Nendaz: Klidný ostrov uprostřed lyžařské vřavy

Nendaz. Vesnička rozprostírající se zhruba patnáct kilometrů nad hlavním městem Wallisu Sionem je jednou ze vstupních bran do největší švýcarské lyžařské arény – Čtyř údolí. Blíže ji asi netřeba představovat hráčům na Alphorn (alpský roh), kteří se zde každoročně scházejí k jednomu z největších světových festivalů ve hře na tento tradiční nástroj. Nehudební hosté pak Nendaz vyhledávají především pro jeho atmosféru, absenci nabubřelých hotelových komplexů a neobyčejně pestrý výběr aktivit doplňujících takřka nekonečné lyžařské možnosti.
uvod.jpg

Rozvoj zimních sportů v oblasti okolo majestátní a pověstné lyžařské mekky Mont Fortu se datuje do roku 1958, kdy do nitra alpského pásu pronikly sloupy první lanové dráhy. Krátce po jejím dokončení se přilehlé pastviny logicky začaly proměňovat v první sjezdové tratě lemované horskými chatami a zprvu nesměle vznikajícími hotely. Do dnešních dnů stihli švýcarští lanoví stavitelé pokrýt všechny přilehlé kopce sítí celkem 92 lanovek a vleků, čímž vzniklo nejrozsáhlejší lyžařské eldorádo ve Švýcarsku. Oblast Čtyř údolí je známá především díky dvěma centrům ležícím na jejím severovýchodním a jihozápadním okraji - Veysonnaz a Verbier. Obzvláště prve jmenované patří vzhledem k častému pořadatelství závodů Světového poháru sjezdařů mezi absolutní evropskou lyžařskou smetánku a je rájem pro všechny, kdo si chtějí užít nejen perfektně připravených sjezdových tratí, ale i relaxu, odpoledního odpočinku a apres ski zábavy. Mezi těmito dvěma okrajovými, známými a rozlehlými místy se nachází klidnější čtyřúdolní vísky Sivez, Nendaz a La Tzoumaz lákající spíše malebností a klidem než velikostí a slávou svých jmen. Jakousi oázou klidu je přitom právě pomyslné centrum celého lyžařského kolotoče, středisko Nendaz, při jehož návštěvě hned na první pohled zaujme takřka úplná absence hotelů a překvapí ještě celá řada dalších drobností, odlišujících ho od svých konkurentů.


Lidé starající se v Nendaz o rozvoj turistického ruchu se rozhodli středisko zaměřit tak, aby oslovovalo především rodiny a mladé klienty. Tedy turisty nevyhledávající luxus a přepych, nýbrž hosty poptávající klidné a prostorné ubytování, v jehož blízkosti lze najít dostatek diskoték, barů, kaváren a restaurací ideálních pro odpočinek a výběr akčních plánů na další dny. Ve středisku proto převládají apartmánové domy, chalets (horské chaty) vhodné pro větší skupiny toužící po soukromí a prázdninové byty v kategoriích od dvou až do pěti hvězdiček. Skromný příbytek lze v Nendaz pronajmout již za deset eur na noc, ubytování v luxusní chatě na druhou stranu není problém pořídit i za desetinásobek této ceny. Díky absenci hotelů a celkově poněkud odlišné klientele nelze v Nendaz najít bazén ani rozsáhlý wellness, ale nechybí squashový kurt, posilovna nebo osvětlená ledová plocha. Při popisu nabízených aktivit je nutné nezapomenout na neobyčejně zajímavý, pestrý a bohatý doprovodný (ať už lyžařský, nebo nelyžařský) program, prezentovaný hostům ve snadno dostupné a přehledně zpracované info brožuře. (Rozumíme, že chvála zpracování reklamního materiálu může v někom vyvolat úsměv na tváři. Ale skutečnost, že k informacím tohoto typu se lze v Nendaz dostat pohodlně a plánování programu není nutné uskutečňovat za sklem informační kanceláře, není podle nás nedůležitá.) S průvodcem je možné se zúčastnit například celodenního výletu, při němž jeho účastníci s lyžemi na zádech zdolají jeden z všudypřítomných vrcholů a ještě si užijí překrásný freeride v neposkvrněné přírodě (CHF 135). O den později je zase v plánu turnaj v badmintonu (CHF 5), sjezdu (CHF 7) nebo procházka na sněžnicích (CHF 43). V nabídce nechybí ani odpočinkové záležitosti jako prohlídka staré části města (zdarma) nebo yoga (CHF 5). Týdenní program doplňují akce sezonní, k nejznámějším z nich patří Xspeed Ski Verbier - Nendaz - Mont Fotr, rychlostní závod přes z názvu patrné body, a Moonligt skiing - noční lyžování za svitu měsíce v úplňku spojené s hodováním v horské chatě.

Všeho moc neškodí

Co se týká lyžařského menu, je z Nendaz, přes nejbližší vrchol Tracuet, samozřejmě dostupná celá oblast Čtyř údolí, včetně proslulé boulovaté pisty z Mont Fortu, volných terénů z Col des Gentianes do Tortinu a širokých carvingových tratí nad středisky Veysonnaz a Verbier. Drobnou nevýhodou je, že po lyžích se do zbytku areálu lze dostat pouze přes územně chráněnou oblast Prarion, v níž je zakázáno použití umělého zasněžování. To má za následek, že během lyžařského přejezdu za známějšími tratěmi je nutné absolvovat nedobrovolný slalom mezi desítkami povalujících se kamínků. Všichni v Nendaz o tomto úskalí vědí, bohužel řešení je díky přísným zákonům v nedohlednu. Proto ti, jež mají svá prkénka opravdu v oblibě, volí raději cestu menšího odporu. Z Nendaz se nechají převézt skibusem do nedalekého Sivezu (cca 30 minut jízdy), v němž již žádná pro skluznici nemilá překvapení nachystána nebývají. Ostatně cesta zpět do apartmánu je také mnohdy pohodlnější autobusem, neboť návrat do Nendaz je «po svých» možný pouze volným terénem Plna du Fou - Prarion, nebo kabinou použitou ve směru shora dolů. Popisovat samotné sjezdovky ve Čtyřech údolích by asi bylo zbytečné, podobně jako ve všech takto rozsáhlých areálech lze i v tomto najít opravdu vše, od širokých a dlouhých pist po krátké bouláče, od snowparků (např. Tracouet) po dráhy na sáňkování (např. Sivez), od lesních tratí po rozsáhlé volné terény. Především milovníkům freeridu je tato oblast doslova zaslíbená, terénů je bezpočet, od značených snadnějších po jen doporučené, složité jak na orientaci, tak lyžařské umění. Pravá freeridová lahůdka vede z vrcholu Mont Fort na opačnou stranu než tamní jediná značená sjezdovka černé barvy. Jde však o sjezd vhodný jen pro opravdové znalce, neboť vyžaduje skvělou orientaci, dobré lavinové znalosti a co si budeme povídat - i potřebnou dávku štěstí. Za odvahu se odvděčí neopakovatelným zážitkem a pohledem na prý až čtyřicet čtyřtisícovek... Díky své atraktivní poloze přímo nad hlavním městem Wallisu Sionem je Nendaz vyhledáván rovněž pro své velmi široké možnosti nelyžařských a vlastně nejen zimních, ale celoročních aktivit. Prvním naším tipem pro návštěvu je asi nepřekvapivě právě již zmíněné, nejstarší švýcarské město, lákající na bohatou historii, dvojici starověkých hradů a rozsáhlé vinice rozkládající se v jeho těsné blízkosti. Tělo unavené po celodenních lyžařských radovánkách je rovněž možné nechat odpočinout v dalším častém výletním místě nendazských hostů, sedmnáct kilometrů vzdálených termálních lázních Saillon. Třetí netradiční podívanou v okolí střediska nabízí výlet k přehradě Grande Dixence, jejíž hráz je s výškou 285 metrů nejvyšší v Evropě. Obzvláště zajímavá je prohlídka útrob vodního díla, čas návštěvy je možné si individuálně domluvit.

Článek má tyto nálepky švýcarsko
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 27-10-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit