Na MS v Liberci šokovali zlatem sdruženáři Japonska

O velké překvapení se na mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci postarali v závodě družstev v severské kombinaci Japonci, kteří po 14 letech získali zlaté medaile. V ženské štafetě na 4x5 kilometrů obhájily titul finské běžkyně. Počasí předčasně ukončilo kvalifikaci skokanů na velkém můstku, která by se měla uskutečnit v pátek těsně před závodem.

Čeští sdruženáři Aleš Vodseďálek, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík a Pavel Churavý skončili na šestém místě a o jednu příčku vylepšili umístění z předloňského šampionátu v Sapporu. "Šesté místo je asi na hranici našich současných možností. Je skvělé, že budeme alespoň na malém pódiu," řekl ČTK Vodseďálek, který běžel na třetím úseku.

O senzačním triumfu japonského týmu rozhodl těsný finiš, v němž Norihito Kobajaši předstihl Tina Edelmanna. Časomíra naměřila oběma stejný čas. Norský finišman Magnus Moan nepotvrdil pověst excelentního běžce a obsadil třetí místo se ztrátou 3,6 sekundy. Až osmí skončili obhájci titulu Finové, kterým citelně chyběl nemocný vedoucí muž Světového poháru Anssi Koivuranta.

Z boje o nejvyšší pozice se vlastní hrubou chybou připravili Američané, další žhaví adepti na vítězství. Bill Demong, bronzový medailista z nedělního závodu jednotlivců, před skokem nemohl najít své startovní číslo a byl diskvalifikován, takže do skoků zasáhli jen tři jeho kolegové. Do štafety už Američané ani nenastoupili, o šanci na třetí titul z Liberce tak přišla jejich hvězda Todd Lodwick.

Ve štafetě žen skončily domácí reprezentantky Eva Skalníková, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Helena Erbenová třinácté. Tým, který se poprvé od roku 1993 musel na velké akci obejít bez Kateřiny Neumannové, tak zaznamenal nejhorší výsledek v samostatné české historii. Osud českého družstva byl prakticky zpečetěn už po prvním úseku, kdy byly domácí závodnice poslední s více než dvouminutovou ztrátou, kterou přivezla Skalníková.

"Rozjížděla první velkou štafetu, někde se to naučit musí. Bylo to pro ni těžké i tím, že se pole hodně roztrhalo už na prvním úseku. Soucítila jsem s ní, když jsem viděla, jak se štafeta vyvíjí," uvedla česká finišmanka Erbenová.

Pro stříbrné medaile si doběhly Němky, bronz získalo švédské kvarteto. Naopak běžkařská velmoc Norsko zůstala bez medaile čtvrtá, přestože Claudia Kristoffersenová vybíhala do posledního úseku na první pozici. Na trati ji však předjela Aino Kaisa Saarinenová a v cílové rovince ji přespurtovaly i Němka Claudia Nystadová a Charlotte Kallaová ze Švédska.

Saarinenová získala v Liberci už třetí zlato a je nejúspěšnější účastnicí šampionátu.

Štafeta 4x5 km ženy:

1. Finsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) 54:24,3, 2. Německo (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gössnerová, Nystadová) -13,0, 3. Švédsko (Anderssonová, Norgrenová, Haagová, Kallaová) -13,4, 4. Norsko -16,1, 5. Itálie -52,5, 6. Polsko -1:12,1, 7. Japonsko -1:16,1, 8. Rusko -1:37,4, 9. Francie -1:40,1, 10. Bělorusko -2:24,8, ...13. Česko (Skalníková, Rajdlová, Janečková, Erbenová) -3:09,1.

Severská kombinace, družstva:

1. Japonsko (Minato, Kato, Watabe, Kobajaši) 48:32,3, 2. Německo (Ackermann, Frenzel, Kircheisen, Edelmann) stejný čas, 3. Norsko (Kokslien, Tande, Schmid, Moan) -3,6, 4. Francie -17,1, 5. Rakousko -1:05,0, 6. Česko (Vodseďálek, Dvořák, Slavík, Churavý) -2:56,6, 7. Itálie -4:04,5, 8. Finsko -4:59,1, 9. Estonsko -5:19,2, 10. Rusko -5:59,9.