Ohlédnutí za MS ve Schladmingu (část II.)

V lednovém SKI magazínu jsme si odvážně zatipovali vítěze jednotlivých disciplín na mistrovství světa v alpském lyžování ve Schladmingu. Šampionát se v té době rychle blížil, lyžaři ladili formu a očekávání vrcholila. Na některé zlaté medaile byli aspiranti více méně jasní, přesto je ale tipování vítězů ve sjezdovém lyžování poměrně ošidnou záležitostí. Tedy alespoň pokud se berete vážně.
Schladming patřil Ligetymu Pojďme se nyní za nedávným šampionátem ve Schladmingu ještě naposled ohlédnout a znovu se podívat na to, jak se šance nejlepších sjezdařů jevily měsíc před startem mistrovství. Když vás nepobaví toto, tak snad zaujmou alespoň parádní fotografie z produkce prestižní francouzské agentury Agence Zoom, jejíž služby SKI magazín přednostně využívá.

Slalom speciál

 • 1. Mikaela Shiffrin, 2. Michaela Kirchgasser, 3. Frida Hansdotter
 • 1. Marcel Hirscher, 2. Felix Neureuther, 3. Mario Matt

Tak tady jsme s tipováním úplně pohořeli. Slalom je ruleta, hra o všechno s vysokou mírou rizika, tak bychom asi mohli naše nepodařené tipy omlouvat. Ale pravda je trochu jinde. Vidět na nejvyšším stupínku Slovenku Zuzulovou bylo naším tajným přáním, které po tom, co vyšel lednový SKI magazín, zase tak tajné nebylo. Jenomže realita, jak se ukázalo, byla jiná. Sedmé místo jí odpovídalo mnohem víc než stupně vítězů, k nim měla Zuzu ve Schladmingu daleko. Není to překvapení, spíš trochu zklamání. Zlato tentokrát bralo dravé mládí "born in USA".

Mnohem blíž měl k titulu Andre Myhrer, i když ani on medaili nezískal. Závod mužů byl ale vzhledem k ostatním slalomům letošní sezony SP nezvykle vyrovnaný a velký Marcel neměl nic jasného až do poslední branky. Čtvrtý Myhrer na vítězného Hirschera ztratil sekundu a pět setin, což není mnoho. Ale na druhou stranu uznejme, že favorit všech favoritů byl i ve Schladmingu nakonec nejlepší. Možná i proto, že nejlepší slalomář loňské sezony letos není v takové formě, v jaké jezdil vloni. Přes léto prý hrál hodně na kytaru, s kapelou udělali nový klip, ale hlavně ho dost trápila záda, takže toho na krátkých lyžích nenatrénoval zdaleka tolik, kolik bylo potřeba. A náš typ nám i díky tomu nevyšel.

Obří slalom

 • 1. Tessa Worley, 2. Tina Maze, 3. Anna Fenninger
 • 1. Ted Ligety, 2. Marcel Hirscher, 3. Manfred Moelgg

Ani v případě obřáků jme se do vítěze nestrefili, nicméně stydět se za naše typy nemusíme. V tom, že mezi muži budou o zlato bojovat Ligety s Hirscherem jsme se nespletli. Svojí předpovědí jsme se tak trochu dovolávali senzace, která se ale nestala a Ted Ligety ve Schladmingu ovládl další z řady obřích slalomů, jimž letos jednoznačně dominuje. A námi typovaný Hirscher skončil zase druhý.

Trochu jiná situace nastala mezi ženami. Naše favoritka Tina Maze zajela první kolo obřáku na mistrovství světa až příliš profesorsky, tedy překvapivě pomalu, a ve druhém už nestačila vybojovat více než celkově druhé místo. Ale nakolik jí to mrzelo lze těžko soudit, vždyť tou dobou už měla na svém kontě zlato ze super G a stříbro z kombinace.

Překvapením bylo vítězství Tessy Worley. Francouzka s anglickým tatínkem obřáky umí, o tom nikdo nepochybuje, ale na zlato s ní letos přece jen počítal málokdo.

Týmová soutěž

 • 1. Rakousko, 2. Švédsko, 3. Německo

Týmy jsme netipovali. Týmová soutěž je pořád chápána jako něco tak trochu mimo program, rarita, divácké zpestření. Ale závod ve Schladmingu ukázal, že do programu mistrovství světa patří. Z chování závodníků bylo jasně patrné, že jim na medaili z týmového závodu záleží. Také diváci se výtečně bavili a nakonec stále dokola připomínané statistiky o počtu medailí, které ta nebo ona země získala, existenci soutěže národních družstev také podporují.

Rakušané si svoje vítězství náramně užili, vždyť to byla jejich první zlatá! Ve finále porazili super silné Švédsko nabité slalomářskými esy, třetí skončilo Německo, jemuž "nezajezdily" dámy. Neureuther s Dopferem se ale byli do roztrhání těla.


...

Nezapomeňte si přečíst také první díl článku:

Článek má tyto nálepky MS Schladming 2013
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 8-3-2013
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • Screen Shot 2016-02-10 at 13.23.57.jpg
 • Screen Shot 2015-10-07 at 17.27.54.jpg
 • Screen Shot 2012-05-16 at 12.51.10.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
 • poster skii 2015.jpg
 • Skupina horolezců z expedice Peru, při které zemřeli
 • ALPINISM_ChristophOberschneider_MatthiasAigner_and_LukasOberschneider.jpg
 • Přípravy na Jizerskou 50 (2015) - 4.jpg
 • POC Spine VPD 2.0 Airbag Vest.jpg
 • IMG_8647-1.jpg
 • 5be4a5d70351a9ceb8348d0e96869e0d.JPG
 • foto2.jpg
 • rozhovor-1.jpg
 • Lyžařské trenažéry
 • razula.jpg
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit