Ohlédnutí za MS ve Schladmingu (část I.)

V lednovém SKI magazínu jsme si odvážně zatypovali vítěze jednotlivých disciplín na mistrovství světa v alpském lyžování ve Schladmingu. Šampionát se v té době rychle blížil, lyžaři ladili formu a očekávání vrcholila. Na některé zlaté medaile byli aspiranti více méně jasní, přesto je ale typování vítězů ve sjezdovém lyžování poměrně ošidnou záležitostí. Tedy alespoň pokud se berete vážně.
MS Schladming 2013

Pojďme se nyní za nedávným šampionátem ve Schladmingu ještě naposled ohlédnout a znovu se podívat na to, jak se šance nejlepších sjezdařů jevily měsíc před startem mistrovství. Když vás nepobaví toto, tak snad zaujmou alespoň parádní fotografie z produkce prestižní francouzské agentury Agence Zoom, jejíž služby SKI magazín přednostně využívá.

Super G

 • 1. Tina Maze, 2. Lara Gut, 3. Julia Mancuso
 • 1. Ted Ligety, 2. Gauthier de Tessieres, 3. Aksel Lund Svindal

Světový šampionát začal dost nešťastně. Hned v prvním závodě mistrovství se vážně zranila jedna z největších favoritek celého mistrovství Lindsey Vonn a v ten okamžik jako by bylo všechno viděno v temných barvách. Závod žen byl kvůli nepřízni počasí dlouho odkládán, nakonec i přes nevoli mnoha závodnic odstartován a všechno pak více méně skončilo hrůzostrašným pádem Vonnové. Božská Lindsey měla po mistrovství, po sezoně a my po typech, protože jsme ji typovali na vítězku obou rychlostních závodů.

Vyhrála skvělá Tina Maze, ovšem svět obletěl spíš než blažený úsměv praměnící z vítězství její výraz, když sledoval v kotrmelcích skončivší soupeřku. Nejít o tak vážnou věc, asi bychom se smáli.

Mužské super G bylo technicky nesmírně náročné, hodně zatočené, a tak ho vyhrál mistr středního oblouku ve vysokých rychlostech Ted Ligety. Náš favorit, italský hezoun Matteo Marsaglia se neprosadil (skončil 11.), ale kdo mohl tušit, že to hoši postaví tak zatočené? A kdo mohl tušit, že Ligetymu vyjde vše, na co ve Schladmingu sáhne?

Sjezd

 • 1. Marion Rolland, 2. Nadia Fanchini, 3. Maria Hoefl Riesch
 • 1. Aksel Lund Svindal, 2. Dominik Paris, 3. David Poisson

Chtěli jsme se dočkat alespoň jednoho velkého překvapení, sázeli jsme na mužské super G a ono přišlo v ženském sjezdu. Takže zase tak vedle jsme nebyli. Francouzka Marion Rolland vyjela na trať s číslem 22 a umlčela nás všechny, co jsme mudrovali o měknoucí trati a bezvýchodnosti situace všech závodnic s vyššími startovními čísly. Bylo to největší překvapení šampionátu a také jeden z jeho nejhezčích momentů. Tak krásně a upřímně se Francouzi v cíli sjezdu radovali.

Svindal už asi nikoho ničím nepřekvapí. Pozastavovat se můžeme maximálně nad tím, jak čistou hlavu a bezprostřední reakce si tento sympaťák z Norska dokáže po všech těch velkých vítězstvích uchovat. Že pojede i ve Schladmingu na medaili, bylo jasné všem včetně redakce SKI magazínu. Trefa do černého, Svindal je jistota! Vytahovat se úspěchem v typování u takového esa je skoro nemístné.

Kombinace

 • 1. Maria Hoefl Riesch, 2. Tina Maze, 3. Nicole Hosp
 • 1. Ted Ligety, 2. Ivica Kostelič, 3. Romed Baumann

Ani tady jsme se se jménem Teda Ligetyho nespletli. Ted Shred ve Schladmingu od začátku ukazoval, že v příštích letech už nebude dominovat jen obřímu slalomu, ale že se mu paleta možných úspěchů s velkou pravděpodobností rozroste také směrem k rychlostních disciplínám. Když zajel výtečně kombinační sjezd, nikoho už to nepřekvapilo. Ve slalomu pak dokonal, co dokonáno mělo býti.

Ve slalomu se ale nechala předjet Tina Maze a našemu typu tedy dostála jen zpoloviny. Vyhrála kombinační sjezd, nakonec však brala "jen" stříbro. Pro zlato z kombinace si výtečným slalomem dojela Maria Hoefl Riesch, která po sjezdu držela nadějnou čtvrtou příčku.


...

Nezapomeňte si přečíst také druhý díl článku

 

Článek má tyto nálepky sport MS Schladming 2013
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 6-3-2013
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
 • Logo Asociace horských středisek - AHS ČR
 • smrkk.jpg
 • lvi-1.jpg
 • Kjus men BT 2.0 Glove
 • rejdice.jpg
 • Logo projektu projekt.skimagazin.cz
 • Obr_1_portret JW-1.jpg
 • obrazek-4.jpg
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit