Řezaný oblouk: diktát nebo utopie?

Stali jste se kvůli svému nedostatečně vykrojenému oblouku terčem posměchu? Možná že sami opovrhujete «smýkači», za kterými nezůstávají jasně rozeznatelné koleje od dvou ostrých hran. Nebo se naopak vysmíváte oné snaze o dokonale vyříznutý oblouk a raději si jezdíte pěkně «postaru», tedy sekáte patkami? Odpověď na otázku, co je vlastně správné, není zdaleka jednoznačná. Ba co víc, jak z následujících řádků vyplývá, vidět tento problém tak říkajíc černobíle by bylo zásadní chybou.
picture-2.jpg

Je smýkání chybou?

«Sesouvání považuji za základní mechanizmus kontroly rychlosti jízdy na lyžích. Neumět na lyžích sesouvat by tedy mohlo znamenat problém,» říká člen metodické komise Asociase profesionálních učitelů lyžování František Káčer a dodává: «Míra sesouvání a vykrajování oblouku závisí především na našich schopnostech, sklonu svahu a sněhových podmínkách. V každém případě však vždy vycházíme ze stejného základního sjezdového postoje.» Míra vykrajování oblouku je tedy vždy dána tím, co nám terén a rychlost dovolí, což je nakonec dobře patrné i při pohledu na špičkové závodníky. Řeknete-li po závodě v obřím slalomu Hermannu Maierovi, že to celkem slušně sesunul, vlastně nebudete zase tak daleko od pravdy. Ale co by vám na to asi odpověděl? Nejspíš něco ve smyslu, že se od vás rád nechá poučit...

Smýkání a carvování od sebe v praxi nelze oddělit, neboť naše jízda je, ať chceme nebo nechceme, stejně vždykombinací obojího. Jinak je tomu ovšem z pohledu výuky lyžování. Podle bývalého vedoucího Katedry sportů v přírodě UK FTVS Doc. PhDr. Miloše Příbramského, CSc. se jedná o dvě naprosto rozdílné techniky, neboť z biomechanického hlediska je smykový a řezaný oblouk uskutečňován na zcela jiných principech. «Výuka carvingu není v naprosté většině výukových plánů součástí základního výcviku. Ten stále vede k osvojení snožného oblouku s částečným podílem smyku a jeho nácvik vlastně není s nácvikem carvingového oblouku nijak propojen,» říká Vyuka_prosinec_PribramskyPříbramský. Podklady pro výuku lyžování v podání UK FTVS techniku smykového a carvingového oblouku skutečně výrazně oddělují, neboť podle docenta Příbramského nedochází výukou jednoho ke kvalitativnímu zlepšení druhého. «Dá se dokonce říct, že čím více se zdokonalujeme v technice smykového oblouku, tím více se nám onen řezaný oblouk vzdaluje,» pokračuje Příbramský. Mají tedy ti, kdo pomýšlejí na úspěch v závodním lyžování, smýkaný oblouk ze svého repertoáru vypustit již v samém začátku? «Při splnění naprosto ideálních podmínek, kterými rozumíme odpovídající terén, vhodný materiál a vedení výcviku dostatečně zkušeným trenérem, je to možné. Otázkou ale zůstává, zda je to žádoucí,» říká veducí lektorského sboru Úseku základního lyžování SLČR Doc. PaedDr. Jan Štumbauer, CSc. Základním předpokladem úspěšné výuky je totiž co nejpřesnější stanovení cílů. Následný postup se pak může až výrazně lišit podle toho, zda je naším cílem vychovat budoucího závodníka, nebo dotyčného co nejrychleji naučit základní technice pro bezpečné zdolání lyžařského svahu.


Je jasné, že skutečně dobrý a všestranný lyžař musí zvládnout jak řezaný oblouk, tak různé modifikace smykového oblouku, který je v některých případech stále nezastupitelný. Stejně jako musí každý carver někdy zastavit smykem, tak i každý klasik musí při smýkaných obloucích postavit lyže na hrany. Nechcete-li tedy svého svěřence za každou cenu vidět na stupních vítězů a uspokojí vás i to, že vychováte dobrého lyžaře, začněte výuku přes přívrat a základní paralelní oblouk. Tím se propracujete k potřebné jistotě, jež vám zaručí bezpečný pohyb v každém terénu. Pak už vám nic nebrání začít s výukou carvingu.

 


Cvičení na základní carving

  • Vestoje šikmo svahem přiklánějte kolena ke svahu, střídejte zahranění obou lyží se stáním na plochách.
  • V jízdě šikmo svahem střídejte zahranění obou lyží s jízdou na plochách - obr. 1.
  • Při jízdě rovně po spádnici zahraňte obě lyže přikloněním kolenou ke svahu a dokončete oblouk na hranách.
  • Vlnovka blízko spádnice - při jízdě po spádnici střídavě naklánějte kolena do stran - zahraňujte oběma lyžemi.

 

V navazovaných obloucích na hranách*:

  • položte obě ruce na kolena - obr. 2;
  • vyšší rukou ukazujte před sebe, nižší rukou tlačte horní koleno ke svahu - obr. 3;
  • držte např. helmu mezi koleny - obr. 4.


* Tato a další podobná cvičení lze provádět už od začátku nácviku.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Ondřej Katz / 22-6-2008
Ondřej Katz
Ondřej Katz šéfredaktor
  • Šéf tištěného čísla, bez kterého by to ne(vy)šlo!
  • Když nepíše, lyžuje! Jenže on píše hodně...
  • SKI magazín listopad 2014: titulní strana
  • STF38e0e1_malam_jabba.JPG
  • p3021042.jpg
  • ZAI for Bentley
  • Vítěz sjezdu v Lake Louise (2012) Aksel Lund Svindal.
  • ski-listopad07-titulka-stin-3.jpg
  • NAHORY SKI 03.jpg
  • Závod Beat the Best v Nassfeldureál SKiMU v Krkonoších
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit