Nejlepší sjezdařky na Slovensku: SP se vrací do Jasné

Březen 2011, to je zatím poslední datum, kdy jsme mohli v Česku na vlastní oči spatřit nejlepší lyžařky světa v rámci závodu Světového poháru. Na nedlouhou špindlerovskou tradici pořádání závodů ve středoevromském regionu naváže v příštím roce Slovensko, konkrétně resort Jasná Nízké Tatry.
Světový pohár sjezdařek se vrací na Slovensko

Lyžařské středisko pod Chopkem navštívili 11. a 12. června inspektoři z Mezinárodní lyžařské federace FIS v čele s hlavním ředitelem Světového poháru žen Atle Skaardalem, ředitelem pro technické disciplíny Markusem Mayrem a operativním manažerem Andreasem Kronnerem, kteří prověřovali připravenost střediska na Chopku na uspořádání této významné sportovní akce.

FIS provádí pravidelné inspekce ve všech střediscích, kde se bude v příští sezoně jezdit Světový pohár (SP). Jasná se připravuje podle plánu, což ocenili i zástupci FIS. „Jasná je zajímavý lyžařský resort s velkým potenciálem. Z geografického pohledu je třeba rozšířit působiště poháru ze západu na východ. Sjezdovky, na kterých se v Jasné bude závodit, hodnotíme velmi dobře, je tu snaha připravit událost co nejlépe. Jsme velmi spokojeni s tím, jak probíhají přípravy. Je zde třeba dořešit pár drobných úprav, a proto spoléháme na kvalitu organizačního výboru a jsme tu hlavně proto, abychom podali pomocnou ruku a radili. Co se týče sjezdovek, tak je těžké porovnávat je s jinými. Každá trať má svá specifika a v Jasné jsme je našli. Jasná splňuje všechny předpoklady pro uspořádání světového poháru," komentoval přípravy na SP Atle Skaardal, hlavní ředitel Světového poháru žen FIS SKI WORLD CUP JASNA 2016.

Pojede se obřák i slalom

 „Inspekce FIS má bohaté zkušenosti se světovým pohárem, a proto je pro nás důležitý každý podnět. Nešlo o první kontrolu, do Jasné jezdí představitelé FIS pravidelně. Jasná je moderní středisko, záleží nám na tom, aby to byla velká lyžařská událost a zároveň se budeme snažit prezentovat i tu ženskost v alpském lyžování. Uvědomujeme si, že do střediska přijede velké množství lidí a věříme, že si do Jasné najdou cestu lidé z celého Slovenska a během víkendu bude o nich postaráno," dodal Bohuš Hlavatý, předseda organizačního výboru SP Jasná 2016. Pořadatelé chtějí, aby se pohár v Jasné neuskutečnil poprvé ani naposled, vše záleží podle Hlavatého na organizaci a počtu diváků. Pořadatelé začali na organizaci pracovat již před třemi měsíci. V rámci přípravy byla na Chopku generálka v podobě Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách 2014 nebo v pořádání evropských pohárů v minulosti. Ukázalo se, že i Slováci dokáží zorganizovat velké světové akce. 

Organizační výbor Světového poháru v Jasné představil v polovině června inspekční delegaci z FIS trati obřího slalomu a slalomu, na kterých se bude jezdit Světový pohár žen, dále je seznámil se stavem příprav akce, s podmínkami práce novinářů, s infrastrukturou, technickým zabezpečením celé akce, doprovodnými akcemi a eventy nebo netradičním veřejným losováním závodníků. Světový pohár žen se na Chopku uskuteční 4. a 5. března 2016. 

Závody v česko-slovenském regionu by se mohly stát tradicí

V Jasné se konaly závody Světového poháru třikrát. V letech 1979 a 1982 soutěžili v rámci Velké ceny Demänovských jeskyní o body do Celosezónního seriálu muži, v roce 1984 ženy. Na Slovensku se závody Světového poháru konaly naposledy v roce 1986 v rámci Velké ceny Slovenska ve Vysokých Tatrách na Hrebienku. Poslední generálka světové úrovně byla na Chopku v únoru 2014, kdy se v Jasné konalo Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách.

O návrat kolotoče Světového poháru  usiluje i Česká republika. Svoji představu o pokračování započaté špindlerovské tradice z let 2003 až 2008 představil na loňské tiskové konferenci úseku alpských disciplín Svazu lyžařů jeho předseda Aleš Krýzl: "Vyvíjíme snahu získat světový pohár zpět už několik let a hlavně ho tu chceme mít pravidelně. Ve solupráci právě se slovenskou asociací, a zároveň s provozovatelem středisek Špindlerův Mlýn a Jasná ve Vysokých Tatrách, věříme v rok 2018."

 

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování sport slovensko závody
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 22-6-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit