Salomon představil Prolink, vázání kompatibilní s NNN od Rottefelly

Možná je to největší revoluce v běžeckém lyžování za posledních mnoho let. Salomon představil nové vázání na běžky kompatibilní se systémem svého úhlavního konkurenta Rottefelly. Tomu o tom ale jaksi zapomněl dát vědět. A tak je na obzoru soudní bitva. Jsme svědky začátku konce SNS, nebo je to zatím jen planý poplach?
Salomon Prolink

Zatímco sjezdaři mají, co se vázání týká, jednoduchý život (všechny jejich boty padnou do kteréhokoliv systému), my běžci abychom doma skladovali na deset párů bot. Momentálně je na trhu hned několik systémů, přičemž největším oříškem je vzájemná nekompatibilita dvou dominantních přístupů firem Salomon (SNS) a Rottefella (NNN). Pokud si dnes kupujete boty, musíte se rozhodnout, zda budete běhat na systému SNS (Atomic, Salomon, Botas), nebo na norském řešení (Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus). S tím ale má být konec. Možná!

Salomon před pár dny způsobil doslova revoluci. Představil vázání Prolink, které je kompatibilní s konkurenčním NNN systémem. Oficiálně sice Francouzi tuto zásadní výhodu nijak hlasitě neprezentují (z úvodní tiskové zprávy dokonce ani nešlo pochopit, zda tomu tak skutečně je), mnoho testérů však už Prolink vyzkoušelo a kompatibilitu potvrzují i zástupci Salomonu. Představení novinky však zároveň neznamená, že by se Amer Sports rozloučil s SNS. Pro příští sezonu budou dostupné obě řešení, přičemž firma prezentuje Prolink jako vázání pro lyžaře preferující vyšší cit v lyžích a SNS coby systém s lepší kontrolou skluzu.

Další novinkou, o níž se v Salomonu mluví a která souvisí s Prolinkem, je, že všechny lyže s eskem ve znaku budou v prodeji s předvrtanými otvory na vázání. Marketingově je cílem přesněji určit přesnou polohu vázání tak, aby zde prodavači nemohli udělat chybu. Reálný důvod ale hledejme jinde. Oba dva typy vázání Salomon se budou montovat přes stejné otvory přímo do lyže: odpadá tedy „rottefellí“ mezikus v podobě desky. To znamená nemožnost posouvat vázání vpřed a vzad jako u NNN, zároveň ale ještě nižší poloha vázání a hlavně – již navrtanou ski bude dalšími otvory pro NNN desku oslabovat opravdu málokterý odvážlivec.

Nové vybavení 2016/17

Čtěté také: Co nového v příští zimě?

Přehled toho nejzajímavějšího, co si připravili výrobci lyžařského vybavení pro nadcházející lyžařskou sezonu 2016/17

Konkurence vyráží do protiútoku

Salomon si pro Prolink logicky vyvinul také svou podešev. Právě v ní vidí šťastlivci, kteří již měli možnost ji vyzkoušet, největší rozdíl oproti stávajícím systémům. Boty s ní jsou prý mnohem měkčí a kontakt s lyží opravdu těsnější. Na druhou stranu představa, že se pro nadcházející sezonu všichni obchodníci zásobí hned několika řadami bot Salomon – od rekreačních po závodní modely, ve všech velikostech a paralelně v systému SNS a Prolink, se zdá být poněkud utopistická. Necháme se překvapit. 

Řešením do budoucna, pokud i dál bude na trhu jak SNS tak Prolink, by mohl být princip uplatněný u loňské superdrahé Carbon Skate Lab. Její podešev jde odšroubovat a teoreticky vyměnit. V balení byste tedy dostali obě řešení a mohli se rozhodnout, nebo dokonce za provozu měnit. S tím ale možná předbíháme.

Vše totiž může nabrat úplně jiný rozměr. Jen krátce po oficiálním představení Prolinku se ozvala Rottefella, která oznámila, že zvažuje soudní při. Firmě Amer Sports odešel z centrály konkurence oficiální dopis, v němž se uvádí: „Zvažování právní obrany proti nově uvedenému systému Prolink.“ I když, podle dostupných informací, patentová ochrana Norů vypršela už před několika lety, Prolink prý „nelegálně kopíruje Rottefellu, a to jak tím, jak funguje, tak i tím, jak je prezentována.“ Co bude dál, je zatím ve hvězdách. Celá kauza jistě nabere konkrétních obrysů během nadcházejících týdnů a my ji budeme bedlivě dozorovat. Může to být revoluce. 

V Americe Prolink představili oficiálně v lednu 2016 (anglicky)

Poslechněte si pár slov o praktických zkušenostech s novým Salomon Prolink (anglicky)

Článek má tyto nálepky běžky technika Nové vybavení 2016/17
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 19-1-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit