Ski and Golf: Golfovým králem mezi lyžaři je Bode Miller

Celkový vítěz lyžařského Světového poháru v sezoně 2007/8 Bode Miller se v druhé polovině května stal v Zell am See se svým týmem mistrem světa v kombinaci Ski and Golf. Na unikátním mistrovství světa nenašli členové Team Kitzbühel přemožitele a suverénně obhájili loňský titul. V individuální soutěži však Miller skončil navzdory nejrychlejšímu slalomu až desátý.

Úvodní disciplínou šampionátu byl obří slalom na ledovci Kitzsteinhorn. Mezi 250 startujícími bylo mnoho současných i bývalých lyžařských reprezentantů, účastníků Světového poháru či olympijských her, za všechny jmenujme třeba Bernharda Knausse, Andrease Schifferera, Paula Acolu či Aloise Vogela. Podle očekávání ale mezi slalomovými branami kraloval Bode Miller, jehož čas 36,86 znamenal SKI_and_golf_2008_Miller2před golfovou částí šampionátu jednoznačné vedení. První golfová osmnáctka však Millerovi nevyšla podle představ. Na hřiště v Zell am See potřeboval první den 96 ran a jeho naděje na vítězství tak začaly prudce klesat. Na závěrečných osmnáct jamek už stačilo Bode Millerovi o deset ran méně, součet všech tří částí však stačil až na desátou příčku celkového pořadí v kategorii mužů do čtyřiceti let.

V týmové soutěži si ale Miller vítězství vzít nenechal a spolu s dalšími členy Teamu Kitzbühel, Walterem Fischerem, Stefanem Eggerem a dvěma olympioniky z Turína, Oswaldem Hochfilzerem a Hans-Jörgem Unterrainerem se mohl radovat ze zlaté medaile. „Jsem moc rád, že jsme vyhráli týmovou soutěž, byl jsem tu celý týden a trénoval na ledovci, ale je vidět, že kombinace lyžování a golfu je opravdu náročná a na individuální vítězství bych musel věnovat mnohem více času i golfu," komentoval svůj výkon Bode Miller. Závodit za rakouský tým nepředstavuje pro Američana žádný problém: „V Rakousku trávím spoustu času a tak se tu cítím opravdu doma," říká Miller. Pozdějšímu vítězi, Oswaldu Hochfilzerovi, se na lyžích dařilo méně než si sám představoval, po slalomu byl čtvrtý. Skvělou hrou -3 a + 1 rána k paru hřiště si ale zajistil celkové vítězství v hlavní mužské kategorii.

Šampionátu se celkem zúčastnilo na 250 profesionálů i amatérů ze sedmnácti zemí světa. A dařilo se i českým zástupcům. V hlavní mužské kategorii, do 40. let skončil Martin Beránek na vynikajícím 16. místě, v kategorii mužů do 50. let byl Ladislav Bien 20. a mezi muži nad 50 let se nejlepší Čech umístil dokonce na 7. příčce! Nejlepší český tým, Czech Juniors, skončil třináctý z celkového počtu 44 družstev.

Ski and Golf - výpočet výsledků

Výsledný čas obřího slalomu se násobí čtyřmi. K tomuto číslu pak pořadatelé připočítají počet ran, které hráč potřebuje k odehrání dvou kol na osmnácti jamkách golfového hřiště. V týmové soutěži (pětičlenná družstva) se započítávají čtyři nejlepší výsledky z pěti.