Tak trochu lepší lyžařské brýle

Pamatuji si jako dnes, jaký to byl poprask, když před několika lety závodil Michael Schumacher v helmě, na jejíž hledí mu byla promítána rychlost vozu, zařazený převodový stupeň, výše otáček a další důležité informace. A neroztálo na horách ani tolik sněhu a digitální svět přichází i na sítnice nás lyžařů. Doslova.
cd784b802128322e652eab50874825f2.jpg

Technická lahůdka donedávna přístupná jen vybraným jezdcům formule 1 a pilotům armádních stíhaček je od října 2010 k dispozici každému, kdo má na účtě více než 400 dolarů. Díky spojení firem Recon Instruments a Zeal Optics. Jejich brýle Transcend GPS dokáží sbírat důležité údaje o jízdě z kopce dolů a současně je promítat na displej umístěný v zorném poli lyžaře. Čistě technicky jde sice o poněkud jiný systém – zobrazení je řešeno pomocí displeje umístěného v pravém spodním rohu brýlí – důvod takového řešení však hledejme jen ve snaze nás lyžaře nerozptylovat. Poblikávající údaj o aktuální rychlosti přímo uprostřed hledí by totiž nebyl právě ideální. Jinak vše funguje úplně stejně jako v profesionálním využití – novinka dokáže velmi komfortně předložit údaje o výšce, převýšení, rychlosti (maximální, průměrné, minimální), vzdálenosti, teplotě, GPS pozici i času, a to bez jakékoliv dalšího příslušenství. Všechny důležité senzory a čipy obsahuje rám okulárů, což je jak pohodlné, tak odolné řešení. Výběr zobrazovaných údajů stejně jako nastavení a zapínání funkcí probíhá pomocí tří funkčních tlačítek, dostatečně velikých i pro ovládání v rukavicích. 4216

A bude ještě lépe...


Do budoucna se navíc počítá s markantním rozšířením funkcí, takže navigace se stane ještě využívanější. Díky vnitřní paměti bude do brýlí možné nahrávat prakticky neomezený počet aplikací, vytvořených na míru střediskům, výrobcům mobilních telefonů či mobilním operátorům. Zobrazení volaných čísel, mapy areálů, názvy písní, zaměřování polohy přátel, předpověď počasí. Všechno to je jen otázkou času. Již dnes je možné údaje o pohybu na svahu do brýlí zaznamenat a pomocí speciálního programu exportovat do počítače. Ten umí zobrazit trasu včetně statistik a ostatních zajímavých veličin v Google maps, nebo třeba sdílet výlety s vašimi přáteli... Lépe nedomýšlet, kam až trend nastolený takovýmito výrobky může vést. Zatím to jde, ale jakmile začnou kontaktní čočky promítat sjezdovku a ovládat mé svaly na nohou, přičemž nebude nutné opustit obývací pokoj, dávám od moderní techniky ruce pryč.

 • dostupnost od 10. 10. 2010
 • nabíjecí lithium-ion baterie vydrží v provozu sedm hodin
 • celková hmotnost 257 gramů
 • dodávaný software podporuje operační systémy Windows i MAC OS
 • menu brýlí: anglické, francouzské
 • k dispozici je ve dvou variantách SPX a SPPX. Dražší varianta Transcend GPS SPPX nabízí navíc samozabarvovací (photochromatické) sklo.

Článek má tyto nálepky technika hračky magazín
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 7-10-2010
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • image.jpg
 • DSC_0863.jpg
 • Carving de luxe
 • SkiTesting_Lipno-6306.jpg
 • DSC_0058.JPG
 • Zleva Čermák, Zelenka, Kakeš
 • IMG_4622-1.jpg
 • Dynafit Beast Vulcan Touring
 • Kids Cup na Klínovci to jsou tři závody pro děti ve věku od 3 do 15 let
 • Listopadový SKI magazín 2013
 • dsc0684.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit