O víkendu se lyžovalo skoro všude, sněhu ale ubývá

Slunečné počasí, které však místy poznamenal nedostatek sněhu či ostrý vítr, čekalo o víkendu na návštěvníky horských středisek.

V řadě areálů měli napilno a nestačili čelit náporu lyžařů. V pohotovosti byli i záchranáři, kteří ošetřovali zraněné lyžaře. Například na západě Čech se v sobotu zranila asi patnáctiletá dívka na Belvederu v Železné Rudě na Šumavě, dnes utrpěl velmi vážné poranění hlavy osmiletý chlapec na krušnohorském Klínovci.

Rušný víkend zažila horská střediska v Libereckém kraji. Zatímco v sobotu byla návštěva menší, protože se v zimních střediscích Jizerských hor a západních Krkonoš střídaly turnusy, dnes návštěvníků výrazně přibylo. Lyžařské areály nabízely dobré sněhové podmínky, na svazích leželo kolem 30 centimetrů hlavně technického sněhu. Ochlazení totiž v noci využila některá střediska k zasněžování. Z dostatečně silné sněhové pokrývky a slunečného počasí se radovali i návštěvníci východočeské části Krkonoš a Orlických hor.

V Krušných horách byly nejlepší podmínky pro sjezdové lyžování na Klínovci a Božím Daru, kde jezdily všechny vleky, a kde se dalo dobře jezdit i na běžkách. V provozu byly i další areály, mnohé ale musely kvůli nedostatku sněhu provoz na některých svazích částečně omezit.

Lyžaře na jihu Čech od návštěvy zimních středisek neodradil ani nedostatek sněhu. Sjezdovky v Lyžařském areálu Zadov a Skiareálu Lipno, na nichž leží do 15 centimetrů sněhu, zaplnily stovky milovníků zimních sportů. Na Zadově je v provozu sjezdovka Kobyla a v Nových Hutích. Lanovku na Churáňově kvůli špatným podmínkám provozovatelé areálu uzavřeli.

Vysokou návštěvnost zaznamenali také provozovatelé areálů v Jeseníkách, kde počasí lyžařům přálo po oba víkendové dny. Horská služba dnes pouze nedoporučovala kvůli silnému větru hřebenové túry. Na sjezdovkách leželo 30 až 90 centimetrů sněhu, nejvíce tradičně na Ovčárně.

V Jeseníkách nadále platil druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Sesuv lavin ale hrozil jen mimo turistické trasy. Záchranáři v Jeseníkách pomáhali 35 zraněným lyžařům, žádný úraz naštěstí nebyl vážný. K 16 zraněným lyžařům, z nichž deset utrpělo vážnější úraz, vyjížděli o víkendu záchranáři beskydské horské služby. Návštěvnost byla většinou jen průměrná, více lyžařů nepřilákalo do hor ani slunečné počasí.

Lyžařské podmínky ve Zlínském kraji se oproti minulému týdnu zlepšily. V pátek i v sobotu v noci mrzlo, provozovatelé lyžařských areálu proto mohli opět uměle zasněžovat. Přes den navíc po oba víkendové dny svítilo slunce.

Zatímco na většině kopců Vysočiny leží už jen zbytky sněhu, sjezdovku v novoměstském skiareálu na Harusově kopci na Žďársku o víkendu brázdili lyžaři. Je tak jediným z asi třiceti středisek zimních sportů v kraji, kde se díky dobrým zásobám sněhu vleky nemusely zastavit.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 19-2-2007
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit