První sjezd sezony vyhrál v Lake Louise Ital Fill

talský lyžař Peter Fill překvapivě ovládl v kanadském Lake Louise úvodní sjezd v sezoně Světového poháru. Senzačním stříbrným medailistou se stal dvaadvacetiletý Švýcar Carlo Janka, který se na druhé místo probojoval se startovním číslem 65. Na těžké trati a v měnících se povětrnostních podmínkách zaostal za vítězem jen o osm setin sekundy a na třetí místo odsunul o stejný časový úsek Švéda Hanse Olssona.

Mimo stupně vítězů tak skončil Rakušan Georg Streitberger, který se dlouho radoval z bronzu. Největší favorité v čele s Američanem Bodem Millerem, který exceloval v trénincích, se nevešli do elitní desítky.

Fill dokonale využil výhodné startovní pozice, protože na trať vyjel s číslem 10 ještě v době, kdy bylo jasné počasí. Lyžaři s vyššími startovními čísly pak měli obtížnou pozici kvůli zatažené obloze a ochlazení. Viditelnost se znovu zlepšila až se závěrečnými startovními čísly více než sedmdesátičlenného pole.

Šestadvacetiletý Ital zvítězil ve Světovém poháru poprvé, třebaže už na pódiu stál posedmé. Janka i Olsson mají své premiérové medaile. "Měl jsem dneska štěstí, ale to k tomu patří. Byl to super závod," radoval se vítěz. O dva roky mladší Olsson se stal prvním Švédem, který dokončil sjezd SP na medailové pozici. "Jsem na to také pořádně pyšný," řekl.

Přesně po roce se na sjezdovky SP vrátil dlouhodobě zraněný Nor Aksel Lund Svindal. Král sezony 2006/07 se představil v dobré formě a zajel šestý nejlepší čas.

Jediný český sjezdař na startu dnešního závodu Petr Záhrobský vyrazil na trať s číslem 51 a v cíli byl o necelé tři sekundy pomaleji než Fill. Od bodované třicítky jej dělilo osm desetin, skončil na 52. místě.

Výsledky - sjezd:

1. Fill (It.) 1:47,40, 2. Janka (Švýc.) -0,08, 3. Olsson (Švéd.) -0,16, 4. Streitberger -0,21, 5. Kröll (oba Rak.) -0,29, 6. Innerhoffer (It.) -0,30, 7. Svindal (Nor.) -0,39, 8. Defago (Švýc.) -0,43, 9. Lanning (USA) -0,44, 10. Guay (Kan.) -0,55, ...52. Záhrobský (ČR) -2,75.