Nová polská sjezdovka v Jizerkách přilákala tisíce Čechů

Největší lyžařské středisko v celých Jizerských horách, které se nachází u polských lázní Świeradóv Zdrój, přilákalo v zimě také tisíce českých lyžařů. Na zhruba 2,5 kilometru dlouhou sjezdovku se vydávali především z nedalekého Frýdlantského výběžku, kde větší sjezdovky zatím scházejí. ČTK to dnes řekl starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.
smrkk.jpg

Dnes to řekl starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný. "Sám jsem jezdil do polského zimního střediska na večerní lyžování a byl jsem tam spokojený. V prosinci a na začátku ledna sice ze sjezdovky vykukovaly na některých místech kameny, ale později se úprava tratí výrazně zlepšila," dodal Smutný. Dvě a půl hodiny nočního lyžování stály 270 korun.


V celém Frýdlantském výběžku žije zhruba 25.000 lidí a lyžaři z něj zatím jezdili hlavně do Liberce na Ještěd, do Bedřichova nebo na tanvaldský Špičák. Nové Město a Świeradóv Zdrój od sebe leží necelých deset kilometrů, silnice vede převážně po rovině a i v zimě je většinou dobře sjízdná.


Jednodenní "dospělá" permanentka ve Świeradóvě Zdróji vyšla v letošní zimní sezoně zhruba na 510 korun, na Ještědu se jezdilo za 430 korun, na tanvaldském Špičáku za 510 korun a v krkonošské Rokytnici nad Jizerou a v Harrachově za 590 korun.


Sjezdovka stoupá ze Świeradóva Zdróje pod vrchol 1107 metrů vysokého Stohu jizerského k chatě Schronisko. Moderní lanovka s osmimístnými kabinkami tam vyveze za hodinu 2500 až 2800 lidí. "Ve špičkách bývá sjezdovka kvůli velké kapacitě lanovky hodně plná," upozornil Smutný.


Starosta podotkl, že si lyžaři z Frýdlantska středisko v blízkém Polsku většinou pochvalují, i když sjezdovka má zvláštní profil. "Po obtížném strmém horním úseku přichází dlouhá pozvolná pasáž a po ní následuje znovu prudký těžší dojezd," konstatoval Smutný.


Nejblíže ke Świeradóvu Zdróji se nacházejí česká zimní střediska v Harrachově a na Ještědu. "Nové polské středisko pro nás zatím není velkou konkurencí. Jeli jsme se tam podívat a jedna velká sjezdovka náročnější lyžaře během dvou hodin omrzí," prohlásil provozní náměstek harrachovského sportovního areálu Vlastimil Fejkl.


Podle Fejkla však Świeradóv Zdrój uvažuje o rozšíření areálu o další lanovky a sjezdovky. "Po jejich vybudování se už Świeradóv Zdrój zařadí mezi významná zimní střediska v oblasti Jizerských hor a Krkonoš," uvedl Fejkl. Po otevření sjezdovky ve Świeradóvě Zdróji nepocítili v Harrachově odliv polských lyžařů, podobně jako na Ještědu.


"Myslím, že na Ještědu jsme na rozdíl od Świeradóva Zdróje nabízeli tratě pro všechny kategorie návštěvníků - od úplných začátečníků, až po vyspělé sportovně založené lyžaře," řekl vedoucí libereckého sportovního areálu Jakub Čeřovský. Z více než sedmitisícového Frýdlantu je na Ještěd zhruba stejně daleko jako do Świeradóva Zdróje - tedy asi 23 kilometrů. Motoristé však v zimě musejí na cestě do Liberce překonávat obtížně sjízdný Albrechtický kopec.


Pouze 2,5 kilometru od Stohu jizerského se tyčí nejvyšší český vrchol Jizerských hor, 1124 metrů vysoký Smrk s atraktivní rozhlednou. Ze Stohu jizerského tam v zimě mířila řada polských běžkařů. Na Smrku však dosud chybí pro tak velké množství turistů služby, lidé se tam mohou pouze ukrýt do útulny v rozhledně.


Města a obce na Frýdlantsku uvažují o vybudování velkého lyžařského areálu na severozápadním úbočí Jizerských hor. Na lanovku z Lázní Libverda na Vlašský hřbet se zpracovává studie o jejím vlivu na životní prostředí.

Smrk_planek

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 29-3-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Jasná Adrenalin
  • pradd-vysla.jpg
  • vesec.jpg
  • tux.jpg
  • uv.jpg
  • Antiskluzový pás Skin na lyžích Equipe RC Skin v podání Salomonu
  • Sportovní výživa a běh na lyžích
  • Obálka SKI listopad 2012d
  • cb_0302.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit