Mužskému SP v běhu na lyžích vládnou Němci, ženskému Seveřanky

Zatímco mužské kategorii Světového poháru v běhu na lyžích vládnou v poslední době němečtí závodníci, mezi ženami dominují Seveřanky. Potvrdil to i loňský ročník, v němž se z celkového prvenství radovali Tobias Angerer a Finka Virpi Kuitunenová. V nové sezoně, kterou o víkendu již tradičně odstartují sprinty v Düsseldorfu, už bude chybět historicky nejúspěšnější česká lyžařka Kateřina Neumannová. Ta se loni rozloučila s kariérou třetím místem.
weltcup-teamsprint-herren1-1.jpg

Právě Neumannová měla ze všech českých běžců nejblíže k zisku velkého křišťálového globu. Ke dvěma druhým a dvěma třetím místům přidala i 18 vítězných závodů SP. V éře Československa dosáhly na konečné stupně vítězů Alžběta Havrančíková a Květa Jeriová-Pecková, nejlepším mužským výsledkem je pátá příčka Lukáše Bauera. Z dílčího triumfu se čeští či čs. reprezentanti radovali od roku 1982 celkem třiatřicetkrát.

 

Největšími postavami historie Světového poháru jsou Nor Björn Dählie a Ruska Jelena Vjalbeová. "Létající Nor" Dählie se ze zisku velkého křišťálového globu radoval šestkrát, přemožitele nenašel v 46 závodech SP. Famózní Vjalbeová získala v barvách Sovětského svazu, SNS a Ruska pět celkových a 45 dílčích primátů.

 

Prosadit myšlenku zavedení dlouhodobé soutěže v běhu na lyžích po vzoru Světového poháru sjezdařů nebylo lehké. Neoficiální premiéra se konala díky aktivitě několika novinářů a činovníků v sezoně 1973/74, pro roky 1979 a 1981 schválila Mezinárodní lyžařská federace (FIS) klání jako experiment. Oficiální punc získal SP až od ročníku 1981/82.

 

V první řádné sezoně nasbírali nejvíc bodů Norka Brit Aunliová a Američan Bill Koch, doposud jediný zámořský lyžař, který dokázal v této soutěži zvítězit. Velmi brzy však nastala nadvláda severských běžců, kterou do roku 2004 dokázali přerušit jen Vladimir Smirnov (poprvé ještě v barvách SSSR, podruhé už jako reprezentant Kazachstánu) a Němec ve španělských službách Johann Mühlegg. Poslední čtyři sezony se nesly ve znamení německých běžců.

 

Také ženám dlouho kralovaly Seveřanky, avšak po "hattricku" Finky Marjo Matikainenové v letech 1986 až 1988 se o slovo důrazně přihlásily závodnice ze Sovětského svazu. Vedle Vjalbeové se z prvenství radovaly i Larisa Lazutinová a Ljubov Jegorovová, ruské panování prolomila do nástupu Norky Bente Skariové-Martinsenové jen Italka Manuela di Centaová. Loni útočila na třetí triumf po sobě Norka Marit Björgenová, ale Kuitunenová jí plány překazila.

 

Světový pohár běžců prošel za 26 let své existence řadou změn. K těm nejzásadnějším patří rozdělení na běh klasickou a volnou technikou v ročníku 1985/86, zavedení kombinace o čtyři roky později a zařazení závodů ve sprintu v sezoně 1999/2000. Zatím poslední novinkou je seriál několika prestižních závodů na přelomu roku s názvem Tour de Ski, který měl premiéru loni.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 25-10-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit