První lyžovačka s malým dítětem. Přečtěte si naše tipy na výuku

S mužem vyrážíme na hory aspoň dvakrát do roka od doby, co se známe. Lyžování nás baví a bereme ho jako sport i relaxaci. Když se nám narodila dcerka, bylo jasné, že ji na lyže postavíme hned, jak to její věk dovolí.
Výuka dětí na lyžích

Když se blížily Aniččiny druhé narozeniny, dočetla jsem se, že seznamovat dítko s lyžemi můžeme pomalu už teď.

Ukažte dítěti, že sněhu se nemusí bát

Přirozeně jsme se chtěli dovědět co nejvíc tipů a rad od odborníků i ostatních rodičů. Jedna známá nám poradila, abychom Aničku nejdříve pořádně seznámili se samotným sněhem a naučili ji ho vnímat jako prostředí stvořené pro zábavu. Děti prý potom na lyžování pohlížejí úplně jinak.

Začali jsme s Aničkou sáňkovat, dělat andělíčky a taky se koulovat. Zimní radovánky si okamžitě zamilovala a nám se upřímně ulevilo.

Na lyže jsme dcerku poprvé postavili těsně před tím, než měla tři roky. Univerzální předepsaný věk tady neexistuje, vše poznáte podle stability, ale také povahy dítěte. Ukažte mu, že lyžování je velká zábava a strach je úplně zbytečný.

Nikdy ho ale nenuťte – dítě se musí samo chtít naučit lyžovat, jinak je všechno vaše úsilí zbytečné. A nic nedokáže vzbudit nechuť ke sportu tak jako neustálé přemlouvání k něčemu, co je dítku proti srsti.

Půjčte si lyže na celý rok nebo kupte bazarové

Já i manžel už pěkných pár let jezdíme na stejné značce lyží. Ne, že bychom nechtěli nové, ale přece jen je to výdaj přes rozpočet. Na Aničce ale rozhodně šetřit nebudeme. Známý, zkušený lyžař nás vybídnul k návštěvě bazaru/půjčovny. Prý tam najdeme skoro neopotřebované kousky za zlomek původní ceny. Dcerka navíc roste jako z vody, nákup nové výbavy by byl zbytečný.

U naší malé nám doporučili i celoroční výpůjčku, kdy Anička bude jezdit na jedněch lyžích, a na konci sezony je vrátí. Pro děti je to vhodné proto, že za rok nemusíte pořizovat novou výbavu.

Na internetu jsem se dočetla, že u těch nejmenších je třeba pohlídat zejména délku lyží. Němely by být příliš krátké ani bychom neměli počítat s tím, že do nich doroste. Když je postaví, měly by mu sahat někam mezi bradu a kořen nosu. Na ostatních parametrech u této kategorie tolik nesejde – nabídka výrobců je hodně vyrovnaná a vybírat můžete klidně podle vzhledu. Aničce padly do oka jasně růžové lyžičky s květinovým ornamentem.

Dětské lyže potřebují servis stejně jako ty vaše

V lyžařském bazaru Happy Sport nás upozornili, že bychom Aniččiny lyže měli nechat seřídit před každou sezonou. V servisu je seřídí přesně podle její výšky a váhy tak, aby se jí jezdilo co nejpohodlněji. Pan prodavač mi ochotně vysvětlil proč je to tak důležité: „Lyže servisujeme na nejmodernějších automatech ze Švýcarska. Šetrně se postarají o hrany i skluznice. Jen tak je možné zachovat jízdní vlastnosti lyží co nejdéle.“

Výuka od rodičů versus lyžařská škola

Dlouho jsme přemýšleli nad způsobem učení. První krůčky na dvorku pro získání rovnováhy jsou jedna věc, ale musím se přiznat, že samotná výuka mi trochu naháněla strach. Za žádnou cenu jsme nechtěli, abychom Aničku nevědomky naučili špatnou techniku nebo postoj a proto jsme se nakonec rozhodli pro lyžařskou školu.

Anička tady rychle překonala počáteční neobratnost a ve volných chvílích jsme ji s manželem brali na mírné kopečky v okolí, kde jsme dál trénovali.

Upřímně jsem byla z celého učení nadšená. Překvapila mě vstřícnost a ochota vyučujících, kdy v některých chvílích držel Aničce učitel špičky lyží, jel pozadu a naváděl ji do oblouků. Takto si potrénovala správný postoj, a on si mohl korigovat její rychlost.

Vidět jak se Anička dokázala poprat se strachem i neobratností patří mezi mé nejkrásnější zážitky. Nevyžaduji, aby z ní jednou byla profesionální lyžařka, ale doufám, že odhodlání a disciplínu, které se jí snažíme vštípit, bude v životě vkládat do všech svých činností.

 Jak na výuku dětí? Koukněte na video z produkce Level Nine Sports

Článek má tyto nálepky sjezdové lyžování výuka
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Komerční prezentace / 20-2-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit