Sprinterům se nevedlo, plán pro štafetu má trhliny

Všechno špatně, mohli si říct po dnešním sprintu dvojic klasickou technikou na mistrovství světa čeští lyžaři. Martin Jakš nejprve v prvním kole upadl, potom mu došly síly, Aleši Razýmovi zase vůbec nejely lyže. Místo soubojů s nejlepšími nebyli ani ve finále. Výkon české dvojice značně narušil plány kouče Miroslava Petráska na složení štafety, kterou měl v pátek rozbíhat právě Jakš.
ves.jpg


Materiál a mazání je v Liberci pro český tým už skoro noční můrou. Po skvělém taktickém manévru při klasickém patnáctce, kde i díky výběru lyží s mikrokontaktem získal stříbro Lukáš Bauer, se servismanům nedaří. Lyže přestaly jet nejlepšímu českému běžci ve skiatlonu, přehmat ve výběru lyží předvedli ve stíhacím závodu na malém můstku sdruženáři a případ Razým je samostatnou kapitolou. Nejprve měl špatný pocit v úterý při sprintu, v němž byl senzačně šestý, dnes kritizoval materiál naplno.


Někteří lyžaři dnes sáhli pro mikrokontakty. "Já na nich jezdit nemůžu, protože mám hrozné," tvrdil Razým. Jel na voscích a během závodu si nechal lyže přemazat. "Zdálo se mi, že na ně musím moc zatlačit, abych se z toho odrazil. Nevím, jestli na tratích je to jiné než na testovacích drahách." Podle něj bylo štěstí, že do finále nepostoupili. "Vůbec nevím, co bychom tam dělali. To bychom dostali kolo s tím, co jsme měl na nohách," řekl.


Lyže i vázání chtěl před sezonou vyměnit, aby měl stejnou značku jako jeho tréninkový parťák Dušan Kožíšek a mohli testovat spolu. "Ale nevyšlo to, přednost dostali jiní," uvedl Razým. Jeho problém dnes nebyl v mazání, ale ve struktuře materiálu. "To si musejí sáhnout do svědomí výrobci, co nám nabídli nebo ne," prohlásil. Před sezonou si objednal dvacet párů, ale čtyři si musel koupit ze svého. Bauer má na sezonu kolem šedesáti párů. "Možná, že si dneska moc stěžuju, ale tohle je pravda," dodal Razým.


Naopak v Jakšově případě nebyl problém v lyžích, ale ve formě. V prvním kopci se cítil dobře, ale pak měl kolizi, upadl a od té doby se trápil. "Byl jsem tuhej a jelo se mi špatně. Rád bych řekl, že to bylo pádem, ale dneska jsem nebyl úplně v optimální formě," řekl bez výmluv. Na závod se přitom těšil. "Ráno jsem se cítil dobře, ale v závodu to bylo strašné. Rád bych věděl proč, ale lyžema to nebylo," konstatoval.

 

Češky ve sprintu dvojic mile překvapil už postup do finále

Už samotným postupem do finále sprintu dvojic klasickou technikou na mistrovství světa v Liberci české lyžařky Ivana Janečková s Kamilou Rajdlovou výrazně překročily svůj skromný soukromý plán. Proto domácí reprezentantky ani nebyly smutné z toho, že ve finálové rozjížďce skončily s velkým odstupem poslední a obsadily celkové desáté místo. I když každý lepší výsledek by je potěšil ještě mnohem víc.


"Kdybychom se posunuly trochu výš, bylo by to ještě veselejší. Když už jste ve finále, tak každé lepší místo potěší," uvedla Rajdlová. "Ale my jsme s Kamčou byly strašně rády už jen za to, že jsme postoupily z kvalifikace. Osobně jsem v to moc nevěřila, spíš tajně doufala. Takže můžeme být spokojené," řekla novinářům Janečková. Hlavně ta si na libereckém šampionátu spravila náladu: v prvním závodě na klasické desítce skončila na 43. místě, ve skiatlonu si o deset míst sice polepšila, ale největší radost měla dnes.


Ta byla znásobená ještě tím, že se české dvojici před závodem vůbec nevěřilo. V kvalifikaci Janečková s Rajdlovou překvapily odvážnou jízdou, skončily jen 21 vteřin za nejlepšími Finkami a díky času se jako "šťastné poražené" dostaly do finálové jízdy.


V ní se jim už tolik nedařilo, od začátku měly velkou ztrátu a dlouho dopředu bylo jasné, že se z posledního místa neodlepí. Čas v cíli měly přibližně o minutu a půl horší než v dopolední kvalifikaci.


"Semifinále se nám hodně povedlo. Jely jsme to určitě lépe než finále," souhlasila Janečková, která na prvním úseku ve finále nabrala výraznou ztrátu. "Začátek mi nevyšel, nevím, co bylo špatně. Možná to bylo tím, že s podobnými závody nemám moc zkušeností. Navíc já všeobecně začátky závodů moc dobré nemám. Zbývající dvě kola byla z mé strany už mnohem lepší, ale příliš to nepomohlo," litovala.
Rajdlová připustila, že finále pro ni nebylo jednoduché, když se nemohla chytit žádné soupeřky. "Bylo by lepší, kdybych byla v nějaké skupince, kde se člověk přece jenom může trochu schovat a oddechnout si. Takhle to bylo celkem složité," uvedla Rajdlová, které téměř celý finálový závod jela osamocená.


Reprezentantky přesto věří, že je dnešní počin povzbudí před závěrem mistrovství a především páteční štafetou. Češky tuší, že je čeká těžký závod, i proto, že dnes přišly o spoustu sil. "Teď bude důležité dobře zregenerovat," plánovala Rajdlová. "Těžko říci, co s námi sprint udělá. Někde kolem desátého místa bychom být mohly, osmé by bylo skvělé," uvedla Janečková.

 

Finále sprintu dvojic mužů na MS v klasickém lyžování v Liberci (6x1,6 km klasicky):

1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 22:48,5, 2. Německo (Angerer, Teichmann) -0,5, 3. Finsko (Nousiainen, Jauhojärvi) -0,5, 4. Rusko -2,2, 5. Francie -3,0, 6. Švédsko -4,3, 7. Kazachstán -5,8, 8. Estonsko -8,7, 9. Kanada -9,7, 10. Japonsko -10,3, ...12. Česko (Jakš, Razým) vypadlo v kvalifikaci.

Výsledky sprintu dvojic žen na MS v Liberci

Finále sprintu dvojic žen na MS v klasickém lyžování v Liberci (6x1,3 km klasicky):
1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:43,7, 2. Švédsko (Olssonová, Anderssonová) -20,0, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -23,8, 4. Japonsko -25,2, 5. Norsko -47,7, 6. Kanada -1:03,6, 7. Německo -1:08,0, 8. Kazachstán -1:09,1, 9. Rusko -1:39,7, 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -1:54,2.


E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 25-2-2009
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
  • SkiTour 2016 (7)
  • Sjezdovka_rakousko.jpg
  • unor_298_361.png
  • Délka holí na běžky, to je oč tu běží
  • 96-99-zillertal-skirijen06-3.jpg
  • Les Arcs a pohled k potěšení.
  • V 9:30 už můžete být ve vířivce!
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit