Skokana Jandu před startem SP přibrzdil zdravotní problém

Skokan na lyžích Jakub Janda stojí na prahu sezony, která by pro něj mohla znamenat návrat zašlé slávy. Třicetiletý skokan na lyžích obnovil spolupráci se slovinským koučem Vasjou Bajcem, pod jehož vedením se v roce 2006 stal celkovým vítězem Světového poháru, a zlepšení po dvouleté stagnaci prokázal už na sklonku letní sezony. Jandův rozlet a formu však před sobotním prvním závodem sezony ve finském Kuusamu přibrzdil zdravotní problém.


Příprava v Lillehammeru se mu vydařila, ale v závěru minulého týdne ho přemohla celková slabost organismu. "Neměl jsem ucpaný nos, nebolel mě krk, ale byl jsem dva dny bez energie," vyprávěl v telefonickém rozhovoru z Kuusama Janda. Ze soustředění se vrátil dřív a navštívil lékaře. Když už byl na cestě do Finska, dostal zprávu, že má v krvi virus. "Zastavil jsem v lékárně a nakoupil, co mi řekli. Už je to lepší," pokračoval Janda.


Neuvažoval ani na chvíli, že by úvodní závod sezony vynechal, i když v příštím týdnu ho ještě čeká kompletní vyšetření. "Měl jsem spíš potíže s tím, že jsem byl dezorientovaný, ale už se cítím lépe," řekl po dnešních třech tréninkových skocích. "Dneska mě odvolali z můstku, protože začal padat sníh," uvedl Janda. Do čtvrteční kvalifikace by si rád ještě skočil, pravděpodobně dnes večer, když to počasí dovolí.
"Není to ještě stoprocentní, ale špatné to také není. Snad se ten pocit formy do zítřejší kvalifikace vrátí," řekl s tím, že pořád polyká spoustu vitamínů a preparátů.


V Kuusamu je s ním také Bajc, který má na něj blahodárný vliv. Třebaže mu naordinoval v přípravě náročný trénink, Jandovi jeho styl sedí a věří mu. "Trénink byl místy docela drsný," připustil český skokan. "Jsme spolu v kontaktu denně, byl se mnou také na několika soustředěních a je i tady," hlásil Janda z Kuusama. Probírali spolu i zdravotní problém. "Říkal, že kdyby to bylo špatné, abych to zabalil. Ale já věřím, že to bude v pohodě," uvedl.


Slovinského trenéra český svaz neplatí, měl by dostávat prémie za výsledky Jandy. Ten patří do marketingového týmu Kateřiny Neumannové, který mu i finančně pomáhá. S českou dvojicí Janda, Roman Koudelka je v Kuusamu také trenér B-týmu David Jiroutek, u kterého se dvojnásobný medailista z MS loni připravoval.


Ještě než ho skolil vir, dokázal prý Janda v zimních podmínkách navázat na výsledky ze závěru letní sezony, kdy vyhrál závod Kontinentálního poháru a při finále Grand Prix skončil v Liberci pátý v kompletní světové konkurenci. "I když na sněhu je to něco jiného, dá se říct, že jsem navázal na svou výkonnost a pocity ze skákání na konci léta," doplnil.


Ačkoliv se v uplynulých dvou letech pokoušel o změnu techniky, letos se rozhodl vrátit ke starým zvyklostem. "Pořád je co dolaďovat, jsou tam občas nějaké problémy. Nejde během pár měsíců vrátit zpátky všechno, když jsem se dva roky učil něco jiného," uvedl Janda. "Je to dost informací, já se snažím soustředit vždy jen na jednu. Snad se mi to podaří skloubit," věřil muž, který si prý letos na jaře už dokonce hledal práci. Úvodní závody SP ukážou, jestli jeho rozhodnutí zůstat u skoků bylo správné.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 27-11-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit