Na MS v Oberstdorfu bylo parkování výrazně levnější než v Liberci

parking.jpg

Na mistrovství světa v klasickém lyžování 2005 v německém Oberstdorfu byla záchytná parkoviště třikrát levnější, než budou za necelé tři týdny v Liberci. V Liberci zaplatí motoristé během šampionátu denně za auto 300 korun, před čtyřmi lety v Německu je parkování vyšlo na tři eura - tedy asi 90 korun. Kyvadlovou autobusovou doprava mezi do sportovních areálů v Oberstdorfu měli návštěvníci se vstupenkou zadarmo. Dnes to řekl šéf organizačního výboru mistrovství světa v Oberstdorfu Stefan Huber.


Manažer pro dopravu na letošním mistrovství světa Tomáš Pochop upozornil, že systém parkování a odvozu fanoušků na místa závodů v Liberci a v Oberstdorfu se liší, což se promítlo i do ceny. "V Německu se záchytná parkoviště nacházela 50 až 30 kilometrů před Oberstdorfem a do alpského střediska vozily návštěvníky vlaky a autobusy. Na některých záchytných parkovištích se neplatila tři eura, ale pět eur (tehdy přibližně 150 korun)," dodal Pochop.


Pochopovy údaje o vzdálenostech však Huber nepotvrdil. "Vzdálenější parkoviště se nacházela čtyři až pět kilometrů od stadionů a jezdil k nim bezplatný kyvadlový autobus. Další parkoviště byla v blízkosti sportovišť a byla dosažitelná během 15 až 20 minut pěšky. Kombinovaná vstupenka na všechny soutěže na celý víkend stála v závislosti na kategorii (tři plus místa k sezení) 80 až 220 eur (2240 až zhruba 6200 korun), na dva nebo tři všední dny pak od 49 do 185 eur (zhruba od 1400 do 5200 korun). Vstupenka na konkrétní závod stála 21 až 55 eur (téměř 590 až 1540 korun), na kvalifikaci pak od 10,50 do 27,50 eur (zhruba 300 až 800 korun), a to bez ohledu na den a po celou dobu trvání mistrovství.

V Liberci umístili pořadatelé záchytná parkoviště na území města jen několik kilometrů od běžeckého areálu ve Vesci a skokanských můstků na Ještědu. "Fanouškům nabízíme komfortnější parkování a mnohem rychlejší dopravu na sportoviště než naši kolegové v Oberstdorfu," prohlásil Pochop.


Při mistrovství světa v letech na lyžích 2002 v Harrachově se nevybíralo za parkování nic. Auta a autobusy s fanoušky stály především na obchvatu města a na velkém parkovišti nad autobusovým nádražím. Diváci došli k mamutímu můstku pěšky za deset až 20 minut. "Parkování bylo v ceně vstupenky, stála tehdy 300 korun," konstatovala bývalá mluvčí harrachovského šampionátu Lenka Vrátná.


Vstupenky třetí a druhé kategorie na skoky na lyžích při mistrovství světa v Liberci vyjdou na 1250 a 1500 korun. Lístky na kvalifikaci stojí 1000 a 1250 korun, v Harrachově byly za 100 korun.


Jedno záchytné parkoviště vyrůstá na letišti v Liberci - Ostašově a návštěvníci šampionátu na něm najdou asi 4000 míst na parkování - stejně jako na na druhém záchytném parkovišti na čtyřproudé silnici I/14. Z parkovného uhradí pořadatelé přípravu a provoz parkovišť. Příjmy z nich poslouží také na bezplatnou kyvadlovou dopravu do běžeckého areálu ve Vesci a ke skokanským můstkům na Ještědu.


"Liberecké letiště leží na louce a musí se zpevnit plastovými dlaždicemi. Parkoviště o rozloze pěti hektarů vybudujeme mimo startovací a přistávací dráhu na pojezdových a odstavných plochách pro letadla," uvedl Pochop. Příprava a provoz obou parkovišť vyjde na šest až sedm milionů korun. Nejvíce peněz si vyžádá výstavba a rozebrání provizorního parkoviště v Ostašově. Položení plastových dlaždic v Ostašově je nutné, protože při oblevě by kola automobilů letiště rozryla.


Tržby z parkoviště se použijí na bezplatnou kyvadlovou dopravu na sportoviště. Náklady na ni pořadatelé vyčíslili na 15 milionů korun, náklady na bezplatnou městskou dopravu na dalších sedm milionů. "Cenu okolo 300 korun za parkování plánoval i organizační výbor, vedený prezidentem Romanem Kumpoštem," řekl Pochop. Kumpošta vystřídala v létě 2007 Kateřina Neumannová, jeho odchod si vynutila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová.


"Za Kumpošta jsme o parkovném 300 korun nerozhodli. Uvažovali jsme o ceně zhruba stejné, jakou platili majitelé vstupenek na mistrovství světa v Oberstdorfu," uvedl bývalý mluvčí mistrovství světa Vladimír Zemánek.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 31-1-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit