Samnaun: Komfort až na místě prvním

Pravděpodobně každý lyžař si minimálně jednou za rok položí otázku: „Kam vyrazit na zimní dovolenou?“ V té chvíli se přitom hledá středisko, které dokáže za co nejrozumnější peníz nabídnout alespoň 90% jistotu sněhové pokrývky, odpovídající pohodlí, nepřeplněné sjezdovky, dostatečný výběr tratí a popřípadě nějaké bonusy navrch. Takových míst určitě existuje mnoho – jen je objevit.
92-94-samnaun.jpg

Horská víska Samnaun leží uvězněna mezi třítisícovými vrcholy na hranicích Švýcarska a Rakouska. Blízkost velehor tu však místní obyvatelé pociťují ještě intenzivněji než kdekoli jinde, neboť od března do května sníh nadobro zablokuje silnici spojující Samnaun se švýcarským vnitrozemím. Jediná cesta do civilizace tedy na čtvrt roku vede přes Rakousko. Útrapy, které dříve tato skutečnost domorodcům způsobovala, se Švýcarská vláda rozhodla v roce 1892 kompenzovat tím, že Samnaun označila za bezcelní zónu. A neobyčejné privilegium přežilo až do dnešních dnů, což znamená, že i v době, kdy slovo „clo“ začíná být archaickým výrazem, tu lze nakoupit benzín, alkohol nebo parfémy až o třetinu levněji než kdekoliv jinde.

 

Ale zpět k historii. Až do šedesátých let minulého století by na to, že do Samnaun bude ročně přijíždět tisíce turistů, nikdo nevsadil ani zlámanou grešli. O dvacet let později však již lanovky překonávají horský hřeben a není problém dojet na svačinu třeba do rakouského Ischglu a připočteme-li ještě desetiletí je nad vískami Samnaun a Ischgl dokončen areál, který dnes zná celý svět pod názvem Silvretta Arena a který je považován za jeden z nejmodernějších v Evropě. Jak je z doposud napsaného patrné, lyžaři, kteří chtějí strávit nějaký ten den na sjezdovkách Silvretta Areny, se mohou ubytovat buď v Rakousku, nebo Švýcarsku. Z mnoha důvodů ale Samnaun_lanovka_kamenydoporučujeme zemi přesných hodinek a ostrých nožů. Dovolená zde totiž jednak vyjde o poznání levněji a i atmosféra horské pašerácké osady osloví mnohem výrazněji než moderní rakouské centrum zábavy. I když proti gustu žádný dišputát. Milovníkům nočního života a bezmezné zábavy, jakož i lidem, kteří mají dost peněz a chtějí být viděni, nabízí Ischgl vše, co si jen mohou přát.

 

Navíc mezi nevýhody Samnaun musíme připočíst i velmi omezený způsob dopravy na sjezdovky, neboť do výšin vedou z městečka pouze dvě lanovky, které navíc začínají na stejném místě. Až na výjimky tu tedy zapomeňte na nástup do lyží přímo z hotelu a připravte se na přejezd skibusem. Další neduhy Samnaun bychom však hledali marně, o to spíš, že již jsou naštěstí pryč doby, kdy se na stařičkou lanovku vedoucí do areálu muselo čekat i několik hodin. Ale nebyli by to Švýcaři, kdyby z největšího handicapu neudělali hlavní atrakci. V době, kdy původní, první kabinka už přestala nápor cestujících zvládat, bylo rozhodnuto, že v jejím těsném sousedství vznikne malý div světa – svého času první evropská dvoupatrová kabina pro 180 pasažérů. Jak se řeklo, tak se stalo, a tak dnes se v Samnaun můžete svézt lanovkou, které se velikostí vyrovná jen stejné zařízení nově spojující francouzský Les Arcs s La Plagne. 

 

V Samnaun je carving doma

Popisu údolí však už bylo dost, nyní vzhůru do hor. Hned první minuty na sjezdovkách Silvretta Areny dají jasnou odpověď na to, proč právě sem, do Samnaun, je situován původ carvingu. Široké svahy se sklonem „tak akorát“ přímo vybízejí k dlouhým táhlým obloukům. Jen by nebylo divu, kdyby zde vznikl také freeride, protože i podmínky pro jízdu mimo sjezdovky jsou tu ideální. Oblast si lze nejlépe představit jako několik salátových mís vedle sebe, v jejichž dnech se sjíždí vždy několik lanovek. Heslo projektantů „vše na dosah ruky“ je tu patrné na první pohled, a přestože areál nabízí na 240 kilometrů tratí, nepůsobí nijak giganticky. Hrozny lanovek bohužel mají i svou stinnou stránku: při dojezdech si musíte dávat dobrý pozor na lyžaře, sjíždějící z ostatních sjezdovek. Jinak ale vše splňuje ta nejpřísnější kritéria. Moderním čtyř nebo šestisedačkám nechybí kryty proti nepřízni počasí, běžné jsou tu nástupní koberce a mimo již popsané dvoupatrové kabiny tu lze najít třeba speciální větruodolnou kabinku funitel nebo superširokou osmisedačku. Celkem lyžaře přepravuje 41 vleků (5 kabinek, 21 sedaček a 15 vleků) s celkovou kapacitou přes osmdesát tisíc osob za hodinu. Suma sumárum jde o největší lyžařskou oblast ve východních Alpách, která má oproti srovnatelným střediskům suverénně nejnižší cenu skipasu.

 

Jedna z prvních cest každého, kdo zamíří do Samnaun, povede na nejvyšší kopec oblasti – bez sto třiceti metrů třítisícový, hraniční Greitspitz. I když bude těžké to vydržet, doporučujeme si výlet sem schovat na odpoledne, neboť v ten čas slunce lépe nasvítí okolní štíty a pak, černá sjezdovka, která z vrcholu vede, vyžaduje odpovídajícím způsobem rozcvičené nohy. Podobnou (snad ještě lepší) černou nabízí i sousední Palinkopf (2864 m), který taktéž odděluje Švýcarsko od Rakouska. Vyhledáváte-li spíše mírnější svahy, zavítejte do mísy Alp Trida na samnaunské straně, která je ideální pro začátečníky a mírně pokročilé. Tento návod přitom platí obecně. Sjezdovky v Rakousku jsou povětšinou prudší, sportovnější, ty švýcarské pak širší, mírnější a pohodlnější. Zasněžené svahy pro jízdu mimo značené tratě ale nejdete všude a samozřejmě nechybí ani snowpark, který našel útočiště nad rakouským centrem areálu (Idalp). Samnaun_syry_imagovka

Velkou výhodou Silvretta Areny je její poloha, zajišťující přísun sněhu jak ze severu, tak z jihu. Díky tomu, že v blízkosti nenajdeme žádné čtyřtisícové vrcholy, nedochází tu ani k jevům, známým například z Francie, kdy se oblačnost zastaví a několik dní nehne z místa. Na druhou stranu je drtivá většina sjezdovek nad hranicí 2000 metrů, tedy v pásmu, kde nebývá problém s nedostatkem sněhu. Pomáhá i severní orientace většiny svahů a nespočet sněžných děl. Sezona startuje v prosinci, končí ale až v květnu a lanovky se prý nakonec vypínají jen proto, že již není zájem o permanentky.

 

Nejen lyžováním živ jest člověk

Nadobro pryč jsou doby, kdy většina Čechů posuzovala kvalitu areálů jen podle počtu sjezdovek. Apres-ski aktivity jsou v současnosti neméně důležitým prvkem a absence bazénu, diskotéky, baru nebo dobré restaurace je stejným handicapem jako zastaralá lanovka nebo vydřená trať. Ani v tomto ohledu ale Samnaun nenachytáme. Restaurací nespočet, bazén i s umělým vlnobitím, hotely spíše čtyřhvězdičkové, denní bary na každém kroku. Všeho je tu dost. Jen noční život patří mezi klidnější – jeden bar (mimochodem s velmi vtipným názvem: „Why not?“) příliš možností kam ve dvě ráno zajít nedává. Na druhou stranu je zaručen klidný spánek. A pokud přece jen někdo nedokáže bez pořádné párty přežít, doporučujeme, alespoň jednu noc, strávit v druhém srdci Silvretta Areny. Rakouský Ischgl totiž nabízí nočního života za dvě střediska. Ale pozor! Nic pro tenčí peněženky. Z klidnějších aktivit si nenechte ujít návštěvu muzea regionu (Talmuseum Chasa Retica), které najdete v nejhezčím a nejstarším původně zařízeném samnaunském domě. Důkladná (a to doslova) prohlídka tu stojí jen pár eur, ale vyhraďte si na ni několik hodin času. Energický Švýcar vás totiž přesvědčí, že i o pár set let staré posteli lze povídat třeba celé odpoledne. A jestliže dáváte přednost zábavě v lyžácích, pak specialitou místní oblasti jsoukoncerty na sněhu, které tu každoročně uzavírají sezonu. Na bílém pódiu už tu zpíval i Bob Dylan, Sting nebo Alanis Morissette.

 

Posledními otázkami tak zůstává, kde se ubytovat a jak se do tohoto horami obklíčeného údolí dostat. Při výběru kam složit hlavu je možné vybírat z hotelů, apartmánů i penzionů. Velké nadnárodní koncerny se tu logicky příliš neprosazují, a proto je téměř rodinná atmosféra i v hotelu samozřejmostí. Jedna noc přijde minimálně na 30 CHF, ale spíše počítejte s cenou o 10 – 20 CHF vyšší. Hotel s polopenzí pak nepořídíte za méně než 60 CHF. Možnosti dopravy do Samnaun jsou, i přes jeho několikrát zmíněnou „nepřístupnost“, velmi rozmanité. Vlak, letadlo, auto, autobus – snad jen lodí to nejde. Synonymem Švýcarska je železnice, a tak i sem je to po kolejích nejsnazší. Doporučujeme nasednout na pražském Hlavním nádraží (17.14), dojet do Curychu (6.20), odkud jste v Samnaun, s pár přestupy, za 4 hodiny (využijete i autobus). Podobné je to i letadlem, spojů Praha – Curych najdete bezpočet a společnost Swiss dokonce přepravuje pár lyží zdarma. Přestupů po cestě z Curychu do Samnaun se nebojte. Autobusy i vlaky jezdí přesně na čas, vlakové a autobusové zastávky jsou vždy u sebe. Poslední, avšak neméně lákavá, je cesta autem, která díky nízkým cenám benzínu v Samnaun (cca 23 Kč/litr) vyjde nečekaně levně. Doporučujeme trasu přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Garmisch-Partenkirchen a Imst, při níž najedete asi 600 kilometrů.  

 

Samnaun_mikuláš
Zní to neuvěřitelně, ale není to ani předčasný aprílový žert, ani následek vánočního stresu, který by se podepsal na naší práci. Do Samnaun se skutečně rok co rok sjíždějí desítky Mikulášů, aby se utkaly o titul mistra světa. A obdržet titul Santa Claus Word Champion není jen tak. Ostatně vítězná odměna pět tisíc švýcarských franků nemůže jen tak ležet na komíně. Převlečení Mikulášové soutěží ve šplhu na umělé horské stěně, zdobení perníkových koláčů a překonávání překážkové dráhy, přičemž musí zůstat vždy dokonale upraveni, aby mohli odpovídajícím způsobem reprezentovat svou zem i v závěrečné rozhodující jízdě na rohačkách. Do letošního šestého ročníku se přihlásila i posádka z Bahamských ostrovů s příznačným jménem „1 Million Dollar Santas“. Na její výsledek se však raději ani neptejte.  

 

Tipy pro Samnaun

Ceny skipasů (hlavní sezona):

1 den ..... 40,5 EUR
6 dní ..... 214 EUR
(Při ubytování ve středisku: 182,50 EUR)

Webové adresy:

Informace o Švýcarsku v češtině: http://www.mojesvycarsko.com
Oficiální internetové stránky Samnaun: http://www.samnaun.ch
Jízdní řády vlaků a autobusů (Swiss Travel Systém): www.sbb.ch/sts
Oficiální stránky o mistrovství světa Mikulášů: http://www.clauwau.com

 

Možná nevíte

  • Většinu dění v Samnaun ovládají dvě rodiny, rodina Zegg, která nechala vystavět v roce 1972 první gondolu a přišla s tehdy utopickou ideou vybudovat právě tady lyžařský areál, a rodina Hangl. Obě rodiny vlastní lyžařské školy, hotely a sportovní obchody.
  • Od letošního roku působí v Samnaun také český lékař. Jmenuje se Petr Zajdl a najdete ho přímo u dolní stanice dvoupatrové kabiny. V oblasti zdravotnické péče má Samnaun ještě jednu specialitu. Malá nemocnice pro ošetření akutních případů je přímo na sjezdovce v rakouské části areálu.
  • Samnaun je ideálním tipem pro jarní lyžování, dostatek sněhu pro skialp je tady až do poloviny června. Jen hosté už v té době raději vyrazí za teplem než za sněhem.
  • V Samnaun působí dvě lyžařské školy a obě mají i české učitele lyžování. Objednat můžete na www.schneesportschulesamanun.ch, tel. 0041/79/7581459, paní Lenka Erny.
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 24-2-2007
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • Heli Aero Jacket.jpg
  • JB Grange v cíly.jpg
  • fis.jpg
  • holky.jpg
  • zakres5-1.jpg
  • Logo Svazu lyžařů ČR
  • Fanoušci při SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě
  • SKI SuperTest v italské Suldě 2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit