Standa Řezáč konečně korunován

Možná se to může zdát neuvěřitelné, ale loňský vítěz ankety o Krále bílé stopy Stanislav Řezáč byl poprvé (a asi i naposledy) vyfotografován s korunou pro nejlepšího lyžaře sezony teprve před pár týdny. Krátce před tím, než odjel na závěrečnou část přípravy do švédské Bruksvallarny.
Stanislav Řezáč s korunou pro Krále bílé stopy Při vyhlašování ankety letos na jaře se totiž s cennou trofejí mohla seznámit pouze jeho manželka a děti. Sám Standa pilně trénoval. A stejný program má náš nejlepší laufař na programu i nyní: vzniklo jen pár obrázků, načež cena putovala zpět do správy Stanislava Henycha, jejího druhého držitele z roku 1974.

"Zbyla mi jen malinká kopie v krabičce, mám ji doma někde ve stole. Jedna mi stačí. Tu velkou letos zase klidně přenechám někomu mladšímu," říká 39letý běžec na lyžích, který teď natáčí kilometry ve švédské Bruksvallarně, místě, kde se jezdívá i světový pohár. "Naposledy jsem tady byl asi před sedmi lety. Když je dost sněhu, mají tu víc než osmdesát kilometrů tratí. Jezdil jsem tři roky do norského Sjusjönu, tam mi to vyhovovalo, bylo tam zábavnější lyžování, víc kopců a taky jsem měl klid sám pro sebe. Ale tady jsou profily podobnější dálkovým běhům," popisuje.


Velký rozhovor se Stanislavem Řezáčem si můžete přečíst ve SKI magazínu - listopad 2012


Řezáč se připravoval celou kariéru jako samotář, teď se začleňuje do týmové struktury rakouského Skinfitu. Jak si zvyká? "Teď máme společné soustředění. Byl jsem zvyklý sám hodně sám. Docela se těším, i když to bude dost dlouhé, skoro tři týdny," vypráví. Mezinárodní formace získala mezi další posily čerstvě známou Finku Riittu - Liisu Roponenovou, trojnásobnou mistryni světa i skvělou sprinterku. "Určitě odjezdíme hodně ve skupině, ale část taky každý sám podle dalšího programu. Já se chci zaměřit hlavně na objemové tréninky, najíždění kilometrů společně s mladými Švédy Sutherem a Ottossonem, jsme na tom podobně." Naopak slovenský týmový druh Martin Bajčičák ladí formu ke startu světového poháru v Gällivare už za dva týdny.

A jak Řezáč hodnotí letní přípravu? "Odtrénoval jsem zhruba to, co každý rok. Celkem jsem spokojený. Poslední ledovec na Dachsteinu se mi povedl. Parametry mám dobrý. Ale měsíc se o mě pokoušejí virózy, cítím horkost, proto jsem šel před odjezdem pro jistotu na rozbor krve. Něco se po mně tluče." Závodní sezonu zahájí neobvykle už začátkem prosince na Alpen Cupu v Seefeldu, kde prověří rychlost a také se ukáže rakouským partnerům a fanouškům. Jako tradičně nastoupí na klasiku na prosincové La Sgambedě v Livignu, což je doprovodný podnik FIS Marathon Cupu, hlavní je zde bruslení. Pro zpestření uvažuje o vánočním sprintu v Karlových Varech.

Až pak přijde skutečně ostrý start, obhajoba triumfu v Jizerské 50. "To, že se jede o týden později než obvykle, je pro mě horší. Následuje pak nabitá série čtyři týdny po sobě," vysvětluje. Plán zimy je jasný. "Zaměřím se jasně na sérii Ski Classic a chci zajet co nejlíp Vasák. Uvidí se, jak se všechno vyvine, ale FIS Marathon Cup jezdit nechci," loučí se už předem s obhajobou celkového vítězství.

(Foto: Stanislav Henych)

O Stanislavu Řezáčovi jsme také psali:

Článek má tyto nálepky běžky
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Tomáš Nohejl / 13-11-2012
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit