Slavný sjezd v Kitzbühelu vyhrál Cuche

VIDEO - Švýcarský lyžař Didier Cuche vyhrál ve Světovém poháru slavný sjezd v rakouském Kitzbühelu, který hned v úvodu poznamenal těžký pád Američana Scotta Macartneyho. O druhé místo se dnes podělili domácí Mario Scheiber a Američan Bode Miller, oba ztratili na vítěze 27 setin sekundy.

Kvůli silnému větru museli pořadatelé posunout start zhruba o 100 metrů níž. Desetitisíce diváků v cílovém prostoru pak hned krátce po začátku závodu vyděsila nehoda Macartneyho: třetí muž z prosincového sjezdu ve Val Gardeně upadl při závěrečném skoku, ztratil helmu a zůstal na sněhu ležet v bezvědomí. Při zhruba šedesátimetrovém letu vzduchem v rychlosti 140 km/h se dostal do záklonu a dopadl na záda. Závod byl poté asi na půl hodiny přerušen.

Macartney, který v den svých třicátých narozenin startoval s číslem 2, byl po krátkém ošetření na místě převezen vrtulníkem do nemocnice v Innsbrucku. Tam ho lékaři uvedli do umělého spánku. Jeho život podle nich není ohrožen, existuje však podezření na poranění lebky.

"Diagnózu zatím není možné určit. Upadl do bezvědomí a není schopen mluvit. Hýbe se, což je pozitivní. V každém případě má těžký otřes mozku," uvedl lékař závodu. Macartney přitom v pádu projel cílem a na 33. pozici zaostal za bodovaným umístěním o pouhých 16 setin sekundy.

...

Hrozivý pád američana Macartneyho

...

Na stejném místě náročné zledovatělé sjezdovky Streif se v úterním tréninku zranil nejlepší český alpský lyžař Ondřej Bank, který si při dopadu zlomil o botu holenní a lýtkovou kost v pravé noze. O den později postihlo podobné zranění i domácího sjezdaře Andrease Budera.

Třiatřicetiletý bronzový medailista z MS Cuche vyhrál legendární Hahnenkamm podruhé, deset let po svém prvním triumfu. Tehdy se však kvůli nepřízni počasí jel značně zkrácený a netradičně dvoukolový "sprint". "Teprve teď jsem v Kitzbühelu vyhrál doopravdy. Měl jsem skvělé lyže, celou dobu jsem si užíval, jak jedu rychle," prohlásil spokojený vítěz, který získal mimořádnou prémii 70.000 eur.

Celkově se Cuche radoval z osmého prvenství v SP, v Kitzbühelu přitom vystoupil na stupně vítězů také v pátečním super-G. Díky další stovce bodů se dostal do čela průběžného pořadí a míří i za obhajobou loňského malého glóbu za sjezd.

Výsledky - sjezd:

1. Cuche (Švýc.) 1:52,75, 2. Miller (USA) a Scheiber oba -0,27, 4. Walchhofer -0,28, 5. Maier (všichni Rak.) -0,61, 6. Sullivan (USA) -0,70, 7. Defago (Švýc.) -0,71, 8. Büchel (Licht.) -0,80, 9. Guay (Kan.) -1,14, 10. Fill (It.) -1,15.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 10 závodů): 1. Cuche 384 b., 2. Miller 363, 3. Walchhofer 330, 4. Buder (Rak.) 211, 5. Jerman (Slovin.) 181, 6. Sullivan 178.

Pořadí SP (po 22 z 41 závodů): 1. Cuche 765, 2. Raich (Rak.) 744, 3. Miller 713, 4. Albrecht (Švýc.) 572, 5. Grange (Fr.) 456, 6. Ligety (USA) 440, ...54. Bank (ČR) 88.