SP se vrací do Čech, hvězdou by měla být Záhrobská

Už před dvěma lety byla při Světovém poháru ve sjezdovém lyžování žen ve Špindlerově Mlýně tahákem Šárka Záhrobská, v letošním roce by tam ale měla závodit už jako mistryně světa ve slalomu z loňského Aare.

O jejím startu se definitivně rozhodne dnes, neboť Záhrobskou čeká kolem poledne v Praze poslední vyšetření zraněného oka. Velkou hvězdou bude vedoucí žena Světového poháru a letos zatím nejlepší slalomářka Nicole Hospová z Rakouska.


Připraven je stejně jako při premiéře závodů SP na českém území od dob rozdělení federace v prosinci 2005 sobotní obří slalom a nedělní slalom speciál. Zatímco minulá vítězka ze Špindlerova Mlýna Janica Kosteličová z Chorvatska už ukončila kariéru a na start "obřáku" se tudíž nepostaví, výhru ve slalomu bude obhajovat Švédka Anja Pärsonová. Té se však v posledních závodech tolik nedařilo, v celkovém pořadí SP figuruje na páté pozici.


Záhrobská měla začátek sezony jako z partesu. Třikrát skončila ve slalomu v elitní desítce, v kanadské Panoramě dojela dokonce druhá. Dokázala bodovat také v každém ze čtyř závodů v obřím slalomu. V posledním dílu v Lienzu však nepostoupila ani v jednom klání do druhého kola, což se jí ve slalomu stalo vůbec poprvé v kariéře, pokud dokončila první kolo. "Nevím, co se stalo, ale já se cítím dobře. Nechci si dávat před domácím závodem žádné cíle, věřím, že to byl v Lienzu jen výpadek," řekla Záhrobská, předloni ve Špindlerově Mlýně osmá nejlepší slalomářka.


Zatímco před dvěma lety měli v Krkonoších sněhu nadbytek a museli jej odhrnovat do lesa, letos panovaly po minulé nepovedené sezoně obavy z opačného problému. Nakonec příroda pomohla a trať ve Svatém Petru je dokonale připravena. Půl metru vesměs umělého sněhu po celé trati preparovali organizátoři několik dní a neměli problém se schválením svahu ze strany mezinárodní federace FIS. Sjezdovka je od Silvestra pro veřejnost uzavřena, poslední dny ji nemohou využívat ani závodníci.


Český tým může nasadit do obou závodů ve Špindlerově Mlýně celkem šest slalomářek - Záhrobskou, Petru Zakouřilovou, Lucii Hrstkovou, Evu Kurfürstovou a Michaelu Smutnou, obří slalom pojede navíc Eva Sochorová, slalom Veronika Bubáková. Závodů se nezúčastní talentovaná Lucie Ziková, jež musela po Novém roce zpět do USA, kde studuje v coloradském Boulderu. Záhrobská letos v SP obhajuje třetí místo ve slalomu a deváté celkově, aktuálně je pátá, respektive čtrnáctá.


Ve slalomu bude vedle Hospové a Záhrobské sledovanou osobností také Slovenka Veronika Zuzulová, v rakouském týmu nebude chybět ani loni famózní slalomářka Marlies Schildová. V obou disciplínách míří vysoko Američanky s Julií Mancusovou a Resi Stieglerovou, silné je určitě družstvo Švédek s Theresou Borssenovou. Letošní sezonu začaly velmi dobře Italka Denise Karbonová a Finka Tanja Poutiainenová. Překvapit, zejména ve slalomu, může Chorvatka Ana Jelušičová.


Start pro obří slalom bude ve výšce 1040 metrů nad mořem, slalomářky vyjedou na svah ve výšce 920 m n.m. Cíl bude v obou případech ve výšce 747 metrů. Stavitelem prvního kola obřího slalomu bude Rakušan Roman Kneisl, druhé kolo bude záležitostí Itala Stefana Costazzy. Úvod slalomu postaví Slovák Timotej Zuzula, v druhém kole připadne tato úloha Švédu Andersi Andersonovi.


Organizátoři operují s rozpočtem kolem 20 milionů korun a očekávají návštěvu kolem 8000 diváků. Nejlepší desítka v každém ze závodů si mezi sebe rozdělí dle předem stanoveného klíče 100 tisíc švýcarských franků. Oba závody odvysílá Česká televize v přímém přenosu na ČT2.


Nominace ČR:

Slalom: Šárka Záhrobská, Eva Kurfürstová, Lucie Hrstková, Petra Zakouřilová, Michaela Smutná, Eva Sochorová, Nicol Kučerová (náhradnice).
Obří slalom: Záhrobská, Kurfürstová, Hrstková, Zakouřilová, Smutná, Veronika Bubáková, Klára Křížová (náhradnice).


Program:

Sobota 5. ledna: obří slalom (první kolo 9:30/druhé kolo 12:30).
Neděle 6. ledna: slalom (9:30/12:30).

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 4-1-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit