Seriál o lyžácích (2): Zkoušíme lyžařské boty

V rámci našeho seriálu o lyžařských botách, který pro vás připravujeme s bootfittery ze Ski a Bike Centra Radotín si tentokrát dopodrobna probereme proces zkoušení a výběr správné velikosti lyžařských bot.
Lyžák HEAD na čerstvém manchesteru

Aby lyžařské boty zajistily účinný a přesný přenos sil a pokynů od lyžaře na lyži, je zcela nezbytné, aby byly vybrány ve správné velikosti. Sebelepší boty nebudou dobře fungovat, pokud budou příliš velké. Tedy pokud nebudou sedět na noze naprosto těsně. A budou příliš malé a budou tlačit, nebudete dobře fungovat vy. Pojďme si tedy říci, jak správně boty vybírat a jak zvolit optimální velikost.

Lyžáky nejsou botami v pravém slova smyslu. Neslouží pro chůzi, jejich účelem je pevné zafixování nohy v oblasti paty a kotníku v lyžařském postoji a následný přenos sil k lyži.

Seriál o lyžařských botách

Lyžařské boty: Tecnica Demon 110Ve spolupráci se specializovanou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín jsme pro vás připravili několikadílný seriál o lyžařských botách. Postupně vás provedeme procesem správného výběru odpovídajícího modelu, správného zkoušení a volby optimální velikosti, seznámíme vás se specifiky dámských a dětských modelů lyžařských bot a také si představíme možnosti bootfittingu, tedy finální úpravy lyžařských bot přímo podle potřeb každého uživatele. 

* 1. díl: Úskalí výběru lyžařských bot
* 2. díl: Jak zkoušet a vybrat velikost
* 3. díl: Dámské lyžařské boty
* 4. díl: Lyžařské boty pro děti


Všechny články věnující se problematice lyžařských bot najdete ve výpisu článků s nálepkou lyžařské boty

Aby mohly lyžáky tuto svou funkci plnit, je třeba, aby odpovídaly velikosti a tvaru chodidla každého lyžaře. Tento tvar je vždy unikátní, podobně jako otisky prstů.

Proto by výběr lyžařských bot měl vždy začít přeměřením a zhodnocením tvaru chodidel. Měří se délka a v lepších prodejnách i šířka chodidla, posuzuje se výška a tvar klenby, šířka paty a také postavení kolene.

Výsledky měření umožní zkušenému prodejci zúžit výběr na vhodné 2-3 modely bot. 

Velikost lyžařských bot

Velikost lyžařských bot se udává v tzv. mondopointu (MP). Ta udává délku vnitřní stélky v milimetrech. Lyžařské boty se nevyrábějí v půlčíslech, boty označené jako 26 a 26,5 mají naprosto stejný skelet a liší se jen výškou vnitřní stélky.

Pokud bychom to měli demonstrovat na příkladu, tak pokud vaše chodidlo měří třeba 27,3 mm, lze obecně doporučit botu ve velikosti 27 nebo 27,5 MP.

merka_bot

Zkoušení boty

Když takto vyberete správnou velikost, můžete vyzkoušet ověření výběru přímo v samotném skeletu lyžařské boty. Z ní nejprve odstraníte vnitřní botičku a poté vložíte nohu do skeletu. Vaše prsty by se měly dotýkat skeletu ve špičce. Důležitá je přitom mezera mezi patou a zadní částí skeletu. Pokud měří méně než 9 mm, je velikost vhodná pro výkonnostní jezdce.

Jestliže mezera měří 9 – 14 mm, jde o velikost vhodnou pro všechny sportovní lyžaře.

Volný prostor v rozmezí 14- 25 mm odpovídá rekreační botě. Zde je třeba počítat s případným následným utěsněním volného prostoru v rámci bootfittingu (o kterém bude podrobně pojednávat poslední díl našeho seriálu).

Přesahuje-li velikost volného prostoru v patě boty 25 milimetrů, sáhněte v každém případě po menší velikosti.

skelet2_velikost

Zkoušejte v lyžařských ponožkách

Lyžařské boty si vždycky zkoušejte přímo v ponožkách, které budete později používat i na svahu. Ideální jsou přitom přímo lyžařské ponožky.

Někdo preferuje na lyžování ultratenké provedení ponožek, další sáhne po teplejším provedení lyžařských podkolenek s vyměkčením na kritických pasáží jako je nárt. Oboje je správně. Čeho se však vyvarujte, je nosit do lyžařských bot dvoje ponožky přes sebe. Zhorší se váš cit v botách, hrozí shrnování ponožek,vznik mozolů a další obtíže.

Pořadí zapínání přezek

Při zkoušení boty s vnitřní botičkou je důležité dodržet správné pořadí zapínání přezek. Začněte druhou přezkou odshora a po jejím zapnutí několikrát zkusmo naklekněte, abyste usadili patu do správné pozice.

Hodnocení toho, zda je vám bota malá nebo velká, vždy nechte až na chvíli, kdy dotáhnete přezky. Teprve v tuto chvíli se noha v botě správně usadí a je možné něco posuzovat. Velmi často pozorujeme u našich zákazníků, že o tom neví, a mají tendenci označit boty za příliš malé dříve než u bot dopnou přezky. Dávejte proto na to pozor.

Poté zapněte horní přezku a velcro pásek. Nakonec zapněte spodní přezky, přičemž nártovou příliš nedotahujte, abyste přiliš neomezili přívod krve do chodidla. Po několika minutách by vám dolní končetina natolik znecitlivěla, že by další zkoušení nemělo smysl.

Subjektivní rozměr zkoušení

Při samotném zkoušení pozorně sledujte své pocity. Pokud máte správnou velikost, měli byste cítit v tlak skeletu na prsty. Tento tlak ustoupí poté, co jdete do nákleku, nicméně stále by prsty měly být v kontaktu se skeletem. Vnitřní botička se totiž po několika dnech lyžování vytlačí až o několik milimetrů a poté již budete mít v botě pohodlí. Pokud by však kontakt prstů se skeletem nebyl již u nové boty, po vymáčknutí vnitřní botičky by byla bota již příliš velká.


K vyšlápnutí vnitřní botičky dochází vždy, nespekulujte proto na to, že zrovna u zkoušeného modelu bot tomu tak nebude. Míra vymáčknutí vnitřní botičky se liší podle kategorie bot. Rekreačnější boty se silnější vnitřní botičkou se pravidelně vyšlápnou o něco více. Naopak v závodních botách s tenkou botičkou je prostoru pro vyšlápnutí méně.

Boty musí perfektně padnout zejména v oblasti paty, achilovky a kotníku. Právě odtud totiž vychází impuls směrem k lyžím. Pata se nesmí v žádném případě zvedat.

Citlivý nárt

 Velmi důležitá je oblast nártu. Na jeho vnější straně totiž prochází řada cév, které nejsou nijak chráněny proti tlaku. Jestliže by bota byla v této oblasti příliš těsná, chodidlo by se nedostatečně prokrvovalo.

Širší chodidlo

Problém při výběru mívají obvyke, sportovní lyžaři, kteří sice potřebují tvrdou a úzkou botu, ale zároveň mají širší chodidlo. Někteří výrobci, například Lange, sice nabízejí skelety bot této kategorie ve dvou šířkách, ale i tak může být problém najít odpovídající model.


Řešení obvykle spočívá v dodatečné úpravě (vytažení) skeletu, tedy bootfittingu. Více se o těchto úpravách dočtete v posledním díle tohoto seriálu. Rozhodně problém s přílišnou šířkou chodidla neřešte tím, že sáhnete po větší velikosti boty.

bootfitting

Dvě rady na konec

Nepočítejte s tím, že boty vyberete za půl hodiny. Na zkoušení bot je dobré si vyhradit dostatek času a nespěchat. V Ski a Bike Centru Radotín proto nabízíme zákazníkům i bezplatnou službu privátního nákupu, kdy se k nám zákazníci mohou objednat i mimo otevírací dobu a boty si v klidu vyzkoušet, což je podle nás jedním z klíčům ke správnému výběru bot.

Co se týká vhodné doby pro zkoušení bot, myslete na to, že chodidlo v průběhu dne v důsledku stání a chůze trochu nabyde. Chodidlo je potom o něco větší, na to při zkoušení nezapomeňte.

Šťastnou ruku při zkoušení nových bot!

Přečtěte si první díl seriálu o výběru lyžařských bot, nebo pokračujte na třetí díl seriálu, v kterém se dočtete, jaká jsou specifika dámských modelů lyžařských bot.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 11-11-2013
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit