Modrá krev na bílých svazích

My všichni lyžování milujeme. Věnujeme mu hodně ze svého času i značnou část finančních prostředků, protože se pro nás stalo doslova vášní. Jenomže i my, co jen s obtížemi přečkáváme teplé letní měsíce a v srpnu už si mysl ochlazujeme nereálnými lyžařskými představami, jsme jen příležitostní lyžaři proti sedmačtyřicetiletému šlechtici – princovi světového lyžování. Hubertus von Hohenlohe je totiž lyžováním posedlý.
2-1.jpg

Světoobčan Hubertus von Hohenlohe se narodil v Mexico City princezně Ira von Fürstenberg a princi Alfonsi von Hohenlohe - Langenburg. Kromě Mexika, které už více jak dvacet let reprezentuje ve sjezdovém lyžování, je ovšem spjat i s Českou republikou. Až na základě Benešových dekretů totiž přišel Hubertusův dědeček o nemalý majetek vseverních Čechách. Jako malý jsem tam trávil dost času a do Prahy stále jezdím za strýcem Karlem Schwarzenbergem. Byl jsem se podívat i na Orlíku, ale česky neumím ani slovo,» popisuje svůj současný vztah k Čechám extravagantní šlechtic.

Proč Mexiko

Jeho cesta do mexické lyžařské reprezentace je originální, ale logická. Po neúspěšném boji o místo v reprezentačním týmu Lichtenštejnska - domova jeho matky - založil Hubertus von Hohenlohe v roce 1981 mexický lyžařský svaz a ještě v prosinci téhož roku se objevil v několika závodech Světového poháru. Nečekanou, ale o to příjemnější odměnou mu byly body, které si v prestižní lyžařské soutěži připsal za páté místo v kombinaci. Co na tom, že závod tehdy ve Val Gardeně dokončilo jen pět závodníků a časová ztráta na vítěze Phila Mahreho byla mírně řečeno značná. Celkem se za svoji rekordně dlouhou kariéru ve Světovém poháru umístil pětkrát v první desítce (vždy to bylo v kombinaci) a ještě v sezoně 2004/2005 získal do klasifikace šest bodů. Na obranu hraběte a jeho sportovního politikaření je nutno připomenout, že má na rozdíl od mnoha atletů, hokejistů a dalších sportovců se zemí, kterou ve svém milovaném sportu reprezentuje, mnoho společného. V Mexiku se narodil, nefalšovanou Mexičankou byla Hubertusova babička a jeho otec - princ Alfonso - je ve středoamerickém státě podepsán mimo jiné pod vybudováním věhlasných rekreačních komplexů.

Olympionik - rekordman

Tři roky po vzniku mexické lyžařské reprezentace už přivedla atmosféra bílého cirkusu nenapravitelného nadšence na jeho první olympijské hry do Sarajeva. Od té doby se na světových šampionátech a olympijských hrách objevuje víceméně pravidelně, i když to vypadá, že mu okolnosti přejí stále méně. Také olympijští turisté», jak se sportovcům z exotických zemí někdy říká, už se totiž musí potýkat s výkonnostními limity, jejichž splnění je opravňuje ke startu v olympijském závodě. Jsem výborný lyžař, jenom prostě nemohu přípravě věnovat tolik času, kolik by bylo potřeba,» zhodnotil von Hohenlohe své působení v lyžařském cirkusu krátce po dojetí obřího slalomu v Adelbodenu. Hohenlohe_lyzarV prvním kole dostal od nejlepších patnáct vteřin, přesto byl se svou jízdou spokojený. Výsledek vypadá hůř, než jaké to ve skutečnosti bylo. Hned po startu jsem totiž vyjel z tratě a po několika úvodních branách jsem vlastně začínal znovu. Ale chtěl jsem za každou cenu dokončit, připravuju se přece na šampionát v Bormiu,» vysvětlil svůj záměr lyžařský aristokrat. V Bormiu pak skutečně nechyběl, nesmírně ho však mrzela pozdější neúčast na olympiádě v Turíně. Nebyla to ovšem výkonnost, co mu zabránilo v dalším olympijském startu.

Zrada

Do Turína se strašně těšil. Původně už si chtěl olympiádu užívat jen v roli váženého hosta, ale příbuzní z rodiny Agnelliů jej nakonec přemluvili a hrabě tedy začal znovu trénovat. Právě Agnelliové, dnes majitelé automobilky Fiat, začali ve dvacátých letech minulého století budovat v Sestriére lyžařské středisko a dodnes jsou s ním úzce spjatí. Strýc má v Sestriére překrásnou chatu, bydlení v době olympiády nemusím řešit,» liboval si Hubertus, aniž by tušil jakoukoliv zradu. Ta přišla za minutu dvanáct. Mexický olympijský výbor odmítl vyslat do Turína výpravu kvůli jedinému sportovci. Těžko se tomu věří, vždyť ekonomické důvody nehrají v případě Hubertuse von Hohenlohe, člena evropské high society, pražádnou roli. K princovu obrovskému rozčarování se ale nakonec Mexiko her v Turíně skutečně nezúčastnilo. Nepomohly ani přímluvy mocných, a to je co říct. Vždyť mezi příznivce lyžařského aristokrata patří například Juan Antonio Samaranch, Gianfranco Kasper a svým způsobem i podobně výstřední Bode Miller. Místo trénování jsem mohl jet do Karibiku na ryby, nebo fotit na Aljašku,» rozčiloval se von Hohenlohe. Bude mi padesát, chtěl jsem se rozloučit stylově a oni mi překazili večírek. Hodně mě to naštvalo,» zrekapituloval už s odstupem svou neúčast pod olympijskými kruhy. Dlužno podotknout, že zklamaný nebyl jen on. Jakožto člen evropské honorace, ale také skvělý bavič, totiž patří už léta k opravdovým celebritám lyžařského světa.

Sportsman forever

Nedostatečnou motivací nikdy netrpěl. K jeho soupeřům sice vždy patřili zejména lyžaři z podobně exotických krajin, ty ale vždycky porážel. Kromě Lamine Gueye ze Senegalu už z téhle party skoro nikdo nezávodí, a to je velká škoda. Bylo by fajn udržet i nadále při životě toho pravého olympijského ducha,» říká o často diskutované účasti výkonnostně slabých závodníků na olympiádě. Sám je ale trochu jinde. Zařadit Hubertuse von Hohenlohe do stejné kategorie s Eddie orlem» Edwardsem či populárním plavcem Ericem úhořem» Moussambanim by byla velká chyba. Tenhle šlechtic bílého cirkusu totiž lyžuje zatraceně dobře. Přímé srovnání s Hermannem Maierem a spol. pro něj sice na zledovatělé pistě dopadá na první pohled tristně, ale pokud si uvědomíme, že tomuto borci s modrou krví táhne na padesát a při všem tom nadšení je pro něj lyžování stále pouze» koníčkem, pak prostě musíme jeho kvality uznat. Navíc si neklade zrovna malé cíle. Těsně před světovým šampionátem v Bormiu například prohlásil: Chci být nejrychlejší z neprofesionálů a do deseti vteřin za vítězem.» Něco o jeho lyžařských kvalitách vypovídají také výsledky veteránských, či VIP závodů. Při nich se totiž měří s borci, kteří jsou mu alespoň věkem rovni. A nejedno slavné jméno, včetně takových legend, jako je Franz Klammer, už ve výsledkové listině zůstalo za ním. Jsem lepší než Klammer,» říká Hubertus s vážnou tváří. Jasně, že Franz už není v takové formě, ale já už taky nejsem nejmladší. A dnes mu to nandám,» upřesňuje.

Umělec a bohém

Přesto, že lyžování věnuje hodně času a energie, zbývá mu jí dostatek také na další aktivity. I v nich se mu dostává uznání, a to dokonce většího než pod bílými svahy. Jsem především umělec,» říká von Hohenlohe a odkrývá tak další z mnoha svých tváří. Kromě lyžování se totiž s jeho jménem můžete setkat například v showbussinessu. A nejde přitom jen o výstřelky podobné hudebním počinům rakouského slalomáře Schönfeldera. Se svou nejúspěšnější nahrávkou to Hubertus v Rakousku dotáhl až do Top 20. Zdaleka největší úspěchy však zaznamenává jako fotograf. Silnou inspirací v tomto oboru je mu Andy Warhol, kterého osobně poznal před pětadvaceti lety v New Yorku. Vystavuji po celém světě, i to je jeden z důvodů, proč nemohu trénovat tolik jako ostatní,» ospravedlňuje Hubertus von Hohenlohe své slabší lyžařské momenty. Hvězdný prach, který se nad jeho aristokratickou postavou vznáší, to však jen přiživuje. Tenhle chlapík se rozhodně uměl narodit. Také si ale umí plnit sny a právě to mu závidíme.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 20-1-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • uvod-3.jpg
 • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
 • kamera-1.jpg
 • Šárka Pančochová
 • sedlo.png
 • SKC_2011_1.jpg
 • skiareal-lipno-vrchol-kramolin.jpg
 • MS Schladming 2013
 • GS.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit