...::: PROGRAM SP :::...

" /> ...::: PROGRAM SP :::...

" />

Severskou kombinaci čeká sezona plná změn

Přelomová sezona čeká české reprezentanty v severské kombinaci. Letošní jarní kongres Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v Kapském Městě totiž přijal hned několik novinek, které znamenají významné změny dosavadního závodního modelu této lyžařské discipliny. Novou podobu tak dozná nejen nadcházející ročník Světového poháru, ale také mistrovství světa 2009 v Liberci.

...::: PROGRAM SP :::...

web-uvodky.jpg

„V rámci zatraktivnění závodů, ale také v zájmu finančních úspor, snadnější organizace i zajištění televizních přenosů nastolila FIS v nadcházejícím seriálu Světového poháru nový trend. Od této sezony bude pořádat tam, kde je to možné, společně v jednom místě závody v severské kombinaci i ve skoku na lyžích. Mimochodem - v Česku je to už dlouhou dobu běžná a osvědčená praxe," říká Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky.


Vše jinak: pouze jeden skok a běh na 10 kilometrů
Hlavní změny, s nimiž se musejí „kombiňáci" vyrovnat, se týkají především výrazného zkrácení závodů v severské kombinaci. Ve skokanské části bude nyní na programu pouze jedno kolo a v  běžecké se obvyklá patnáctikilometrová vzdálenost zkrátí na 10 km.


Čeští reprezentanti v severské kombinaci v nedávné minulosti nejednou ztráceli právě na skokanských můstcích a v běhu často doháněli značné manko. Reprezentační trenér Luděk Šablatura však odmítá názor, že jeho svěřencům bude nový model jednoznačně vyhovovat. „Pár závodů jsme si už vyzkoušeli, ale až ostré starty opravdu ukáží, zda to pro nás bude zisk. Spíše je to zatím pro všechny velká neznámá. Když někdo ztratí ve skoku, těžko to bude na kratší trati dohánět. Na druhé straně se však startovní pole v běhu smrskne, víc závodníků bude jezdit pohromadě a diváci uvidí dramatičtější souboje," naznačuje kouč.

Program SP:

29.-30. listopadu: Kuusamo (HS142/10 km)
6.-7. prosince: Trondheim (HS131/10 km)
13.-14. prosince: Liberec (HS134/10 km)
20.-21. prosince: Ramsau (HS98/10 km)
27.-28. prosince: Oberhof (HS140/10 km)
3.-4. ledna: Schonach (HS96/10 km závod družstev)
10.-11. ledna: Val di Fiemme (HS134/10 km hromadný start)
16.-17. ledna: Vancouver (HS140/10 km)
31. ledna-1. února: Chaux-Neuve (HS100/10 km)
7.-8. února: Seefeld (HS100/10 km závod družstev)
14.-15. února: Klingenthal (HS140/10 km)
6.-7. března: Lahti (HS130/10 km)
14.-15. března: Vikersund (HS117/10 km)


Podstatné korektury se dotkly také prestižních soutěží. Po Světovém poháru představuje druhou nejvýznamnější soutěž Kontinentální pohár - ještě v uplynulém roce označovaný jako Světový pohár kategorie B.


„Důležité je, že mezi Světovým a Kontinentálním pohárem se současně zlepší propojení a návaznost, protože kvóty pro jednotlivé země se už nebudou vztahovat jen na konkrétní jména, ale na vyjetý počet míst. Trenéři tak budou moci nasazovat opravdu nejlepší závodníky podle aktuální formy - Česká republika má přitom jistá čtyři místa. V souvislosti se zvýšením kvót může nastoupit do kvalifikace rovněž větší počet závodníků než doposud. Sportovně na tom vyděláme, ale ekonomicky se nám to poněkud prodraží," hodnotí nový systém Radek Cikl.
Rekordní předsezonní soustředění ve Finsku


Letní sezonu završili čeští reprezentanti 30. září mistrovstvím republiky v Liberci. Na Ještědu a ve Vesci si vyzkoušeli nejen nový soutěžní model, ale také můstek a okruh, kde se příští rok v únoru představí v průběhu světového šampionátu domácím divákům. Letní titul dobyl Miroslav Dvořák před Martinem Skopkem a Pavlem Churavým. Tomáš Slavík, nejlepší tuzemský „kombiňák" posledních let, v té době víc než se soupeři bojoval s nachlazením.


Že to česká elita „kombiňáků" myslí vážně s útokem na vyšší příčky než v minulých sezonách, potvrzuje skutečnost, že po říjnovém přípravném pobytu na Dachsteinu následovalo od 5. do 21. listopadu nezvykle dlouhé soustředění ve Finsku. Na šest dnů do Vuokatti a poté do Rovaniemi pod vedením trenéra Luďka Šablatury a jeho asistenta Vladimíra Šmída odcestovala šestice Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Martin Skopek, Aleš Vodseďálek a Petr Kutal.


„V posledních letech nepamatuji, že bychom byli takovou dobu na kvalitním zahraničním kempu. Příprava se nám navíc ve Finsku velice vydařila. Naběhali jsme stanovené kilometry, absolvovali čtyřicet skoků a také si zazávodili v rámci finského šampionátu - z našich nejlépe skončil Churavý na pátém místě. Jedinou menší komplikaci způsobila viróza, která postupně postihla Dvořáka, Slavíka, Skopka, servismany i mne," vypočítává Luděk Šablatura.


Psycholog, fyzioterapeutka a medaile jako třešinka na dortu?
V létě se reprezentační výběr „kombiňáků" rozrostl o dvě netradiční profese - psychologa Tomáše Nagyho a fyzioterapeutku Petru Sobotkovou. Její působení si v průběhu finského pobytu náramně pochvaloval také trenér Luděk Śablatura. „Myslím, že i její zásluhou se nám podařilo vytvořit kompaktní tým, který je úplně jinde než třeba loni. Petra totiž není pouze fyzioterapeutka, ale do atmosféry v družstvu a práce se závodníky vnáší psychologické prvky. Výsledkem je, že kluci táhnou za jeden provaz, zdravě se hecují, ale také si vzájemně fandí a podporují se."


Do seriálu Světového poháru, který zahajuje nový ročník 29. listopadu ve finském zimním středisku Kuusamu, vstoupí český čtyřlístek Slavík, Dvořák, Churavý, Vodseďálek. O týden později čekají závody v Trondheimu a v termínu 13.-14. prosince je na programu návrat domů, neboť Světový pohár se stěhuje do Liberce - na Ještědu a ve Vesci se uskuteční generálka na mistrovství světa (18. února - 1. března 2009). Právě k němu ostatně směřuje veškeré úsilí českých „kombiňáků".


„Startovat doma znamená obrovskou motivaci, ale současně i značný tlak médií a veřejnosti. Přesto věřím, že v Liberci kluci prodají vše, co natrénovali, a prokáží výkonnostní vzestup. Nejde o konkrétní jméno, ale byl bych spokojený v jednotlivcích s umístěním do desítky a v družstvech do pětky. Medaile by byla samozřejmě třešinkou na dortu, ale v souvislosti s nevyzpytatelným libereckým větrem se může stát cokoliv," přeje si Luděk Šablatura.


Při mistrovství světa v Liberci se jeho svěřenci dostanou do akce hned čtyřikrát. Postupně je čekají závod jednotlivců na normálním můstku (HS 100)/10 km volnou technikou, závod jednotlivců na velkém můstku (HS 134)/10 km volnou technikou, závod družstev na velkém můstku (4 x HS 134)/4 x 5 km volnou technikou a závod s hromadným startem na normálním můstku (HS 100)/10 km.


„Pohybovat se v prostředí - a nemyslím tím jen můstky a tratě, které známe a kterému rozumíme, je jistě výhodnější. Nejvíc věřím Tomáši Slavíkovi, který dozrál fyzicky i mentálně a umí se výborně připravit. Ale třeba ani Mirek Dvořák či další naši závodníci nejsou v Liberci bez šance," neskrývá mírný optimismus Radek Cikl.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 26-11-2008
SKI magazin
SKI magazin Takto označené články byly připraveny redakcí a upozorňují na akce SKI nebo partnerských společností
 • Atomic Salomon SKI Testing v Bílé v Beskydech
 • Vítězka ISPO Award, vložka CENTRAL WOMAN H
 • letadlo.jpg
 • Martin Koukal na oficiální fotografii týmu Skinfit Racing
 • USA.jpg
 • První běžky určené speciálně pro soupaž: Speedmax Classic Double poling
 • dsc-0081.jpg
 • Start jednoho z prvních laufů sezony italské La Sgambedy
 • Logo CT Autor Cup
 • Stanislav Řezáč na La Sgambeda 2012
 • fis-1.jpg
 • SSM-CMP - logo.jpg
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit