Na Kamenci se uskutečnilo Senior Criterium Masters

O víkendu pokračovala Ski Serie Masters závody na Kamenci a nutno říct, že se areál v Jablonci nad Jizerou ukázal v té nejlepší formě. Stejně jako zima a celá řada závodníků masters!
staří mazáci

Nádherné slunečné počasí a lehce mrazivé ovzduší nás hned ráno přivítalo na startu obřího slalomu. Svah na Kamenci není extrémně  těžký, ale zase je hezky dlouhý, takže si v téměř minutovém obřáku mohli to svoje najít úplně všichni – pohodáří, hobíci i borci, co šli tvrdě po vítězství.

Nejrychlejších časů logicky dosahovali mladí, Petr Dvořák (1979) startující v kategorii A2 se v součtu obou kol jako jediný dostal pod minutu a čtyřicet vteřin, jeho čas 1:39.42 je určitě hodně kvalitním výkonem. Hned druhého nejrychlejšího času celkového hodnocení napříč kategoriemi ale dosáhl Robert Záboj (1969) a celou řadu tradičně kvalitních výkonů jsme mohli sledovat i v kategoriích mužů nad 50 let. Jízdy Pavla Maříka, Jirky Čeřovského či Miloslava Dlouhého jasně vypovídaly o tom, že kdo umí a je k tomu stále fit, může mladé prohánět i pár let po padesátce. 

Rychlé super G na modré

Délka modré tratě na Kamenci vyzývá k lyžování v dlouhých obloucích a v rychlostech, do nichž už se v brankách často nedostáváme. Byla by proto velká škoda nevyzkoušet si zde také super G. Citlivě postavená trať nedělala nikomu ze startujících zásadní potíže a odpolední závod jsme si všichni maximálně užili. V cíli jsme se ale my pomalejší moc podivovali, kde že jsme ty drahocené vteřiny nechali… „Ta zdánlivě lehká super G jsou právě v tomhle zrádná, je to hodně o skluzu a člověk nesmí dělat ani sebemenší chyby,“ říká organizátor Ski Serie Masters Šimon Mastný a dodává: „V našem věku už se nikomu nechce riskovat zdraví na prudkých kopcích, kde mohou být pády ve vysokých rychlostech opravdu nebezpečné. V takto postaveném závodě ale rozhodují detaily a to nás, masters závodníky, vždycky baví. Zejména když se můžeme svézt na uzavřené, zajímavě členité trati.“ 

Detaily určitě rozhodují, ale ztratit na lehkém kopci na nejrychlejšího osm vteřin, jako autor tohoto textu, to už je přece jen k zamyšlení.  Super G vyhrál časem 51.86 Petr Dvořák před Markem Hendrychem a Honzou Lehkým. 

Obliba slalomu roste pomalu, ale jistě

V noci ze soboty na neděli začalo pěkně sypat a taky foukat, a tak se organizátoři obávali, že to v nedělním slalomu tolik nepojede. Nicméně čerstvý sníh se ze slalomu velmi brzy vyhrnul a kdo se držel správné stopy, našel zase tvrdý závodní podklad. Slalom na mírnějším kopci, jako máme k dispozici na Kamenci, by byl asi lepší za mrazivých podmínek, ale počasí si nikdo nevybírá a nakonec se opět ukázalo, kdo umí. Výsledky nejsou nijak překvapivé, za zmínku asi stojí dvě apůl vteřiny, které „nafasoval“ Robert Záboj od vítěze kategorie A4 Šimona Mastného. „Na slalomkách jsem nestál rok a půl. Oproti obřačkám, které mám přece jen mnohem více zažité, je to obrovský rozdíl. Vracím se teď k závodění po zranění kolene a na trénink slalomu zatím ještě nedošlo,“ postěžoval si „Zambo“. Více o jeho pocitech z návratu po zranění píšeme na jiném místě.   

V dalších sledovaných kategoriích vítězili Jindra Krýdl (A5), Jirka Návesník (B6) a Miloslav Dlouhý (B7), v B9 porazil Honza Čermák Petra Čudu. Bohužel se opět ukázalo, že si Slalom mezi masters závodníky nenachází takovou oblibu jako GS, případně rychlostní disciplíny, ale řadu závodníků donutila honba za body do celkového pořadí Ski Serie Masters startovat i ve slalomech a nyní si to řádně užívají. A je jich stále více. 

Na Kamenci se v neděli vyhlašovaly také výsledky kombinace všech tří závodů – Senior Criterium Masters 2015, v jejímž hodnocení byl handicapově zohledněn věk závodníků. Konec konců kombinace jakožto plnohodnotná disciplína je právě v těchto dnech tématem tolika lyžařských diskuzí… Nejvšestranějším závodníkem závodního víkendu v Jablonci nad Jizerou je tedy mazák Jindra Krýdl (1960), který zvítězil před Markem Hendrychem a Jirkou Neužilem. Mezi ženami si se třemi disciplínami nejlépe poradila Jana Maříková. Kamenec se osvědčil jako ideální středisko pro závody Masters, které nabízí přívětivé zázemí, rozmanité tratě pro všechny disciplíny a sportovně hodnotné závody.

O nedcházejícím víkendu má Ski Serie Masters volno, 21. – 22. 2. nás přivítá tradičně dobře připravený Šacberk a pak už Lipno, kde se k radosti všech masters zase pojede i sjezd. Finále SSM pak proběhne na tradičním Mistrovství republiky Masters v Pasekách (21. - 22. 3. 2015).

 

 

Článek má tyto nálepky race masters závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 11-2-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit