Skimagazín skiatlon nabídl neobyčejnou podívanou

Pětikilometrový závodní okruh v Bedřichově v Jizerských horách se o právě uplynulém víkendu stal svědkem tuzemské premiéry skiatlonového závodu určeného amatérským běžcům na lyžích Skimagazín skiatlonu 2010. V divácky velmi atraktivním měření sil zvítězil, za vydatné podpory fanoušků, reprezentant Dukly Liberec Zbyněk Valoušek, který porazil své týmové kolegy Arnošta Hlaváčka a Jakuba Grafa. Nejlepší ženou byla Šárka Zelenková ze Ski klubu Jablonec.

První ročník otevřeného závodu ve skiatlonu u nás se těšil velkému zájmu z řad běžců i diváků, což jen potvrdilo skutečnost, která vedla k jeho uspořádání. Profesionálně uspořádaný závod v této divácky atraktivní disciplíně u nás chyběl a je skvělé, že se to změnilo. "Chtěli jsme opravdu každému umožnit vcítit se do role profesionálních závodníků a vyzkoušet si náročnost změny stylu během závodu i nervozitu spojenou s přezouváním lyží na stadionu před fandícími diváky," vysvětluje za organizátora závodu časopis SKI magazín jeho redaktor Jan Klouček a dodává: "mnohakilometrových hromadných laufů se jak v Evropě, tak i konkrétně v České republice jezdí mnoho, ale kratší závody v jiných disciplínách jsou prakticky výjimkou. Přitom jejich atraktivita jak pro závodníky, tak pro diváky je mnohem větší. V Bedřichově to bylo jasně patrné. Pohled na sedmdesát boxů s vyskládanými skateovými lyžemi je famózní a kvapné přezouvání výbavy, to si na vlastní kůži rád vyzkouší každý nadšenec běhu na lyžích."

Organizátoři museli vzhledem k rozměrům bedřichovského stadionu a snaze dodržet regule, jenž pro skiatlonové závody požaduje mezinárodní lyžařská federace, omezit pro letošní první ročník počet startujících na sedmdesát, což mělo za následek, že kapacita závodu byla naplněna již dlouho před závodem. Problém nabyl ani v případě, že někdo ze závodníků neměl vlastní výbavu na oba dva požadované styly. Přímo v prostoru startu a cíle byla totiž zajištěna možnost půjčení profesionální běžecké výbavy od firem Atomic a Salomon, partnerů závodu. Stejně tak byl k dispozici i odborný servis. "Už samotná jízda na připravených závodních lyžích je pro amatéra zážitkem. A co teprve, když si jí vyzkouší v závodě," vysvětloval důvody půjčování závodních setů Klouček.

Závod byl zcela podle očekávání rozdělen na dvě hlavní kategorie - muži a ženy. S tím, že v hromadném startu vyběhli na start všichni závodníci a závodnice společně, ale celkové pořadí bylo určeno pro každou kategorii zvlášť. Zajímavým zpestřením se stala kategorie dvojic, v níž mohl jet každý z týmu pouze jedním stylem, přičemž výsledné časy se sčítaly. "Toto v profesionálním sportu samozřejmě nemá obdobu, ale naším záměrem bylo umožnit start v závodě i běžcům, kteří mají jeden ze stylů vysloveně slabší než druhý. I když já osobně bych každému doporučil vyzkoušet si skiatlon jako celek, byla i toto možná alternativa," vysvětlil Klouček.

Výsledky Skimagazín skiatlon 2010
Muži - 2x 5 km:
1. Valoušek 27:47,0, 2. Hlaváček 27:50,0, 3. Graf 28:45,3
Ženy - 2x 5 km: 1. Zelenková 31:41,0, 2. Boudíková 33:25,1, 3. Hrochová 39:35,2
Dvojice - 2x 5 km: 1. Landa, Zárybnický 31:02,0, 2. Jašek, Balatka 33:08,3, 3. Michálková, Mairichova 37:16,3