Neumannová zřejmě bude prezidentkou

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová se ve čtvrtek zřejmě stane prezidentkou organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci.
120-1-kopie-kopie.jpg

Na žádost Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nahradí v předsednickém křesle Romana Kumpošta a začne šéfovat podniku, v němž se podle odhadů budou točit až dvě miliardy korun.

 


Chystaná změna ve vedení vyvolala v minulých dnech hodně emocí a protichůdných prohlášení. Z různých stran zaznívaly hlasy, že Kumpošt svou práci dělá dobře a že rošáda je jen vyvrcholením boje o vliv na rozdělování peněz. K nim se podle zákulisních informací snaží dostat manažer Neumannové Josef Jindra i náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Soukup.


Za Kumpošta se postavili i pracovníci organizačního výboru, ale MŠMT trvá na tom, že další peníze na přípravu šampionátu uvolní, jen když bude v čele výboru Neumannová. A Liberec 700 milionů korun ze státní pokladny nutně potřebuje, jinak hrozí, že mistrovství světa skončí ostudou.


Za této situace se zdá být hlasování pěti delegátů čtvrteční valné hromady předem jasné. Prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka i generální sekretář SLČR Norbert Pelc už dříve dali jasně najevo, že stojí za Neumannovou. K nim se pravděpodobně přikloní i liberecký primátor Jiří Kittner, přestože Kumpoštovi žádné chyby nevyčítá. Dobře si však uvědomuje, že bez peněz od MŠMT areál pod Ještědem nedostaví. Dosavadní šéf tak může vedle svého hlasu počítat asi jen s podporou náměstka hejtmana Libereckého kraje Petra Doležala.


MŠMT argumentuje tím, že chce získat větší kontrolu nad využitím státních peněz. Organizační výbor požádal stát o přibližně 1,3 miliardy korun. Paroubkova vláda uvolnila 569 milionů, Topolánkova slíbila dalších 700 milionů. Město Liberec šampionát podpoří 380 miliony a Liberecký kraj 150 miliony korun. Asi 400 milionů korun se utratí během MS za ubytování, stravování a dopravu účastníků a za další záležitosti spojené s organizací šampionátu.


Neumannová odmítá, že by byla jen loutkou ve hře o peníze. "Pokud tu důvěru dostanu, udělám všechno pro to, aby mistrovství světa dopadlo ke spokojenosti všech," řekla dnes novinářům. Funkci je prý připravena přijmout, i když si uvědomuje, že v rozjitřené atmosféře posledních dní si tím může nadělat hodně nepřátel. "Slíbila jsem to před dvěma týdny na ministerstvu a z boje neutíkám. Počítala jsem s tím, že mě v posportovním životě nebudou mít všichni rádi," dodala Neumannová.


Přestože už zazněly hlasy, že by spory v organizačním výboru mohly Liberec připravit o pořadatelství, Mezinárodní lyžařskou federaci situace zřejmě nijak nezneklidňuje. Jürg Capol, šéf běhu na lyžích ve FIS, při dnešní návštěvě Prahy vyjádřil přesvědčení, že šampionát bude v Liberci. "Taková situace není ničím neobvyklým. Třeba alpský šampionát ve Val d'Isere má stejné problémy. Jde o peníze, na organizační výbor je vyvíjen tlak, navíc to připravujete poprvé," řekl Capol na dnešní tiskové konferenci. Neumannovou v čele organizačního výboru by přivítal. "Je to charismatická osobnost," vysvětlil švýcarský funkcionář FIS.


Vyjádřil přesvědčení, že v Liberci všechno stihnou už do února příštího roku, kdy má být pod Ještědem generálka v podobě Světových pohárů v běhu, skoku i v severské kombinaci. Momentálně jsou však kvůli nevyjasněné situaci v organizačním výboru práce zastaveny. Po čtvrteční volbě by se měly znovu rozběhnout.E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 25-7-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit