Moskva chystá megalomanskou sjezdařskou akci!

Rusko to s přípravami na zimní olympijské hry v roce 2014 myslí opravdu vážně. Jako by chtělo dát celému sportovnímu světu jasně najevo, že důvěra v Soči byla tou správnou, třebaže hodně překvapivou volbou (za hlavního favorita pro uspořádání ZOH 2014 byl totiž považován rakouský Salcburk).
014-17-moskva-1.jpg

Je všeobecně známo, že v hokeji, krasobruslení, biatlonu či v běhu na lyžích jsou Rusové extratřídou, ale ve sjezdovém lyžování jim popravdě řečeno pšenka moc nekvete. V alpských disciplínách nebyli nikdy velmocí a ačkoliv za dob Sovětského svazu měli své vítěze závodů Světového poháru, v současnosti jsou na tom docela bídně a jen nostalgicky vzpomínají na 90. léta minulého století, kdy jejich sjezdařky, zejména duo Zelenskaja-Gladyševa, dosahovaly v rychlostních disciplínách stupňů vítězů ve svěťákových kláních i na olympijských hrách. Tohle vše je minulostí a dnes nemá ruské sjezdové lyžování ve FIS světovém žebříčku pro jednotlivé disciplíny ani v jedné z nich svou zástupkyni v první stovce. Takřka totéž platí v bledě modrém i pro ruské závodníky, s tím rozdílem, že Chorošilov a Zujev jsou alespoň v první stovce hodnocení superkombinace a prvně jmenovaný v této disciplíně dokázal dokonce bodovat 15. místem v lednovém závodě SP ve Val d'Isére.


Tak či onak, za této situace je jakákoliv akce, jež poslouží v Rusku k oživení zájmu o sjezdové lyžování, věcí velmi vítanou. A právě za tímto účelem se moskevský sportovní klub New League s vydatnou pomocí ruského státu i Mezinárodní lyžařské federace rozhodl uspořádat monstrózní sjezdařský podnik, který FIS začlenila do oficiálního kalendáře Světového poháru s podtitulem «FIS World Cup Alpine Promotion Event». Nutno ovšem podotknout, že to není premiérový podnik Světového poháru konající se v Moskvě. V ruské metropoli už letos v únoru proběhly svěťákové snowboardingové závody (big air) a o měsíc pozdeji i svěťákové freestylové závody (akrobatické skoky).


Nadcházející sjezdařská akce s prize money v celkové výši 200 000 amerických dolarů stojí však přece jen ještě o stupínek výše. A to doslova, protože speciálně zbudovaná rampa se závodní sjezdovkou, na níž se pojede paralelní slalom, je vyšší než ta pro snowboardisty či freestylisty. Její konstrukce je 56 metrů vysoká, 37 metrů široká a 150 metrů dlouhá.


Tato šikmá plošina bude již dopředu zhotovena na nedalekých Vorobjových horách a poté přesunuta do místa, kde se bude závodit. (Fotogalerii rampy je možné vidět zde.) Tím místem bude prostor před známou výškovou budovou Moskevské státní university M. V. Lomonosova. Tedy velmi zajímavá kulisa pro elitní světové jezdce, kteří si to zde v pátek 2. ledna 2009 rozdají v paralelním slalomu o štědré prémie. Jistá je účast Bode Millera, Aksela Lunda Svindala, Hermanna Maiera a dalších 11 slalomářů, kteří budou aktuálně nejvýše postavenými borci v pořadí této disciplíny v právě probíhající sezoně Světového poháru. Čtrnáct světových es pak navíc doplní dvě naděje domácího sjezdového lyžování.


Jak je důležité míti HujaruMoskva_ Hujara

Už v souvislosti s přidělením pořadatelství zimní olympiády v roce 2014 ruskému letovisku Soči zazněly názory, že o volbě nerozhodovala kvalita sportovního zázemí, ale peníze. S pomyšlením na firmy jako Gazprom, Interross, Bazel či Russněfť, které se do projektu Soči 2014 zapojily, se tomu ani nelze divit. Neméně důležitým faktorem v boji na sportovně-politické úrovni je ale také schopnost získat pro danou věc správné lidi. A to Rusové umějí.


«V průběhu posledních měsíců jsem měl možnost Rusko navštívit. Byl jsem jak v Moskvě, tak v Soči a vše, co jsem viděl a slyšel, mě utvrdilo v přesvědčení, že si Rusko zimní olympiádu zaslouží. A úplně stejný pocit mám také v případě lednového World Cupu v Moskvě,» prohlašuje race director Světového poháru v alpských disciplínách Günter Hujara. Jeho podpora, jakožto významné osobnosti zapojené do organizace těch největších lyžařských akcí, je pro Moskvu extrémně důležitá, což mohou potvrdit snad všichni dosavadní organizátoři závodů Světového poháru. Hujaru je zkrátka nutné mít na své straně, což se Rusům podařilo. Dokládají to i další slova ředitele FIS World Cupu v alpském lyžování: «Viděl jsem obrovské nadšení pro sport a na vlastní oči jsem se mohl přesvědčit, jak rychle a přitom v souladu se všemi nároky na kvalitu rostou sportoviště a nezbytné zázemí v Soči. Př edevším z těchto skutečností pramení podpora, kterou Mezinárodní lyžařská federace Moskvě adresuje, a to jak ve věci olympiády v Soči, tak aktuálně pro lednový World Cup Alpine Promotion Event v Moskvě.»


Závod bude večerním kláním, i to by mělo přilákat k jeho sledování přímo na místě co nejvíce lyžařských fandů. Pořadatelé jsou optimističtí a počítají s účastí 20 000 - 30 000 diváků! Tak se nechme překvapit, do jaké míry se jim tento odhad vyplní...

 

Více informací: http://www.worldcupmoscow.com/

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Daniel Tichý / 26-1-2009
Daniel Tichý
Daniel Tichý tiskový mluvčí
 • Svaz lyžařů ČR
 • Seznamte se: Alexander Chorošilov (RUS)
 • IMG_0155.JPG
 • Edurne Pasaban
 • Těsně!
 • P1050578-1.jpg
 • 91dx5o1tJdL._SL1500_.jpg
 • 2006_4_Julia Mancusso.jpg
 • 1.jpg
 • Sázky na biatlon mají letos ambice trhnout rekord v prosázených částkách
 • 2f741429e3791cd1a942b647618f0620.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit