Primátor: MS je úspěšné, ale s Kumpoštem by ho lidé vnímali lépe

V červenci 2007 liberecký primátor Jiří Kittner řekl, že potom, co se stalo, neskončí mistrovství světa v klasickém lyžování tak dobře, jak mohlo. V nedělním televizním rozhovoru měl pro skončený šampionát pouze chválu, přesto však trvá na svých rok a půl starých slovech.

"Tehdy šlo o mou reakci na připravované odvolání Romana Kumpošta z funkce prezidenta organizačního výboru. S Kumpoštem by mistrovství světa dopadlo stejně úspěšně jako s Kateřinou Neumannovou, ale veřejnost by ho vnímala lépe," vysvětlil dnes ČTK Kittner.

Kumpoštův odchod si v létě 2007 vynutila tehdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová. Kdyby Kumpošt ve funkci zůstal, ministerstvo by neposlalo pořadatelům další peníze, bez nichž by se nedostavěly areály ve Vesci a na Ještědu. Kittner hlasoval se dvěma zástupci svazu lyžařů pro odvolání Kumpošta, i když cítil, že se mu děje křivda. "Mohl jsem být proti a stát se na měsíc hrdinou. Ale mistrovství světa by se pravděpodobně vůbec neuskutečnilo," uvedl Kittner.

Kumpošta vystřídala Neumannová, později však přiznala, že na přípravách mistrovství světa se výrazně podílí její přítel Josef Jindra. Kumpošt ho předtím zbavil důležité funkce.

V roce 2004 Kittner odhadl náklady na mistrovství světa na 600 milionů korun. Ze státního, městského a krajského rozpočtu putovaly na šampionát nakonec více než dvě miliardy korun. "V roce 2004 jsem vycházel z informací od Kumpošta. Ovšem už v roce 2005, kdy premiér Jiří Paroubek (ČSSD) mluvil o státním příspěvku okolo půl miliardy, bylo jasné, že půjde o mnohem vyšší částku. V areálech na Ještědu a ve Vesci se muselo hodně rekonstruovat a stavět. Co tam ale vzniklo, nestálo zase tak velké peníze. Vždyť v Liberci nyní stojí špičkové 'národní stadiony' pro klasické lyžování," konstatoval Kittner.

Ze státní pokladny šlo na mistrovství světa 1,45 miliardy korun. "Žádná vláda nám však jasně neřekla: Mistrovství světa nebude, protože by by stálo příliš mnoho peněz," podotkl Kittner.

Ohlasy sportovců, představitelů FIS i většiny obyčejných diváků svědčí o vydařeném šampionátu. Jak zjistila ČTK přímo v terénu, bezvadně fungovala doprava, informační servis, policie, záchranáři nebo dobrovolníci. Pořadatelé se i ve sněhové kalamitě postarali bezpečné areály, kde se stalo velmi málo úrazů a žádný z nich nepatřil k těžkým. Mnoho fanoušků lyžování si však stěžovalo na drahé lístky, některým vadil nevyhovující přírodní ochoz na sjezdovce při skoku na malém můstku a další kritizovali nebezpečnou tlačenici před hlavním vchodem do Vesce před pátečním štafetovým závodem v běhu mužů. Lidé tam omdlévali, nikomu se ale naštěstí nestalo nic vážného.

"Většina věcí se ale povedla. Ukázalo se, že velké sportovní akce jako mistrovství světa Češi prostě uspořádat umí. Dokážou je kvalitně připravit a využívají i své schopnosti improvizovat. A hlavně - lidé z lyžařského hnutí zapomněli na spory a ve finiši táhli za jeden provaz," shrnul Kittner.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 3-3-2009
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit