Northug získal v maratonu třetí zlato na MS

Poslední závod mistrovství světa v Liberci vyhrál Nor Petter Northug, který dnes v maratonu na 50 kilometrů volnou technikou získal své třetí zlato na šampionátu.

Třiadvacetiletý běžec na lyžích byl tradičně nepřemožitelný ve finiši a nechal za sebou na dalších medailových pozicích Maxima Vylegžanina z Ruska a Němce Tobiase Angerera. Nejlepší z českých reprezentantů Martin Koukal obsadil se ztrátou osmi sekund sedmé místo.

Koukal, mistr světa z této disciplíny z roku 2003, kdy se ještě jelo intervalově, dnešním výsledkem vyrovnal své umístění z volné padesátky na olympijských hrách v Turíně. "Mrzí mě, že to není aspoň malé pódium," řekl v cíli Koukal. I závodníci od čtvrtého do šestého místa totiž chodí na vyhlášení vítězů a dostávají malé ceny.


Krizi si prožil na čtyřicátém kilometru, nakonec byl ale rád. "Docela jsem si to užil, nebylo to špatné, ale ten závod zase udělal jeden člověk. Ostatní jezdí podle něj," ocenil vítěze.


V hlavní skupině se s ním až do posledního kilometru držel Jiří Magál, jenž obsadil 17. pozici s odstupem 17,5 sekundy. "Nejsem vůbec rád, protože tohle bylo pokažený mistrovství. Nejsem sprinter a neměl jsem na konci šanci," uvedl Magál.


Milan Šperl a sprinter Dušan Kožíšek tempu hlavní skupiny nestačili a obsadili místa ve čtvrté desítce. Závěrečný závod MS neabsolvoval jediný český medailista z Liberce Lukáš Bauer, jenž po nevydařené štafetě své působení na šampionátu ukončil.


Závod s hromadným startem se vyvíjel tradičně a od prvních kilometrů bylo jasné, že v úvodu se závodit nebude. Nízké tempo způsobilo, že všichni kvalitní běžci se drželi ve velké skupině, v níž bylo i kompletní české kvarteto. Pole se trochu roztrhalo při prvním přezouvání lyží, ale o chvíli později se všichni opět sjeli. Na 20. kilometru se tak v balíku držel i Kožíšek, který je přitom ryzím sprinterem.


O tempo se na začátku závodu staral Rakušan Christian Hoffmann, pak otěže převzali Italové, ale na špici se pohybovali všichni favorité včetně Rusů a Norů. Nečekaně ztráceli Němci, druzí ve štafetě. V polovině se pokusil ujet Ital Cristian Zorzi a po chvíli měl náskok kolem 12 sekund. Po pěti kilometrech ho vláček ostatních dojel a začalo se trochu zrychlovat díky Švýcaru Remu Fischerovi. Tempu nestačili Kožíšek a Šperl.


O chvíli později v čele závodu začali spolupracovat Francouzi Jean Marc Gaillard a zejména Vincent Vittoz, za nímž se vyvezl Northug. Jejich malý náskok ale startovní pole zlikvidovalo díky Angererovi a také Magálovi, který na 37. kilometru po skvělé taktické jízdě dokonce vedl.


Na špici se střídali adepti na medaili, český závodník se však držel s nejrychlejšími, s desetisekundovou ztrátou jel kolem dvacáté pozice Koukal. Tempo se ale trochu zpomalilo a v balíku jelo zhruba 25 lyžařů pohromadě. Poslední přezutí lyží na necelém čtyřicátém kilometru na pořadí nic nezměnilo, ale Magál jezdil aktivně a pořád se držel mezi nejlepší pěticí. Pomalu dopředu se posouval i Koukal.


Opravdu závodit se naplno začalo až v posledním okruhu asi tři kilometry před cílem, kdy se pustil do tempa nejprve Ital Pietro Piller Cottrer, po něm obávaný spurtér Northug a jeho krajan Tord Asle Gjerdalen. V posledním kopci to zkusil Angerer, ale Northug jeho nástup zachytil a do cílové rovinky vjel jako první.


I když mu velký odpor kladl především Rus Vylegžanin, své třetí zlato po skiatlonu a štafetě si vzít nenechal. Northug se tak vyrovnal Aino-Kaise Saarinenové na pozici nejúspěšnějšího účastníka MS, Finka má nicméně vedle tří zlatých ještě bronz.


"Byl to skvělý závod, taktický, s parádním finišem," uvedl Northug. Snažil se s Vittozem ostatním ujet, ale nakonec závod dospěl do finiše, který je jeho silnou zbraní. "V závěrečném kole jsem se snažil zrychlit před posledním kopcem, ale soupeři se mě udrželi," řekl. Bylo prý pro něj důležité, že z posledního kopce jel na prvním místě. "Ve finiši na mě útočili, já byl navíc velmi unavený, ale věřil jsem," dodal.


První bronzovou medaili pro Německo v Liberci získal Angerer a připojil ho tak k osmi stříbrům, které získali už dříve jeho krajané.

 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 1-3-2009
 • sprint.jpg
 • 12-15-knauss-skirijen06-1.jpg
 • bode-miller-1-1.jpg
 • Technologie Atomic Skintec
 • ceska-strediska.jpg
 • 1MS_3243.jpg
 • Přípravy na Jizerskou 50 (2015) - 4.jpg
 • Pohled na středisko Passo Tonale v listopadu 2012
 • Sacberk_GS.jpg
 • blackproject.jpg
 • bau.jpg
 • liberec-skoky-sp08-zahajeni-12.jpg
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2012-06-06 at 16.02.20.jpg
 • topelement.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.45.09.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.21.35.jpg
 • Screen Shot 2013-02-15 at 10.23.07.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
 • Screen Shot 2017-01-30 at 11.43.16.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit