Norsko má ze sprintů dvě zlata, Kožíšek sedmnáctý

Zástupci lyžařské velmoci Norska ovládli hned v první soutěžní den závody na mistrovství světa v Sapporu. Ve sprintu klasickou technikou, jenž se poprvé v historii šampionátů rozhodoval pod střechou stadionu, triumfovali favorizovaný Jens Arne Svartedal a překvapivě Astrid Jacobsenová.

Čeští reprezentanti brali dnešní sprinty pouze jako přípravu na další závody a nepatřili k favoritům na přední umístění. Přesto dokázal Dušan Kožíšek postoupit 19. časem z kvalifikace. Ve svém čtvrtfinále se pak snažil ostrým tempem soupeře překvapit, dlouho závod táhl, pak ho však tři běžci předstihli. Naděje bronzového medailisty ze soutěže dvojic z minulého šampionátu na postup díky času žila až do posledního běhu, jeho výsledek však odsunul Kožíška na sedmnácté, první nepostupové místo. Jediná česká žena na startu Eva Nývltová zajela v kvalifikaci 45. čas a závod pro ni skončil.

Navzdory čtvrtfinálovému vyřazení byl Kožíšek se svým výkonem spokojen, neboť v klasickém sprintu dosáhl dosud nejlepšího výsledku. "Více jsem ani od závodu nečekal. Naopak mě překvapilo, že jsem přes polovinu závodu byl v čele rozběhu. Potom mi už asi chybělo více sil. Ovšem bojovat s takovými jmény, jakými jsou Ročev a Hjelmeset, není žádná legrace," řekl novinářům Kožíšek.

Oba zástupci Norska dnes triumfovali v cílové rovince sportovní haly Sapporo Dome s náskokem dvou desetin sekundy před svými soupeři. Jednatřicetiletý Svartedal potvrdil roli jednoho z největších favoritů a k jedenácti vítězstvím v SP přidal i mistrovský titul. Stříbro na trati dlouhé 1,4 km získal Švéd Mats Larsson, třetí byl další Nor Eldar Rönning.

Vítězství jeho krajanky Jacobsenové je zato překvapením, neboť se začala prosazovat až v této sezoně a dosud na svém kontě neměla žádné velké vítězství. V lednu v Otepää nicméně obsadila v závodě SP druhé místo, což byl dosud její největší úspěch. Za ní dnes na trati o 200 m kratší skončily Petra Majdičová ze Slovinska, která ztratila zlato až v posledních metrech, a vedoucí žena průběžného pořadí Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska. "Ve finále jsem měla hodně problémů, abych Petře stačila. Když ale došlo na finiš, věděla jsem, že mám šanci, protože jsem dobrá v běhu soupaž," uvedla Jacobsenová, jež se několik minut před Svartedalem postarala o první norské zlato na velké akci od minulého šampionátu. Loni na olympijských hrách totiž silná norská výprava běžců na lyžích nezažila ani jediný triumf. "Je to pro mě překvapení. Chtěla jsem hlavně do finále, všechno ostatní je bonus," dodala nečekaná vítězka.

Až do semifinále postoupila bývalá česká lyžařka Kateřina Smutná, která nyní hájí barvy Rakouska. Skončila celkově jedenáctá hned za Norkou Marit Björgenovou a dosáhla ve sprintu druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Před úspěchem v Sapporu byla jednou ve sprintu desátá. "Podařilo se mi hlavně čtvrtfinále, kdy jsem měla připraveny velmi rychlé lyže. V semifinále jsem už na soupeřky nestačila, ovšem i tak jsem s jedenáctým místem maximálně spokojená," uvedla Smutná.

Výsledky:

Muži (1,4 km): 1. Svartedal (Nor.) 3:03,8, 2. Larsson (Švéd.) -0,2, 3. Rönning (Nor.) -0,8, 4. Lind (Švéd.) -1,2, 5. Newell (USA) -5,6, 6. Jönsson (Švéd.) -43,8, ...17. Kožíšek (ČR) vyřazen ve čtvrtfinále.

Ženy (1,2 km): 1. Jacobsenová (Nor.) 2:50,9, 2. Majdičová (Slovin.) -0,2, 3. Kuitunenová (Fin.) -0,3, 4. Dahlbergová (Švéd.) -2,2, 5. Nacumiová (Jap.) -2,3, 6. Anderssonová (Švéd.) -12,3, ...45. Nývltová (ČR) nepostoupila z kvalifikace.