním. Ve startovní listině figurovalo i jméno slalomáře Filipa Trejbala, ten však nakonec sjezd nejel.

Závod byl kvůli špatnému počasí přeložen ze soboty a klimatické podmínky trápily organizátory i dnes. Kvůli mlze ve střední části trati byl odložen zhruba o dvacet minut start a po odjetí jedenácti závodníků byl závod znovu na několik minut kvůli špatné viditelnosti přerušen. To už byli v cíli rodák ze Šumperku Hudec i Järbyn, kteří startovali jako druhý, respektive pátý v pořadí. Po restartování závodu je dokázal předstihnout z celé plejády favoritů pouze vedoucí muž Světového poháru Svindal, jenž zvítězil s velkým náskokem 72 setin sekundy. Čtyřiadvacetiletý Nor získal pro svou zemi vůbec první zlato ze sjezdu na mistrovství světa či olympijských hrách.

"Byl to skvělý závod, i když si myslím, že jsem měl docela štěstí. Ale je to vynikající den pro Aksela i pro Norsko," řekl s úsměvem v cíli nový mistr světa. "Potřebuju pár minut v klidu, abych si uvědomil, co jsem dokázal," dodal Svindal, jenž tak začíná plnohodnotně zacelovat díru po legendárním krajanovi Kjetilu Andre Aamodtovi, jenž před měsícem oficiálně ukončil kariéru. Zatímco Svindal podle expertů ke spolufavoritům závodu patřil, medailový zisk Hudce a Järbyna se stal velkým překvapením. Pětadvacetiletý Hudec, jehož rodiče emigrovali z tehdejšího Československa rok po jeho narození, sice naznačil v Aare své možnosti sedmým místem v super-G, ve Světovém poháru je však jeho nejlepším výsledkem také sedmá příčka ve sjezdu z roku 2004.

"Konečně se na mě usmálo štěstí. Letos jsem měl startovní čísla někde kolem šedesátky a sedmdesátky. Tady jsem dostal dvojku a díky bohu za ni. Super jízda," uvedl Hudec. Ani s Järbynem, jenž za dva měsíce oslaví 38. narozeniny, se příliš na medaili nepočítalo. Pro švédského veterána je dnešní bronz druhou medailí na MS, před jedenácti lety získal stříbro v superobřím slalomu v Sierra Nevadě. "Musím poděkovat svým servismanům. Takhle připravené lyže jsem měl maximálně snad pětkrát v životě," řekl Järbyn.

Propadákem skončil závod pro favorizované rakouské sjezdaře, kteří skončili ve své parádní disciplíně poprvé po deseti letech bez medaile. Nejlepší ze silného týmu byl na osmém místě Mario Scheiber a zopakoval tak nejhorší umístění nejlepšího Rakušana v cíli ze šampionátu v Morioce 1993. Obhájce zlata Američan Bode Miller předvedl tradičně dravou jízdu a na prvních mezičasech útočil na Svindalův čas, pak však při vjezdu do mlhy zpomalil a obsadil sedmou příčku. "Podmínky tu byly prostě děsivé. Nikdo neměl stejné. Když se podíváte na mé mezičasy, je jasné, že jsem byl rychlý tam, kde bylo jasno, ale když nevidíte, kam jedete, moc se s tím dělat nedá," poznamenal Miller.

Jako poslední z elitní třicítky startoval další bývalý šampion Rakušan Michael Walchhofer, také on měl v horní části výborný čas, ale už za zlepšené viditelnosti poté chyboval, dvakrát málem minul branku a skončil v poli poražených.

Výsledky:

1. Svindal (Nor.) 1:44,68, 2. Hudec (Kan.) -0,72, 3. Järbyn (Švéd.) -0,97, 4. Guay (Kan.) -0,99, 5. Hoffmann -1,00, 6. Cuche (oba Švýc.) -1,01, 7. Miller (USA) -1,27, 8. Scheiber (Rak.) -1,31, 9. Osborne-Paradis (Kan.) -1,43, 10. Defago (Švýc.) -1,44, ...35. Bank -3,24, 37. Záhrobský (oba ČR) -3,58.