Neskutečná Nývltová opět nejlepší z Čechů. Sahá po medaili!

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová znovu potvrdila životní formu, když v páté etapě prestižního seriálu Tour de Ski v italském Toblachu dojela šestá. V závodě na patnáct kilometrů volnou technikou s handicapovým startem tak vylepšila své dosavadní výsledkové maximum, kterým bylo sedmé místo ve středeční čtvrté etapě v Lenzerheide.
Eva Vrabcová-Nývltová při Tour de Ski v Lenzerheide

Eva Vrabcová-Nývltová vyrážela do volné patnáctky se ztrátou jedné minuty a čtyřiceti vteřin na vedoucí Norku Jacobsenovou. Celý závod se držela vepředu a v cílové rovince dokonce sahala po páté příčce. Fince Lahteenmakiové nakonec podlehla až ve fotofiniši. „Trochu mě to štve, ale na druhou stranu jsem s ní jela vyrovnaný závod, střídaly jsme se a nemůžu říct, že bych se za někým vezla. Šesté místo je pro mě fantastické a rozhodně nemůžu být nespokojená,“ řekla Radiožurnálu šťastná trutnovská rodačka, která tak znovu posunula své výsledkové maximum. Po senzačním sedmém místě v Lenzerheide se přitom další distanční etapy obávala. „Teď budu tak vepředu, že posouvat se nahoru bude strašně těžké a padat dolů zase hodně jednoduché,“ věděla po středeční klasické desítce česká ženská jednička a přiznala, že start páté etapy Tour se neobešel bez komplikací. „Na začátku jsem byla docela nervózní a vykulená, protože jsem startovala s desítkou, ale tři holky nenastoupily, takže jsem do závodu vyrážela jako sedmá. Ale ustála jsem to. Ráno jsem navíc byla zase rozčílená, protože mi do batohu vytekla termoska s pitím, ale to už je teď k smíchu.“

K medaili chybí méně než půl minuta!

Šestá příčka patří Evě Vrabcové-Nývltové i v průběžném pořadí seriálu, na medailové pozice ztrácí pouhých 24 vteřin. O konečném výsledku ale pouhé dvě etapy před koncem mluvit nechce. „To je ještě předčasné, před námi jsou ještě dva těžké závody. Zítra je na programu klasická pětka a ta mi úplně nesedí. V neděli nás potom čeká výjezd na sjezdovku a to je pro každého boj o život. Nejvíc bude asi záležet na tom, jak se vyspím.“

Závod v Toblachu vyhrála Norka Jacobsenová před krajankou Johaugovou a Finkou Kylloenenovou. Dařilo se i dvacetileté Petře Novákové, která dojela 36. Od dalších bodů do Světového poháru ji dělilo 37 vteřin.

Výsledky po 5té etapě Tour de Ski:

15km volně ženy: 1. Jacobsenová 37:30,3, 2. Johaugová (obě Nor.) +38,7, 3. Kylloenenová +1:12,2, 4. Niskanenová +1:22,5, 5. Lahteenmakiová (všechny Fin.) +1:31,7, 6. Vrabcová-Nývltová (ČR) +1:31,7, … , 36. Nováková +4:36,6

Průběžné pořadí Tour (po 5 ze 7 závodů): 1. Jacobsenová 1:15:29,5, 2. Johaugová (obě Nor.) +43,7, 3. Kylloenenová (Fin.) +1:22,2 …, 6. Vrabcová-Nývltová +1:46,7, 36. Nováková (obě ČR) +4:51,6