Seriál o lyžácích (3): Vybíráme dámské lyžařské boty

Třetí díl našeho velkého seriálu o lyžařských botách je věnován dámským modelům lyžařských bot. Zjistíte, čím se dámské lyžáky liší od unisexových a jaké výhody to lyžařkám přináší.
Lyžáky pro ženy dnes sežene u každého výrobce (foto: Nordica)

Na úvod si řekněme, jaké jsou výhody dámských lyžáků. Dámské modely lyžařských bot se rozhodně od pánských či chcete-li unisexových neliší pouze designem. Jejich konstrukce odpovídá odlišné anatomii ženské nohy a jsou konstruovány pro nižší hmotnost žen. Ve výsledku ženám přinášejí lepší lyžařský zážitek a více výkonu i pohodlí na svahu.

Užší kokpit

Koncept dámských přezkáčů vychází z faktu, že ženské a mužské chodidlo má odlišnou stavbu. Vzhledem k tomu, že lyžařská bota musí nohu co nejlépe fixovat, jak jsme si řekli v jednom z předchozích dílů seriálu, je více než vhodné tvar skeletu co nejvíce přizpůsobit tvaru chodidla. 

Proto mají dámské lyžařské boty odlišný vnitřní tvar kokpitu. Ten je celkově užší a také má menší patní lůžko.

Nižší a vykrojený komín

Seriál o lyžařských botách

Lyžařské boty: Tecnica Demon 110Ve spolupráci se specializovanou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín jsme pro vás připravili několikadílný seriál o lyžařských botách. Postupně vás provedeme procesem správného výběru odpovídajícího modelu, správného zkoušení a volby optimální velikosti, seznámíme vás se specifiky dámských a dětských modelů lyžařských bot a také si představíme možnosti bootfittingu, tedy finální úpravy lyžařských bot přímo podle potřeb každého uživatele. 

* 1. díl: Úskalí výběru lyžařských bot
* 2. díl: Jak zkoušet a vybrat velikost
* 3. díl: Dámské lyžařské boty
* 4. díl: Lyžařské boty pro děti


Všechny články věnující se problematice lyžařských bot najdete ve výpisu článků s nálepkou lyžařské boty

Ženská nohy se ovšem liší od mužské i v dalších částech. Pro potřebu konstrukce lyžáků je důležité zejména nižší nasazení lýtkového svalu u žen. Z toho důvodu mají dámské lyžařské boty o něco nižší komín, který je v zadní části navíc vykrojený. Skelet tak netlačí na sval a lyžování je pro ženu mnohem pohodlnější. Posazení lýtka je jedním z hlavních důvodů, proč si ženy stěžují na nesedící boty, pokud se rozhodnou pro pánský nebo chcete-li unisexový model lyžáků.

Měkčí flexe

Dámské přezkáče mají rovněž nižší flex index. Tedy lépe řečeno, stejná hodnota flexe znamená praxi měkčí botu v případě dámského modelu. Je to z toho důvodu, že ženy jsou lehčí než muži, takže by na stejně tvrdou botu musely vyvinout neúměrně více síly. Neznamená to ovšem, že by mezi dámskými přezkáči nebyly modely pro sportovní agresivní jízdu. Výrobci dnes nabízejí dámské lyžáky pro všechny výkonnostní kategorie lyžařek, od rekreačních až po závodní.

Lepší zateplení

Dámské přezkáče jsou oproti unisexovým také mnohem lépe zateplené. Je to z toho důvodu, že ženy mají horší prokrvování periferních částí těla, k nimž patří i chodidla. Na svahu pak mají mnohem častěji než muži pocit zmrzlých nohou.

Vnitřní botičky dámských přezkáčů jsou proto vybaveny kvalitními termoizolačními materiály, výjimkou není ani husí či kachní peří jako to dlouho používala značka Lange. Povrchová úprava je pak často řešena příjemným a hřejivým kožíškem.

Celá řada dámských modelů pak počítá s použitím vyhřívání bot pomocí baterií, některé již mají topná tělíska přímo v základní výbavě. Těmto vychytávkám se věnujeme v dalším díle seriálu.

vyhrivani

Praktické detaily dámských lyžáků

Dámské lyžařské boty často disponují i dalšími praktickými detaily, které zpříjemňují lyžování a přinášejí lyžařkám více pohodlí. Mohou to být například silikonové či gumové kryty přezek, které při manipulaci nestudí jako kovové a nekloužou. 

Již téměř standardem je u lepších lyžáků možnost doladit sílu tahu přezek jak makro nastavením a snadnou změnou polohy celé přezky, tak mikro nastavením, kdy sílu tahu jemně upravujete otáčením závitu přezky.

Design také hraje roli

Byť by měl design být nejméně důležitou položkou při výběru, přesto hraje u dámských lyžáků svou roli. Specificky dámský design přispívá k tomu, že se mnohá žena na svahu cítí dobře a žensky, což ještě umocňuje její zážitek z lyžování. damske_lyzaky

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 18-11-2013
SKI magazin
SKI magazin Takto označené články byly připraveny redakcí a upozorňují na akce SKI nebo partnerských společností
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit