Rossignol a jeho medailové skoky

Stalo se to v roce 1987, kdy trenér francouzského skokanského týmu navštívil závodní oddělení Rossignolu a postěžoval si, že největší výrobce lyží na světě by měl dělat i skokanské lyže. Byla to velká výzva, ale Rossignol dokázal, že zvládne připravit špičkové lyže pro jakýkoli sport. Sven Hannawald pak na Rossignolkách v jedné sezóne vyhrál na všech závodech turné 4 můstků, a to dosud nikdo nezopakoval.

Ian Larsson a Roger Abondance už stály za několik špičkovými sjezdovkami Allais 60, Strato, Roc 550, běžkou Silver 44 nebo snowboardem The Avion, ale se skokanskými lyžemi neměli žádné zkušenosti. O to více je zakázka přitahovala. Nechali si shromáždit všechny tehdejší skokanské lyže od Fischeru, Kneisslu, Elanu i Atomicu, rozřezali je na kusy a zkusili sestrojit vlastní model. Více jak 2 roky se v Rossignolu snažili, ale lyže byla stále příliš těžká a při dopadu se často lámala.

Jednoho dne se Roger Abondance rozzlobil a řekl: „Končíme s kopírováním, uděláme si vlastní lyži,“ a zanedlouho přišel s nadčasovým modelem, který pak nad hlavu zvedal nejeden vítěz závodu. Lyže, která nikdy nedostala jméno, měla obrovskou výhodu, že byla lehká. Jádro ze vstříknutého polyuretanu s kousky skelného kompozitu nazvaného Isocore doplnila uhlíková vlákna v povrchové struktuře, díky kterým lyže citlivě reagovala ve vzduchu a na nájezdu získávala větší rychlost. Tým Rossignolu také upravil špičky, jež byly lehce zvednuté oproti konkurenčním modelům, takže se lyže při odrazu krásně vznesla.

První medaile na sebe nedaly dlouho čekat. Fred-Bore Lundberg vyhrál mistrovství světa v závodě sdruženářů v roce 91 a o rok později triumfovalo francouzské duo Guy a Guillaume v severské kombinaci na domácí Olympiádě. „Byla to nejúžasnější medaile v mé kariéře. Vyhráli s mou skokanskou lyží a s Cobrou, skejtkou, kterou jsem vyvinul. Slzy mi tekly po tváři a to se mi ještě nestalo. Před dvěma lety jsme o skocích nevěděli nic a najednou jsme stáli na stupních vítězů,“ vzpomíná ředitel závodního oddělení Rossignolu. Sven Hannawald potom s Rossignolkou zvítězil v jedné sezóně na všech čtyřech závodech turné 4 můstků, což je výkon, který se doposud nikomu nepodařilo zopakovat. Rossignol tak opět dokázal, že právem patří na lyžařský trůn. Svůj letecký program se ale rozhodli v roce 2006 ukončit a dál se soustředí na masověji užívané zimní vybavení. A to se jim náramně daří. Jak, to si můžete přečíst v lednovém vydání SKI magazínu 2012.

Zdroj kniha The Rossignol Legend editovaná Claudem Borranim.