Na běžky k soutoku. Mělnická Jizerská 50 se poběží v polovině června

Léto je skoro za dveřmi a spolu s ním i tradiční recesistický závod o titul krále Mělnické Jizerské 50. SKI magazín je jako každý rok hrdým partnerem této originální akce, a proto nám dovolte vás pozvat už na její 23. ročník.
Mělnická Jizerská 50 (2015) 3.jpg

O závodech na Mělníku

Kdysi, dříve než dávno, vylezl jeden zarostlý vůdce se svým kmenem na neovulkanickou bazaltovou kupu a uřícen a žízniv se povalil na oblý šutrák. Zahleděl se do krajiny a ke svému kmeni zahulákal: "Vidím rodná údolí, hvozdy plné zvěře a u soutoku těch dvou potůčků na východě tuším malebné místo, kde jednou velké závody plné legrace běhati se budou. Tady se usadíme v týhle zemi bude ještě prča." Ó jaký to byl velký prognostik, byl to on, Praotec Čech.    (text Tomáš Zimmermann)

Vznik závodu

Závod samotný vznikal postupně a celkem velkou náhodou: nejprve se jako „předjezdec“ projel v létě 1992 Čopák (Míra Čos) na svých zánovních sjezdových lyžích zn. ARTIS BETA (rok výroby 1980) po okruhu, vedoucím od jedné mělnické hospody k druhé, třetí…. Moc to sice nejelo, ale legrace prý bylo dosti. A protože přihlížející naházeli do krabice ubohému lyžaři všimné, nemusel Čopák svých zničených lyží vůbec litovat. Za získané peníze si koupil fungl nové (pro závistivce doplňuji, že si trošku musel připlatit), čímž si na lyžařské výzbroji vlastně o 13 let polepšil... 

O rok později, v horkém srpnu 1993 (pátek třináctého ve 20:00), se po velké sázce o malé pivo utkaly 2 dvojice sáňkařů na nejprudším mělnickém kopci zvaném Jeptišák, a to v jízdě nahoru! Nápad se ukázal jako do budoucna neakceptovatelný! I když jsem byl s Jirkou Rejmanem členem vítězné posádky, mám snad dodnes smíšené pocity z výhry malého piva nad dvojicí Čop-Jenda (Míra Čos a Michal Vaněk) – až tak mi bylo blbě…. Jelikož ale bylo kolem akce značně veselo, vznikl v jedné z místních restauraček nápad tento závod inovovat, rozvinout, zpropagovat a přenést do divácky atraktivního historického centra. Kombinací sjezdových lyží, saní, sání piva, recese a letního počasí vznikly základy pro letní běh na lyžích s názvem - MĚLNICKÁ JIZERSKÁ 50. (text Filous) 

Jak to teda funguje?

Závod se jede zásadně v létě. Nepřipadá v úvahu jeho posunutí na zimní období - to je blbost, protože v zimě je sníh. Každý závodník je povinen se dostavit v zimní výzbroji a výstroji, nebo žertovném převleku. Závod se jede na dvě kola rozběhů a tři kola finále. V každém kole je potřeba absolvovat krkolomnou jízdu po dlažbě mělnického náměstí, překonat lavinu (což není v letních měsících až zas taková sranda jak by se mohlo zdát) a vypít jedno pivko (v prvním kole ještě bodne, v dalších je to už horší). 

Upozorňuji, že ženy se samozřejmě zúčastňují také. Trasa jim není nijak uzpůsobena, pouze piva jsou malá/někdy velká. Tady bych si dovolil malou poznámku: jak jsme již několikrát mohli vidět na vlastní oči, jsou závodnice, který by tam klidně mohli dát i to velký a nemusely by se pak "napouštět" dodatečně po závodech! Vítězové rozběhů postupují do finále, které je náročnější pouze o jednu věc, a to o hod sněhovou koulí do sněhuláčí tlamičky v posledním kole. Počítáte-li se mnou je to docela makačka, jelikož už máte X piv a v každym kole 209 metrů v nohouch a v rukouch. 


Slovo organizátora

Vše je proto nachystáno jak má, dokonce máme jako obvykle nějaký to překvápko! Přijďte tedy všichni oslavit 18. červen 2016 na mělnické Náměstí Míru, kde si dá dostaveníčko zhruba stovka startujících a alespoň tolik nadšených diváků, jako v posledních letech. Kdo se však umí zasmát nejen druhým, ale třeba i sám sobě, neměl by v uvedenou dobu na uvedeném místě rozhodně chybět! Po vyhlášení výsledků XXIII. ročníku MJ50 se opět uskuteční tradiční koncertíček. 

Historie pozávodních veselic sahá až června roku 1996 (3. ročník MJ50), kdy se na tehdy dřevěném pódiu uskutečnilo první „open air“ vystoupení – v podání „neznámé“ skupiny Chinaski. Rok poté následovala produkce kapely Circus Praha, dále zahráli Krausberry (1998), Baťa & Kalábůf něžný beat (1999 a 2000), SPECTRUM (2001), Kalevala (2002), Rhodesia (2003 a 2007), Lessyho woheň (2005), The Breakers (2006 a 2009), ŠPEJBL´S HELPRS (2008) SNÍH NA SCHODIŠTI (2010) a opět formaci Baťa & Kalábůf něžný beat (2011). Rok 2012 byl ve znamení revivalového večírku s neratovickými skupinami TŘI SESTRY BANDITOS a ZOO2 (revival U2). 

Po úspěšném dvojkoncertu vynikající příbramské kapely ŠPEJBL´S HELPRS (AC/DC revival) v rámci oslav 20 let MJ50, předloňské klasice v podání skupiny HUDBA PRAHA a loňském samostatném koncertu skupiny ZOO2 jsme pro vás zajistili opravdovou šupu! 

  • Po skončení XXIII. ročníku MJ50 vystoupí 
se svým 90-ti minutovým setem 
králové punku - skupina VISACÍ ZÁMEK!!!Úvod letošní ročníku bude, stejně jako v posledních letech, patřit nejmenším. Náměstí Míru se začne plnit již v 15.00 hod. Děti si mohou zasoutěžit v hodu koulí na SNĚHULÁKA, opět bude pro ně připraven zdarma skákací „hrad“ v podobě skluzavky BEKO, na řadu přijdou i další soutěže o nejrůznější sladkosti a letošní novinkou bude malování na obličej. Opět uskutečníme vložený závod na lyžích pro děti za doprovodu rodičů. (předškolní děti od laviny do cíle a školní děti jedno celé kolo bez piva!) V průběhu večera si pak budeme moci společně vychutnat oblíbenou a čím dál lepší OHŇOVOU SHOW (Liederhaus brothers)! 

Samotný XXIII. ročník odstartujeme tradičně v 17.00 hodin dělobuchem prvního rozběhu chlapů, pak pojedou rozběhy nebo rovnou finále baby (podle účasti - doufám, že jich přijde ještě o pár víc jak lóni a budeme je muset poprvé šoupnout do rozběhů) a nakonec velký finále mužů o SUPR ceny a hlavně právo kasat se do smrti větou „vyhrál jsem v létě na Mělníku Běžky“. Také letos vyhlásíme vítěze ve všech obvyklých kategoriích - I. až III. místo MUŽI, ŽENY - PÁD ROKU - MASKA ROKU 2016 a DRUŽSTVO ROKU 2016. A pak je mi to už úplně fuk, co si kdo bude dělat dál! Jestli však nemáš na to jet na lyžích, jsi samozřejmě vítán jako divák, protože ty z toho maj' stejně vždycky nejvíc. 

P. S. Do svýho alkoholovýho, sportovního a plánovacího kalendáře si proto ihned zaškrtni sobotu 18. června 2016 – na XXIII. ročníku MJ50 nesmíš chybět! MJ50 je totiž ZNÁMKA. ZNÁMKA PUNKU!

 

Článek má tyto nálepky akce/výstavy léto
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 12-5-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit