Mistrovství světa je za dveřmi

Anja Pärsonová a Bode Miller: tato jména se zřejmě budou nejčastěji skloňovat při mistrovství světa ve sjezdovém lyžování.

Pärsonová sice nemá letos životní formu, ale bude ve švédském Aare závodit před vlastním publikem. A Američan Miller se může případným vítězstvím ve slalomu stát prvním lyžařem, který vyhrál na MS všechny disciplíny. Šampionátu se zúčastní reprezentanti 62 zemí a také deset českých lyžařů včetně obhájkyně bronzu ve slalomu Šárky Záhrobské. V českém týmu jsou i nedávný vítěz univerziády ve slalomu Filip Trejbal i vítěz superobřího slalomu z téže akce Petr Záhrobský, bratr největší české medailové naděje. Dále jsou v nominaci Eva Kurfürstová, Lucie Hrstková a Petra Zakouřilová. Svou účast kvůli nemoci musela vzdát Klára Křížová, ze studijních důvodů v USA nepřijede ani další talent Lucie Ziková, kterou ve slalomu nahradí Michaela Smutná. Trejbala a Záhrobského doplní mezi muži Ondřej Bank, Martin Vráblík a Kryštof Krýzl.

Devětadvacetiletý Miller přitom neměl start ve slalomu na MS jistý, do nominace se dostal až díky dokončení úterního slalomu ve Schladmingu. Mistr světa ve čtyřech zbývajících disciplínách ale naposledy bodoval ve slalomu před více než rokem, neboť je proslulý svou agresivní jízdou na samé hranici rizika a většinou závod nedokončí. "U pana Millera je všechno možné," řekl kouč John McNichol. Předloni Miller vyhrál v Bormiu sjezd a super-G, před čtyřmi lety na MS obří slalom a kombinaci. Po sportovní stránce bude budit pozornost Benjamin Raich, čtyřnásobný medailista a dvojnásobný mistr světa, který v Aare loni vyhrál závod SP. Letos však není tak suverénní, v celkovém pořadí SP je před ním všestranný Nor Aksel Lund Svindal, který bude ve Švédsku takřka jako doma. Chce dát vzpomenout na slávu norských lyžařů, kterou donedávna živili jeho krajané Kjetil Andre Aamodt, Lasse Kjus či Atlee Skaardal.

Vsaďte si na Maiera

Stejně jako Pärsonová bude pro domácí fanoušky tahákem jednadvacetiletý mladík Jens Byggmark, který vyhrál o víkendu oba slalomy v Kitzbühelu. Zapomínat se nesmí na Rakušany Michaela Walchhofera, Maria Scheibera či zkušeného čtyřiatřicetiletého Hermanna Maiera. "Pokud si někdo vsadí, že získám medaili, nemusely by to být z okna vyhozené peníze," usmíval se slavný Herminátor. Švédové se těší, jak bude jejich hvězda Pärsonová opět slavit jízdou na sněhu po břiše "á la tučňák". V kariéře už vyhrála 34 závodů Světového poháru, ale v této sezoně je jejím nejlepším výsledkem třetí místo ve sjezdu ve Val d'Isere. Nevyhrála už skoro rok, ale tratě v Aare to mají změnit. "Už se nemůžu dočkat, až to začne," prohlásila pětadvacetiletá olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa.

Úlohu ale vůbec nebude mít snadnou. Zuby si brousí nebývale silná čtveřice Rakušanek v čele s královnou rychlostních disciplín Renate Götschlovou a Američanky Julia Mancusová a Lindsey Kildowová. V točivých disciplínách budou favoritkami také Finka Tanja Poutiainenová či další Švédka Therese Borssenová. "Už jsem ve Švédsku vyhrála, i když tam mívají jiné podmínky a počasí. Možné je všechno. Každopádně se hned na super-G těším," nechala se slyšet jednatřicetiletá Götschlová, která vyhrála na MS již před deseti lety a vede průběžné pořadí Světového poháru před slalomářskou jedničkou Marlies Schildovou. "Vím, co od toho šampionátu čekat," doplnila. Rakušanky mají v týmu ještě velmi silné Nicole Hospovou a Kathrin Zettelovou. Kildowová je hladová po úspěchu, neboť z MS ještě žádnou medaili nemá. "Lyžuji dobře, moc se na ty závody těším," prohlásila dvaadvacetiletá Američanka. Po krátkém výpadku na začátku ledna opět cítí formu. "Dostávám se do pohody v pravý čas," prohlásila vítězka víkendového super-G ze San Sicaria, posledního závodu před MS.

Zatímco letošní zimu sužovalo až do tohoto týdne počasí, v Aare je sněhu dost a organizátoři nemají problém s přípravou tratí. Ve Švédsku se bude konat druhé MS v historii a rozděleno bude celkem třiatřicet medailí; vedle pěti mužských a pěti ženských disciplín se bude podruhé bojovat i v soutěži týmů. Prvně se pojede superkombinace, sjezd s jednokolovým slalomem, která nahradí dosavadní klasickou kombinaci. Čeká se návštěva 100.000 diváků, další stovky milionů fanoušků zasednou u televizních obrazovek.

Program MS:

3. února - super-G muži
4. února - super-G ženy
8. února - superkombinace muži
9. února - superkombinace ženy
10. února - sjezd muži
11. února - sjezd ženy
13. února - obří slalom ženy
14. února - obří slalom muži
16. února - slalom ženy
17. února - slalom muži
18. února - soutěž družstev.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 2-2-2007
 • Blogerka SKI magazínu Šárka Sudová
 • Svaz.jpg
 • dsc0040-1.jpg
 • bazky-1.jpg
 • 120-1-kopie-kopie.jpg
 • Logo SKI série Masters
 • Extrémní závod tříčlenných štafet Císař Challenge.
 • lomnicak-kraus-kaleta-1-2-1.jpg
 • DSC_0792a.jpg
 • Jnlm_050.jpg
 • plakat.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.23.07.jpg
 • Screen Shot 2012-06-06 at 16.02.20.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.44.07.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.21.35.jpg
 • topelement.jpg
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.45.09.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit