Ole Einar Bjørndalen
: Daleko před ostatními

Každý sport má své legendy. V případě biatlonu je volba nejlepšího lyžaře-střelce jednoznačná. Známe ho, jak vítězně přetíná cílovou čáru a tvář pokrytou vousem ze zmrzlých slin mu půlí úsměv. Přesně takhle si dojel na olympiádě v Salt Lake City pro zlato. Čtyřikrát. Ole Einar Bjørndalen vyhrál v olympijském roce 2002 všechny biatlonové závody pod pěti kruhy a připsal si tak jeden z mnoha sportovních rekordů. A ve vítězstvích pokračuje i ve čtyřiceti letech na OH v Soči.

Bjørndalenova kariéra, jež kromě devíti desítek biatlonových vavřínů zahrnuje i triumf ve Světovém poháru v klasickém lyžování, ale začíná úplně obyčejně. Vyrůstal v chudé farmářské rodině se dvěma bratry a dvěmi sestrami. Rodiče, kteří od rána do večera bojovali o živobytí, se tak malému Olemu nemohli příliš věnovat, a proto se mladík s nadšením vrhl do sportu, v němž závodil i jeho starší bratr Dag. Ten si všiml Bjørndalenova přesného oka i fyzické zdatnosti a zpočátku ho při tréninku vedl.

Ole Einar se bratrovi odvděčil na olympiádě v Naganu, odkud spolu přivezli stříbro ze štafety, bratrův jediný olympijský úspěch. Od deseti let trávil Bjørndalen stále více času na stadionu a v šestnácti nastoupil do prestižní běžecké školy v Geilo a definitivně se rozhodl nestat se běžcem a věnovat se pouze biatlonu. "Biatlon je daleko zábavnější než klasický běh, protože i ten, kdo přijíždí na střelnici poslední, může najednou odjíždět vepředu. Vždycky je o co závodit," popisuje norská legenda svou vášeň pro biatlon. Ole Einar vystrčil poprvé růžky na juniorském mistrovství světa v Ruhpoldingu, kde si překvapivě odvezl tři ze čtyř zlatých. Psal se rok 1993. O dvě zimy později vstoupil úspěšně i do světa dospělých a na MS v italské Anterselvě mu ve sprintu těsně unikla medaile, dojel čtvrtý. O rok později ale už na stejném místě vybojoval své první vítězství ve Světovém poháru.

Legenda Bjørndalen v číslech
Screen_Shot_2014_02_18_at_14.21.34• 95 vítězství ve Světovém poháru (do 18. 2. 2014)
• 19 zlatých medailí z mistrovství světa (poslední: MS v Novém městě na Moravě
• 6 vítězství v celkové klasifikaci Světového poháru
• 7 olympijských triumfů (poslední: Soči 2014)
• 13 medailí z olympijských her (nejúspěšnější sportovec na zimních OH)
• 1 vítězství ve Světovém poháru hlaďařů

Od sezony '96 se Bjørndalen po třináct let udržel mezi nejlepší trojicí ve světovém poháru, což je úspěch, který mu může závidět i jeho raný vzor Němec Mark Kirchner. Stejně jako on toužil mladý Nor vybojovat světový titul, což se mu podařilo v devadesátém osmém ve slovinské Pokljuce při štafetovém závodě. Na individuální zlatý úspěch z mistrovství si počkal ještě dalších pět let, avšak mezitím dosáhl svého největšího triumfu. Už v Naganu dosprintoval nejlépe mezi všemi biatlonisty a ten rok vybojoval i první místo v celkové klasifikaci SP. Se zlatem z pokljucké štafety tak získal v jedné sezoně všechny biatlonové triumfy. Na další olympiádě už v Utahu nenechal zlatou medaili žádnému z konkurentů a vyhrál všechny, co se dalo!

Bacilům se vyhnul, stromu nikoliv

Jako další vrcholoví sportovci si i Ole Einar dává dobrý pozor na své zdraví, což postihlo jeho přítelkyni během her v Salt Lake City. Jelikož Nathalie, kterou si později vzal, byla nemocná, setkávali se pouze krátce a vždy na otevřeném prostranství. "My sportovci nejsme žádní nezdvořáci, když vám nepodáme ruku, jen se bráníme přenosu možné nákazy. Nejhorší je to během Vánoc. Sezona je v největším proudu a my místo k rodině jedeme na vysokohorské soustředění daleko od lidí," vysvětluje šampion své peripetie se střežením imunity. Díky takové opatrnosti nebyl Bjørndalen téměř nikdy nemocný, až v sezoně 2011 se zranil při kácení stromu na své zahradě. "Tréninkový výpadek byl pro mě nezvyk," přiznal běžec, "příště budu raději kácet po sezoně nebo si někoho najmu," vypráví dnes s úsměvem o svém jediném zranění v kariéře. Ole se v Naganu nenakazil a přespal dějiny podobně jako naši hokejisté ve Wakasato Tamokuteki aréně. Dnes je mu 40 let, ale stále chce vyhrávat! Triumem ve sprintu na olympiádě v Soči vyrovnal a následným vítězstvím v závodě smíšených překonal svého krajana Bjørna Dæhlieho na pozici nejúspěšnějšího sportovce zimních olympijských her vůbec. Bjørndalenovo konto k 19. únoru 2014 čítá na třináct cenných kovů (Dæhli: 12) z toho osm zlatých medailí (Dæhli také osm). Jeden z mála rekordů, který norský fenomén už pravděpodobně trumfnout nedokáže, je primát jeho krajana Halvarda Hanevolda, který si z Vancouveru přinesl zlato ze štafety ve čtyřiceti letech! Bjørndalen totiž oznámil konec své kariéry po letošní sezoně.