Skikrosař Kraus vyhrál i druhý závod Světového poháru

Ani v druhém dílu Světového poháru nenašel český skikrosař Tomáš Kraus přemožitele. Po triumfu v Les Contamines dnes dvojnásobný mistr světa vyhrál bez porážky také závod v dalším francouzském středisku Flaine. Druhý ve finále skončil domácí lyžař Enak Gavaggio, třetí byl Švýcar Richard Spalinger.

Celkový vítěz seriálu z let 2005 a 2006 Kraus má letos famózní formu. Už v kvalifikaci nedal za vydatného sněžení nikomu šanci a vyhrál takřka o sekundu. Pak drtil všechny soupeře, v každé jízdě hned od startu všem ukázal záda. Jen ve finále ho na chvíli předjel Gavaggio, ale Kraus mu oplatil stejnou mincí a po dramatickém skoku ve finiši ho těsně porazil.


Před rokem ve Flaine skončil nejlepší český lyžař v nové olympijské disciplíně třetí. "Dneska to je parádní výsledek, super, jsem ale dost koženej," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK Kraus. V posledních dnech se totiž o něj pokoušela viróza, polykal proto paraleny a kloktal sůl. "Je těžké najít účinné látky, které jako sportovec můžu brát. Takže večer mě dost bolí v krku a trpím, ale ráno to je naštěstí lepší a zlepšuje se to," vykládal.


Kvalifikace obvykle nevyhrává, ale tentokrát jako jediný dokázal plynule projet kritické místo s třemi skoky a následnou prudkou zatáčkou. "Byl to brutální nářez, hodně těžké místo, ale já jsem to jezdil nejlíp, navíc mi skvěle jely lyže," popisoval Kraus.


Ve finále však právě v kritickém místě udělal chybu a největší soupeř Gavaggio ho předjel. "Pak jsem se hecnul," prohlásil Kraus. Využil soupeřovy drobné chyby ke konci jízdy a po závěrečném skoku vyhrál ve fotofiniši. "Po dopadu mě trochu seknul lyží do kolena, ale není to nic vážného. Ale byl jsem rychlejší," radoval se český sjezdař.


Dramatický souboj se líbil všem soupeřům s výjimkou Francouze. "Stál tam a nevěděl, jestli se má radovat z druhého místa, nebo se vztekat," usmíval se Kraus. Dostalo se mu spousty gratulací i od protivníků. "Všem se ten finálový duel moc líbil. O tom přesně je skikros, proto ten sport všichni děláme," vykládal nadšeně.


Loni hájil barvy firmy Fischer, letos dal přednost Salomonu a spolupráci si nemůže vynachválit. Roky měl potíže, aby sehnal kvalitního servismana, tento problém je však, zdá se, pro letošní rok vyřešen. V týmu je jedničkou, v Evropě mu maže lyže francouzský specialista, v zámoří americký odborník.


"Určitě má na mé formě podíl Salomon, protože servisman je skvělý, snaží se o nás starat fyzioterapeut, všechno skvěle funguje," řekl. O víkendu ho čeká další soutěž v rakouském Kreischbergu, kvalifikace v sobotu a závod v neděli. "To je dobře, aspoň si odpočinu, dneska to bylo náročné," dodal.


Druhý muž z Les Contamines Američan Casey Puckett upadl v kvalifikaci a byl poslední, v minulém závodu třetí Kanaďan Stanley Hayer vypadl ve čtvrtfinále. Další Češi skončili vesměs v kvalifikaci, nejlepší z nich byl na 49. pozici Zdeněk Šafář. Závod žen vyhrála Francouzka Meryl Boulangeatová.


Výsledky:

Muži: 1. Kraus (ČR), 2. Gavaggio (Fr.), 3. Spalinger (Švýc.), 4. Eliasson, 5. Lewen (oba Švéd.), 6. Delbosco (Kan.), 7. Miaillier (Fr.), 8. Takizawa (Jap.), ...49. Šafář, 60. Kopřiva, 70. Krupa, 73. Čermák, 78. Soukup, 84. Takáč, 85. Hončl (všichni ČR).


Průběžné pořadí SP (po 2 z 9 závodů):

1. Kraus 200, 2. Gavaggio 106, 3. Hayer (Kan.) 84, 4. Puckett (USA) 80, 5. Schmid (Švýc.) 74, 6. Piccard (Fr.) 64.


Ženy:

1. Boulangeatová (Fr.), 2. Owensová (Austr.), 3. Fukušimaová (Jap.), 4. Faričová (Slovin.), 5. McIvorová (Kan.), 6. Huttaryová (Rak.), 7. Grauvoglová (Něm.), 8. Krzyzynská (Pol.), ...29. Šitková (ČR).


Průběžné pořadí SP (po 2 z 9 závodů):

1. Boulangeatová 160, 2. Berntsenová (Nor.) 104, 3. Davidová (Fr.) 101, 4. Owensová 100, 5. Fukušimová 96, 6. McIvorová 95, ...32. Šitková 2.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 17-1-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit