Nejlepší freeridové foto: Známe vítěze King of Dolomites

Patnáct profi týmů složených z minimálně dvou lyžařů a jednoho fotografa měli za cíl vyfotit v nekonečných závějích prašanu nad střediskem San Martino di Castrozza co možná nejpoutavější záběry jízdy ve volném terénu. Již druhý ročník soutěže o freeridového krále Dolomit zná své vítěze.
Druhý ročník soutěže o nejlepší freeridovou fotografii King of Dolomites (Foto: Polverosamentealegher Team, King of Dolomites, San Martino di Castrozza, Trentino)

Letošní zima je opravdu zvláštní. Česká střediska zápasí s nejnižší nadílkou sněhu za poslední desetiletí, některé oblasti Rakouska jsou na tom podobně, zatímco na jihu Alp to letos spadlo všechno. Například známé centrum San Martino do Castrozza, ležící na jihu Trentina, se letos pod sněhem doslova topí a v Passo Rolle nad ním to není o moc jiné. A tak není divu, že se sem sjíždějí milovníci lyžování ve volném terénu.

Předposlední únorový víkend k tomu měli ještě jeden důvod navíc. Konal se tu již druhý ročník soutěže King of Dolomites, kde se týmy složené z fotografů a freeride lyžařů snaží společnými silami vytvořit nejlepší freeridové foto. Ježdění mimo sjezdovky sice v trentinských střediscích nevidí rádi, ochrana přírody se tady klade na úplně přední místo, ale při takové dávce sněhu, jaká je letos, i tady, v přírodním parku Panaveggio, který se v okolí San Martina di Castrozza rozkládá, přimhouří oči.

Patnáct profi týmů je složených z minimálně dvou lyžařů a jednoho fotografa. Ten samozřejmě také musí zvládnout jízdu ve volném terénu, aby se dokázal dostat do míst, kde může zachytit jezdce v nějaké zajímavé pozici, měl dobré světlo, pozadí a další okolnosti, které spoluvytvářejí dobrou fotku. To může být dokonce obtížnější než pro samotného jezdce. Kromě profíků se soutěže účastní samostatní fotografové a freeskieři v kategoriích Vannables a Wanna-babies (do 18 let). Dohromady jich letos do San Martino di Castrozza přijelo 170. Jak se jim vedlo si prohlédněte v naší galerii.

Hra sněhu, světla a stínů

Centrem akce King of Dolomites je Rifugio Tognola, která je také nejrušnějším místem celé oblasti, kam vyjíždí kabinkovou lanovkou z centra nejvíce lyžařů, aby se potom rozprchli po celém středisku. Všude v okolí se zvláště letos jezdí mimo sjezdovky, kopce jsou tady ale mírnější a ve spodních částech se musí proplétat mezi stromy, což zase ale vytváří zajímavé pozadí pro snímky. Největším plusem pro freeridové snímky jsou návěje sněhu, které vytvářejí zajímavé světelné efekty. Lyžařská oblast Tognola a vedlejší lyžařsky propojená Punta Ces mají své sjezdovky obrácené přímo k majestátním vrcholům masivu Pale di San Martino, které na většině snímků samozřejmě nechybí.

Rájem pro freeskiery jsou ale letos i samotné Pale, do jejichž centra se vyjíždí kabinkovou lanovkou na Col Verde a dále jumbem až na Rosettu. Odtud vede zpět ke Col Verde plno stop volným terénem, který je při nižší sněhové pokrývce nesjízdný. Některé z nich vedou neskutečnými kuloáry, kde snad jde úplně o život. Při soutěži Kong of Dolomites jsou profi týmy doprovázeny horskými vůdci, znalci místních podmínek – podle množství stop je ale jasné, že sem jezdí mnoho freeskierů samostatně.

Tady, přímo na svazích Pale di San Martino, vznikly samozřejmě nejlepší snímky v celé soutěži. Letošním vítězeným profi týmem (viz. galerie) byli Piero Celesia, Daniel Perathoner a Massimo Chicco se snímkem freeskiera uprostřed mohutných skal.


Video: Druhý ročník soutěže o nejlepší freeridovou fotografii King of Dolomites

Článek má tyto nálepky freeride itálie
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Dagmar Princ Fryčová
Dagmar Princ Fryčová vydavatelka
  • ráda cestuje a poznává nová místa
  • odbornice na Itálii a její kulturu i lyžařská střediska
  • zraneni.jpg
  • logo.jpg
  • Kotvy na vrcholu Hintertuxu (2)
  • Jizerská 50 (foto: Ota Mrákota)
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit