Sulden má své trumfy

Pod nejvyšším vrcholem jižních Alp, 3905 metrů vysokým Ortlerem, se nachází lyžařská oblast Sulden. Je to takový tajný tip hlavně německých lyžařů, naši si při vyslovení tohoto jména vybavují nějaké ledovce, místo, kde se konají Světové poháry. To je ale omyl, my budeme mluvit o Suldenu, italsky Solda, který leží v Jižním Tyrolsku, nejsevernější provincii Itálie.
Velká prosklenná visutá lanovka v hlavní části Suldy.

Jeho menší známost mezi českými lyžaři nejspíše vyplývá z toho, že Sulden leží mimo hlavní trasy, kterými jezdíme z Čech nebo z Moravy do Alp, a navíc je na našem tuaristickém trhu dosud velmi málo propagovaný. A to je škoda, protože je to lyžařské středisko, které má mnoho předností. Zaprvé má fantastické okolí. Vesnice Sulden leží na konci údolí, které obepínají téměř čtyřtisícové vrcholy. Samotný Ortler se tyčí přímo nad Suldenem, málokde máte takhle vysokou horu úplně na dosah. Hned vedle Ortleru se vypíná jen o málo nižší Zebru a Königspitze. Panorama vytvořené těmito třemi velikány budete mít stále před očima, vydáte-li se lyžovat do hlavní části lyžařské oblasti zvané Madritsch, nebo do vedlejší oblasti Kanzel.

Třetí část střediska Langenstein, se rozkládá právě na svazích pod horou Zebru. Druhým velkým plusem Suldenu je jistota sněhu. Podíváte-li se do ceníku ubytování nebo skipasů, možná si hned všimnete, že hlavní a vedlejší sezony tady mají jiná data, než je obvyklé u jiných alpských středisek. Vedlejší sezona začíná už koncem října a končí až začátkem května. Hlavní sezona je přes Vánoce, ale potom až od poloviny února do poloviny března a dále zase od konce března do poloviny dubna. Sulden je totiž hodně studený dolík, kde ve vrcholné zimě bývají teploty až minus 30 stupňů a sněhu obvykle od 6 do 8 metrů. Nejlepší podmínky proto nabízí v pozdním podzimu a potom zase až na jaře. Jeho jednoznačný plus je v tom, že tu lze lyžovat na podzim a na jaře stejně jako na ledovcích, ovšem na mnohem větším počtu sjezdovek. A tehdy se přidružuje další plus, kterým je slunce. Svítí tady hodně, stejně jako v ostatních italských střediscích ležících na jižní straně Alp, ale díky celkově nižším teplotám neškodí dobré kvalitě sněhu. Milovníci zimních sportů mají ve třech již výše jmenovaných oblastech k dispozici 40 km výborně upravených sjezdovek, z nichž je 15 % černých, 55 % červených a 30 % modrých. Všechna tři nástupní místa se nacházejí v blízkosti ubytovacích kapacit, při normálních sněhových podmínkách k nim lze téměř ze všech hotelů dojet na lyžích, eventuálně skibusem, anebo autem na některé z parkovišť u lanovek. Všechny tři oblasti jsou také spojeny lyžařsky, to znamená, že při jejich střídání nemusíte sundat lyže z nohou. Proto si místní provozovatelé lanovek vymysleli tzv. «König Ortler Runde», tedy Královský ortlerský okruh. Jde o to, že lyžujete podle toho, jak se nad údolím otáčí slunce. Ráno si nasadíte lyže v prosluněném Langensteinu, k poledni se přesunete na Kanzel a odpoledne vyjedete lanovkou do oblasti Madritsch.

Dvě menší oblasti a hlavní MadritschItalsko-slovenská restaurace Madritschhütte

Střediska Kanzel po levé straně údolí a Langenstein po pravé se rozkládají od Suldenu, ležícího v 1 900 metrech nad mořem, do výšek 2 450 a druhé jmenované do 2 550 metrů. Jejich spodní tratě se klikatí mezi lesy, vrchní části, které umožňují u obou míst upravit více sjezdovek, se rozkládají již nad hranicí lesů, což jim dovoluje značnou šířku. Obě strany jsou trochu prudší než Madritsch a najdou na nich ideální tratě vyspělejší lyžaři, holdující širokým rychlým carvingovým obloukům. Obzvláště bychom jim mohli doporučit čtyři kilometry dlouhý sjezd po členité široké červené sjezdovce z nejvyššího bodu oblasti Langenstein až do vesnice. Sjezdovky na Kanzelu a Langensteinu jsou z větší části pokryté umělým zasněžováním, takže i v případě menších sněhových srážek, jako tomu bylo na začátku této zimní sezony, mohou být výborně upravené.

Za hlavní lyžařskou oblast Suldenu jsou považovány sjezdovky, rozkládající se na svazích 3 324 metrů vysoké hory Schöntaufspitze, obrácené na západní stranu k Ortleru a jeho dvěma obrovským sousedům. Pod vysokými vrstvami sněhu jsou zbytky ledovce, který ještě na začátku minulého století sahal až k vesnici. Na jeho místě dnes zůstaly jen morény, které vytvářejí zajímavě členitý profil sjezdovek. Toto místo je proslulé vysokou vrstvou sněhu, takže tu zasněžování není potřeba. 

Centrem oblasti, nejen lyžařským, ale možno říci i společenským, je nádherná restaurace Madritschhütte, vystavěná z obrovských opracovaných kmenů. Z její velké slunečné terasy je nádherný výhled na horu König i na vesnici. Tratě v oblasti Madritsch jsou převážně červené a modré, přehledné a zajímavě členité. Nemusíte se bát vyjet sem s dětmi nebo méně zkušenými lyžaři, neboť k horní stanici kabinové lanovky, která vyváží lyžaře až z údolí ve dvou sekcích do výšky 2 610 metrů, se můžete vrátit po pohodlné modré sjezdovce. Kromě této velké kabiny, se kterou se Sulden velice chlubí, protože její 4 bedny dovolují vézt až 440 lyžařů, obsluhují sjezdovky také moderní sedačkové lanovky. Do vesnice lze ale sjet i na lyžích – když je sníh. V případě jeho nedostatku to vždy jde "po svých" alespoň do mezistanice. Červená sjezdovka dolů do údolí je impozantní, nijak obtížná záležitost, vedoucí přímo pod ledovatými převisy horských velikánů. Nejspodnější úsek pod lanovkou je také sjízdný, ale doporučuje se jen zkušenějším lyžařům. Z nejvyššího bodu oblasti si mohou borci dopřát sjezd dlouhý celkem jedenáct kilometrů. Oblast Madritsch poskytuje ideální prostory také pro freeride jízdu volným terénem, kterou lze praktikovat také z výšky 3 300 metrů. Zvláštním tipem pro extrémisty pak může být «Kanonenrohr», úzký padák korytem s neskutečnými výhledy, jinými slovy 600 výškových metrů čistého adrenalinu.

Vesnice Sulden

Cesta do Suldenu (zvláště když sem budete dojíždět v podvečer nebo za tmy) připomíná cestu na konec světa. Úzká klikatá silnička sevřeným údolím, nad vámi příkré srázy obrovských horských masivů, z vesnice dál už nelze nikam dojet. Přesto samotné středisko působí příjemným optimistickým dojmem. Rozkládá se na úplně rovné rozlehlé plošině, uprostřed které jsou stanice lanovek na Kanzel a Langenstein. Hotely se nacházejí přímo v centru, v okolí kostela, kde jsou také obchody a různé restaurace, a potom podle silnice, která vede po jedné straně této plošiny až na její konec k lanovce na Madritsch. Všechny stavby jsou spíše nové, ale jsou postavené v tradičním horském duchu, takže působí velice příjemně a hezky. Středisko poskytuje zhruba tři tisíce lůžek, hlavně ve tří- a čtyřhvězdičkových hotelech, v převážném množství vybavených bazény a wellness centry. 

Pohled na vesničku SuldaA Sulden samozřejmě nenabízí jen sjezdové lyžování. Chce-li držet krok s nabídkou ostatních středisek, musí přidat i něco dalšího. Příroda mu zase docela dobře nahrává. V zimním období se mnoho ortlerských vodopádů mění v bizarní ledové kaskády. Slézání těchto přírodních skulptur se v poslední době stalo velkým hitem a Suldenští tento trend reflektují. Kdo chce tuto novou módu vyzkoušet, bude pod dohledem zkušených «vodopádolezců» a před samotným výstupem dostane potřebné instrukce i vybavení. Masív Ortler je vhodnou lokalitou i pro skialpinistické túry. Blízkost 14 třítisícovek je zárukou nezapomenutelné horské pouti a obvyklé množství prašanu zase garantuje jedinečné sjezdy. Také pro tyto účely je vhodné najmout si horského průvodce. V Suldenu doporučují svým návštěvníkům udělat si alespoň jeden den čas na výšlap se sněžnicemi. Pro tyto účely je často využíván sedmi-kilometrový okruh. Nezapomínají zde ani na zájemce o běžecké lyžování, i když od listopadu do konce dubna připravené stopy deseti-kilometrového běžeckého okruhu lze považovat spíše za doplněk ke sjezdovkám. Možná proto jsou po západu slunce osvětlené. Zábavu si můžete užít také při nočním sáňkování, pořádaném 3x týdně od 18 do 23 hodin v oblasti Kanzel. Dobře investovaným časem bude jistě i návštěva Messnerova horského muzea. Známý extrémní horolezec Reinhold Messner, který tady na Ortleru udělal své první zkušenosti s horolezectvím, v něm představuje svou kariéru pod heslem «Led a hora». Oblast Ortleru je spjatá ještě s jednou velkou osobností. Na místních sjezdovkách začínal lyžovat jeden z největších světových lyžařů Gustav Thöni, který dodnes žije v nedalekém Trafoi. Dostanete-li chuť vidět něco zajímavého v okolí Suldenu, zajeďte do Hotelu Bellavista v Trafoi, kde se můžete se slavným držitelem 4 křišťálových glóbusů za celkové vítězství ve Světovém poháru a mnoha dalších medailí z olympiád a mistrovstí světa a dlouholetým trenérem Alberta Tomby potkat. V tomto hotelu jsou vystaveny všechny jeho trofeje včetně těch největších, najdete tu i zajímavou expozici jeho lyží a dalšího vybavení.

Podrobné informace o Suldenu (1 900 – 3 250 m n. m.)

(Ne)líbilo se nám, zajímavosti:
Slavný horolezec Reinhold Messner nechal na území Jižního Tyrolska vybudovat několik muzeí, která představují aspekty života v horských oblastech a vliv člověka na přírodu. Muzeum Ortles představuje výstavu s názvem „Led a hora“. Muzeum je otevřeno denně kromě úterý od 14 do 18 hodin.

Celkem sjezdových tratí: 40 km

 • Černá: 15 %
 • Červených: 55 %
 • Modrých: 30 %

Počet lanovek/vleků: 10
Uměle zasněžováno: 12 km

www:
http://www.sulden.com/


Článek má tyto nálepky cestování itálie
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Dagmar Princ Fryčová / 10-11-2012
Dagmar Princ Fryčová
Dagmar Princ Fryčová vydavatelka
 • ráda cestuje a poznává nová místa
 • odbornice na Itálii a její kulturu i lyžařská střediska
 • IMG_8647-1.jpg
 • SKI magazín – říjen 2015
 • Alpine Rockfest v Dolomiti di Brenta
 • Lyzarske_obleceni-1.jpg
 • SKI magazín speciál – DSV TEST 2016/17
 • Martin Mikuš při přezouvání v rámci SKImagazín skiatlonu 2013
 • Krýzl a Dubovská
 • IMG_1759-1.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit