Praděd: Jistě krásné výhledy

Praděd, nejvyšší hora Jeseníků a Moravy, měří bez mála 1500 metrů, což se v tuzemských podmínkách prostě cení. Navíc se zřejmě může pochlubit i mimořádně příznivými klimatickými podmínkami včetně častých srážek, a tak slýcháme v průběhu zimních a jarních měsíců povzbudivé zprávy o tom, že je na Pradědu a na Ovčárně nejvíce sněhu v republice. V tomto je moravský velikán nedostižný.
pradd-vysla.jpg

Výškou sněhové pokrývky ale superlativy vyřčené v souvislosti s lyžařským střediskem na Pradědu končí. A pokud bychom chtěli být hodně kritičtí, pak bychom v  hodnocení museli několikrát sáhnout i na opačný konec „kvalitativního žebříčku“.

 

Tady je Figurovo

V první polovině 90. let zakoupila rodinná firma Figura pod vedením pana Josefa Figury tři z šesti vleků na Ovčárně a současně zde začala s výstavbou hotelu. Dnes je Hotel Figura v plném provozu, ke zmiňovaným třem vleků přibyly v rámci snahy o sjednocení odbavovacího systému ještě další dva a Sport centrum Figura tak podle vlastních slov mohlo začít poskytovat skutečně ucelé služby, které ve středisku doposud zcházely. Tak praví všeobecně dostupné, nicméně zpravidla poněkud povrchní informace z průvodců, letáků a internetu. Ty, jak známo, málokdy věrně vystihují realitu, a tak chcete-li být opravdu moudří, nezbývá, než se na Ovčárnu vydat.

 

Máte problém

Ve středisku pod vrcholem Pradědu jsme byli na konci loňské zimy a zjistili jsme následující: Veškeré terény stojící středně zdatnému lyžaři za povšimnutí se nacházejí na svahu pod Petrovými kameny (1446 m). Vystavěny jsou na něm čtyři vleky, z nichž dva prostřední nám byly Praděd_vlak_imagovkav době naší víkendové návštěvy zapovězeny. Třistapadesátimetrový „S+S“ nejezdil a upraven nebyl ani svah v jeho bezprostředním okolí, zhruba půlkilometrový vlek „B“ nepatří společnosti Figura, a proto na něj neplatí „Figurova permanentka“. To je vzhledem k tomu, že se nachází přímo uprostřed jediného lyžovatelného terénu, dost nepraktické. Při pohledu odspodu vám tedy zbývá zcela vlevo vedoucí vlek „C“ (startuje za Hotelem Figura a je u něj i centrální Figurova kasa) a zcela vpravo situovaná černá sjezdovka s kotvou. Jste-li ochotní šlapat deset minut pěšky, pak si ještě můžete zajezdit na takzvaném Velkém Václaváku, který se sklonem vyrovná stejnojmennému pražskému náměstí, ale v délce za ním zaostává. Ostatně všechny sjezdovky na Ovčárně lze s výjimkou černé označit za krátké a v případě, že jsou upravené, za velmi jednoduché. V duchu současné populární terminologie by se tedy chtělo říct: takové „rodinné středisko“.

 

Jenomže má-li lyžařské středisko splňovat parametry moderního areálu, který lze označit za rodinný, tedy vhodný pro lyžování s malými dětmi, musí v něm být pohodlí na prvním místě. V dnešní tvrdé konkurenci to mimo jiné znamená, že v něm pěšky nemusíte udělat ani krok, všechny sjezdovky jsou vždy perfektně upravené a na vleky nestojíte dvacetiminutové fronty. Vyhovět rodinkám s dětmi sedačkovými lanovkami je sice v českých podmínkách po všech stránkách mimořádně náročné, ale že bychom v roce 2007 museli na startu talířkového vleku létat metr vysoko?

 

Dalším problémem je na Pradědu přístup ke sjezdovkám samotným. Hned na úvod pro pořádek uveďme, že celý areál leží uvnitř přírodní rezervace Praděd a veškeré sportovní a rekreční aktivity jsou proto usměrněny tak, aby nedocházelo k nevratnému poškozování přírody. Z toho důvodu je u dolní stanice vleku „C“, přímo pod Hotelem Figura, jen malé parkoviště s omezeným přístupem. Pokud se sem vejdete, zaplatíte za jeden den parkování 300 korun. Valná většina návštěvníků přijíždějících na Praděd vlastním autem ale parkuje na spodním, od sjezdovky asi dva kilometry vzdáleném parkovišti. Pokud se zachováte stejně, ušetříte dvě stovky na parkovném a dost možná se ještě stanete účastníkem rekordu ve vměstnání co největšího počtu osob do skibusu, přičemž všichni mají uvnitř autobusu také lyže či snowboardy. Za skibus z parkoviště k vlekům se platí 20 korun. Přinejmenším o víkendu se taková anabáze s malými dětmi zdá být až příliš dobrodružná. Je to spíš zážitek pro chlapy, kteří něco vydrží.

 

Ale je tady krásně…

Abychom jen nekritizovali, docela slušně se na Ovčárně ukázaly možnosti stravování. Najíst se můžete v Hotelu Figura, další restaurace je na spojovací cestě mezi spodními stanicemi vleků kousek od krátkého „S+S“ (je tu i příjemná kavárna), Praděd_skimapaještě dál najdete populární chatu Barborka a něco se dá zbaštit také v bufetu přímo na horním parkovišti. Tam je mimochodem i hezky zařízená převlékárna a toalety.

A pak je tu ještě jedna věc. V Jeseníkách je krásně. Z Ovčárny máte hned po ruce majestátný vrchol Pradědu, na protější straně pak Vysoké hole a vůbec na všechny ty bohatě zalesněné kopce a údolí je moc pěkný pohled. Pro pěší turistiku paráda, na běžky dost dobré, i když tady často fouká. A na úpatí Pradědu ležící lázně Karlova Studánka, to už je klasika. Jejich návštěvou rozhodně nic nezkazíte a stejné je to i v případě dalších vesniček jako Karlov nebo Malá Morávka. I v nich najdete malou sjezdovku s vlekem, ale hlavně příjemnou hospůdku se slušnými cenami. Především za těmito radostmi sem často míří lidé z Ostravy a Olomouce, pro Pražáka už je Praděd trochu z ruky.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 3-6-2007
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
 • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
 • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
 • pisek-kbs-galerie17-1.jpg
 • Screen Shot 2011-12-09 at 15.16.22.jpg
 • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
 • Screen shot 2010-12-06 at 13.14.43.jpg
 • Sy_10-1.jpg
 • petra-1.jpg
 • Screen shot 2011-02-10 at 17.54.54.jpg
 • slopestyle
 • Dopoledne patřil cross dětem
 • IMG_4300.JPG
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit