Odepínací poutka přicházejí (konečně) už i na skialpové hole

Teleskopické lyžařské hole na ski touring s logem LEKI rozhodně nejsou žádnou novinkou. Stejně tak jako její click systém odpojitelných poutek Trigger. Ten najdete jak na klasických, tak na sjezdových modelech. Letos poprvé se ale tyto dvě řady produktů potkávají. Skialpinistické řady holí LEKI dostávají do výbavy odepínací poutka díky technologii jménem Trigger S Vertical.
Click systém i pro skialpinisty: Trigger S Vertical

Tachovská LEKI a její odpojitelná poutka Trigger netřeba představovat, zejména u sjezdových modelů má LEKI na click systém téměř monopol. A i když u běžek se konkurence snaží držet krok, je LEKI co do zkušeností, funkce a koneckonců i propagace o kus dál. Ostatně všechny systémy pro klasiky jsme prozkoušeli v testu lednového SKI magazínu (vstup do elektronického čísla zde), tak si na různé alternativy můžete udělat vlastní názor. 

Který z lyžařských sportů však zůstával, až do dnešních dnů, ochuzen o možnost rychlého vstupu a výstupu z holí, byl ski touring. Můžeme jen odhadovat, jaké to mělo důvody. Svůj podíl měl jistě fakt, že mnoho skialpinistů chodí, ať z bezpečnostních, nebo praktických důvodů bez poutek. Na vině mohla být i skutečnost, že tradiční výrobci ski touringových holí nejsou v click systémech právě nejsilnější, či že v LEKI viděli své priority jinde. Každopádně letos už nic z toho neplatí. 

Základem je bezpečnost a komfort

Ski touringová novinka LEKI s Trigger systémem se jmenuje Trigger S Vertical a nabízí vše, na co jsme zvyklí ze sjezdových modelů. Plus něco navíc. Samotný grip a systém spojení poutka s holí vychází, jak napovídá název, z technologie Trigger S. Inženýři pouze upravili odpor pružin, který je potřeba překonat, aby se hůl odpojila od rukavice. To pro případ, že skončíte v prašanu v kotrmelcích, zaháknete se za překážku pod sněhem nebo se nedejbože dostanete do laviny. Hole v tu chvíli nesmí být na obtíž (rozuměj: nejlépe vůbec ne poblíž) a v LEKI tvrdí, že odhození hole je stejně jednoduché jako při jízdě bez poutek.

Nové vybavení 2016/17

Čtěté také: Co nového v příští zimě?

Přehled toho nejzajímavějšího, co si připravili výrobci lyžařského vybavení pro nadcházející lyžařskou sezonu 2016/17

Druhá věc, se kterou se při návrhu skialpinistické hole bylo nutné vypořádat, je záležitost ryze funkční, vycházející ze samotného způsobu chůze s holemi do kopce. Skialpinisté potřebují mít volný úchop. Proto je mezi poutkem pro ruku a Trigger Loop elastický Flexi-pásek, který umožňuje snadné přeuchopení, aniž by došlo k odpojení hole.

Dotýkat se smíte jen v rukavičkách

Hůl LEKI Tour Stick Vario s touto technologií byla na letošním mnichovském veletrhu ISPO oceněna medailí Gold Winner 2016. Porota mimo revolučního odepínání ocenila i technologii Speed Lock 2, která umožňuje jednoduché, rychlé a přesné upravení délky hole. Trigger S Vertical bude dostupný s klasickým poutkem, které můžete připevnit na jakoukoliv rukavici.

Nově lze zakoupit i speciální touringové rukavice LEKI, uzpůsobené přímo pro skialpinisty. Od sjezdových modelů je poznáte jak díky prodyšnějšímu, lehčímu materiálu, tak díky elastickému Flexi-pásku Trigger Loop. Zajímavým detailem je, že při traverzu v prudkém svahu máte možnost zaháknout rukavici i níž na holi, za druhý háček připravený ve dvou třetinách délky tubusu. 

Greg Wozer z LEKI USA vysvětluje princip novinky Trigger S Vertical (anglicky)

 

Článek má tyto nálepky technika skialp Nové vybavení 2016/17 LEKI
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 29-2-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit