Technický sníh v Jizerkách? Možná už za rok!

Nový zasněžovací systém na Jizerské magistrále v Bedřichově má pomoci čelit rozmarům počasí, které v posledních letech komplikuje běžkařům zimní sezonu v Jizerských horách. Podporu projektu, na němž se společně budou podílet obec Bedřichov, Jizerská o.p.s. a Liberecký kraj podpořila dnes i ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a přislíbila pomoc při získávání zdrojů financování.
Jizerské hory ročně navštíví až půl milionu lyžařů

Předběžný odhad rozpočtu na výstavu zasněžovacího systému je 10 mil. Kč. Zahrnuje natažení potrubí pro vedení vody z bedřichovské přehrady u stadionu a z nádrže Dolina. Potrubí má vést směrem k Buku a Šámalově chatě. Na několika místech jej doplní stanice pro zasněžování s děly či sprchami pro výrobu sněhu. „Máme zpracovanou předběžnou studii proveditelnosti a posvěcení od Lesů ČR, dále Povodí Labe a ochranářů. Rádi bychom co nejdřív zahájili přípravu projektu a v příštím roce samotnou stavbu. Zasněžovací systém by mohl začít sloužit od zimní sezony 2017/18,“ popsal starosta Bedřichova Petr Holub. 

Ministryně Kateřina Valachová přislíbila projektu pomoc se získáním státní finanční podpory. „Oceňuji především, že Jizerská magistrála je zdarma přístupná široké veřejnosti a že zasněžování zlepší podmínky běžeckých tratí, které mohou kromě návštěvníků z regionu využívat i školy k lyžařským výcvikům nebo sportovní oddíly dětí a mládeže,“ řekla Kateřina Valachová a podotkla, že podobný projekt už ministerstvo podpořilo i v Novém městě na Moravě, kde byl ze státních dotací vybudován zásobník sněhu. 

S financováním pomohou dotace

Peníze na vybudování zasněžovacího systému může žadatel, v tomto případě nejspíš Jizerská o.p.s., získat hned z několika programů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nejvhodnějším zřejmě bude nový program zaměřený na investiční a významné sportovní akce se zacílením na regiony či významné akce a reprezentaci. Ministerstvo jej vyhlásí letos v říjnu. Valachová v tomto případě vyzdvihla také úzkou spolupráci Bedřichova s organizátory Jizerské 50, kterým zasněžování rovněž přispěje ke zdárnějšímu pořádání legendárního lyžařského podniku. „Iniciativu jako pořadatelé Jizerské 50 velmi vítáme. Nám v závodě pomůže a velkým přínosem bude zejména pro Bedřichov, kterému to umožní prodloužit lyžařskou sezonu,“ míní Petr Lešek, zástupce organizátora Jizerské 50. 

Z dotačního programu ministerstva by mohli žadatelé získat 70 – 90% z celkové částky, dalším dílem by se podílela obce a peněžní podporu přislíbil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Liberecký kraj podporuje pořadatele Jizerské 50 i samotnou Jizerskou magistrálu dlouhodobě. A tak logicky chceme podpořit i rozvoj infrastruktury. Z rozpočtu kraje bychom mohli přispět 30% z celkové částky, tedy asi třemi miliony korun. Ostatně podobnou cestou jsme šli i v případě rozvoje biatlonového areálu Hraběnka v Jilemnici,“ řekl Martin Půta. Liberecký kraj peníze na podporu výstavby zasněžovacího systému v Bedřichově bude chtít vyčlenit v rozpočtu na nadcházející rok.  

Ročně běhá po Jizerkách až půl milionu lyžařů

Nové zasněžování by mělo mít pozitivní dopad také na počet lyžařů v různých částech Jizerských hor. V současnosti, pokud je nedostatek sněhu, nepoužívají lidé jako nástupní místo Bedřichov, ale nastupují na magistrálu např. z Jizerky, která tak bývá přetížena. Tím, že by se stadion v Bedřichově a trasy v okolí zasněžily uměle, by neměli návštěvníci důvod vyhledávat jiná nástupní místa. Rozptýlili se na více míst Jizerek, což by mělo příznivý vliv i na životní prostředí. Každou sezonu přijede za běžeckým lyžováním do zdejších hor až půl milionu návštěvníků.  

Článek má tyto nálepky česko běžky
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
SKI magazin / 14-9-2016
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit