Seriál o lyžácích (5): Bootfitting

Pátý díl seriálu prozradí, jak s lyžařskými botami naložit po nákupu. Je totiž vhodné a někdy dokonce nezbytné boty dokonale přizpůsobit noze lyžaře. O to se stará obor zvaný bootfitting. V jeho rámci lze vytáhnout, vybrousit, či naopak vytěsnit problematická místa skeletu. Patří sem ovšem i vytvoření vnitřních botiček na míru. Poslední položkou bootfitingu je pak použití speciálních stélek, kterým však bufe věnován samostnatný přístí díl našeho seriálu.
blackproject.jpg

Bootfitting, vložky do bot a lyžařské boty na míru

Jak už víte z předchozích dílů seriálu, u lyžařských bot je zcela klíčové, aby výborně seděly na nohou a co nejtěsněji je obepínaly. Každý člověk má ovšem trochu jiný tvar chodidel, takže je nemožné sériově vyrábět lyžáky, které by tento požadavek u každého splnily. Proto se lyžařské boty po nákupu dále upravují přímo na nohu konkrétního lyžaře. Těmto úpravám se říká bootfitting.


Bootfitting
zahrnuje úpravu samotného skeletu bot, a to formou vytažení či vybroušení problematických míst, vytěsnění vnitřní botičky, pokud je někde kolem nohy příliš volného místa, a dále použití speciálních stélek, které podpoří klenbu nohy. Kdo to myslí s lyžováním opravdu vážně, může si nechat zhotovit vnitřní botičky nebo dokonce celé lyžáky na míru.

Vytažení a vybroušení skeletu

Může se stát, že i při správně zvolené velkosti lyžařské boty může tato někde tlačit. Často se tak stává v místě metatarzálních kloubů (v oblasti za prsty jak na malíkové, tak na palcové straně), nebo v oblasti kotníku. Záleží samozřejmě na stavbě chodidla každého konkrétního lyžaře. V každém případě není tento problém důvodem k tomu, abyste sáhli po větší velikosti a vzdali se dokonalé fixace nohy. Skelet lyžařské boty totiž lze vytáhnout nebo vybrousit pouze přímo v problematickém místě.

Vytahování skeletu bot (anglicky stretching) se provádí po jeho nahřátí na speciálním stroji, který hlídá teplotu, aby se bota při operaci nevratně nepoškodila. Poté se do boty aplikují roztahováky, které skelet vytlačí o několik milimetrů, dle požadavku lyžaře. Operaci lze v případě potřeby opakovat. Vytažení skeletu lze provést prakticky kdekoliv kromě oblasti pod přezkami.

198

Druhým způsobem úpravy příliš těsného skeletu je jeho lokální ztenčení pomocí miniaturní brusky. Vybroušení skeletu lze provést lze prakticky v kterémkoliv místě lyžařské boty. Rozsah možného vybroušení se liší podle modelu bot. Rekreační boty většinou používají tenčí plasty, kde jsou možnosti omezené. Naopak závodní lyžařské boty (někdy také označovaných plug boots) s takovými úpravami rovnou počítají a boty mají plasty silnější. 


195

Vytěsnění botičky

Poměrně častý je i opačný problém – bota dobře sedí, ale v některých místech nedoléhá na nohu a tvoří se v ní prázdný prostor. To samozřejmě vede ke zhoršení kontroly nad lyžemi a také může v těchto místech docházet k odírání nohy a ke vzniku puchýřů.

Řešením je v takovém případě vytěsnění vnitřní botičky. Provádí se tak, že se na botičku v daném místě nalepí speciální pěna, která je vytvarována podle předem vytvořené šablony. Tato pěna volný prostor dokonale utěsní.

Lyžáky na míru

Pokud nechcete nic ponechávat náhodě, můžete si nechat vytvořit lyžařské boty na míru. Výrobou lyžařských bot na míru se zaobírá na světě jen několik firem. V České republice jsou k dostání lyžařské boty na míru Sidas a Strolz. 

blackproject

Ve zkratce se u obou případů postupuje tak, že se nejprve dokonale proměří noha lyžaře. Na základě tohoto měření se seskládají lyžařské boty na míru od skeletu, přes vnitřní botičku, vložky na míru až po finální doladění pomocí bootfittingu. Takové řešení je o něco dražší než běžné sériově vyráběné lyžařské boty. Obvykle cena ale nepřekročí 20tis. Kč.

Pokud by Vás o tomto tématu zajímalo více, přečtěte si článek Sidas Black Project – lyžařské boty na míru, kde se dozvíte další podrobnosti.

V dalším díle seriálu se budeme věnovat stélkám lyžařských bot.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 23-9-2014
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit