Test ukázal nedostatky, pořadatele MS lyžařů čeká rok tvrdé práce

Zástupci Mezinárodní lyžařské federace (FIS) zřejmě nebudou mít nějaký čas před mistrovstvím světa v klasickém lyžování v příštím roce v Liberci úplně klidné spaní. Generálka na šampionát na Ještědu a ve Vesci sice proběhla, závody však provázely dramatické problémy zejména se sněhem, bez potíží nebyla ani organizační stránka.

Pořadatelé v čele s prezidentkou Kateřinou Neumannovou uskutečnění závodů obhajovali s důrazem na získané zkušenosti, čeká je však rok tvrdé práce.


Hlavní komplikací pořadatelů byl absolutní nedostatek sněhu, který musel být na poslední chvíli navezen z Jizerský hor, proti čemuž se ohradili ochránci přírody. Zejména v sobotu se pak běželo na znečištěné trati a řada závodníků včetně Lukáše Bauera zničila lyže. Šokovalo prasklé potrubí nového zasněžovacího systému, kvůli kterému nebylo možné prodloužit trať, ostudou byl vykradený oficiální hotel Zlatý lev při skocích o minulém víkendu i ukradený monitor z komentátorského stanoviště České televize ve Vesci při závodech v běhu na lyžích.


Hosty překvapily horentní ceny hotelů pro týmy i novináře. Příliš drahé bylo vstupné na skoky, což komentoval i český reprezentant Roman Koudelka. "Já bych sem nešel za 420 korun," řekla současná česká jednička.


Do výčtu organizačních nedostatků patří i zmatky kolem trati, kde si mnohokrát vzájemně stáli v cestě závodníci, diváci či novináři, nebo absence mediální kampaně lákající na závody. Chaos, jak víkendové dění v Liberci nazvala německá zpravodajská agentura SID, panoval také ohledně poskytování informací novinářům a veřejnosti, několikrát diváky uvedl v omyl i komentátor na stadionu ve Vesci.


Samostatnou kapitolou je Vesec jako takový. Neumannová nemůže za to, že město Liberec s minulým organizačním výborem pod vedením Romana Kumpošta vystavělo běžecký areál 400 metrů nad mořem, kde většinou není sníh. Už je ale zodpovědná za jeho obstarání a způsob, který zvolila, popudil nejen ekology. Pro příští rok má připraveny záložní varianty přípravy tratí, mezi nimiž jsou i výjimky od vlády na dovoz sněhu z chráněných oblastí a z Jizerské magistrály. Lze tudíž opět čekat demonstrace a odpor obyčejných běžkařů.


Organizátoři si vyslechli kritiku, že se nezásobili umělým sněhem dopředu, že situaci podcenili po studeném listopadu a prosinci. Že připravili skvělé tratě na Kontinentální pohár sdruženářů a o sníh pak přišli. MS bude navíc podstatně masovější událost, pojede se na úplně jiných tratích a situace v areálech bude odlišná od letošního testu. Přesto Neumannová byla za závody ráda. "Můžeme vychytat nedostatky, pro nás to byla zkušenost. Bylo to dobré rozhodnutí ty závody uspořádat i v takové podobě," uvedla.


Je nesporné, že organizátoři měli začít s přípravami okruhu dřív, nikoliv až týden před SP. Jako dárek z čistého nebe jim nakonec spadlo do klína zrušení pátečního závodu sdruženářů, tudíž měli den navíc na úpravu trati. Přesto nestihli prodloužit okruh na 2,5 km, jak slibovali. V neděli už bylo vidět na kvalitních stopách, že stačilo začít dovážet sníh jen o pár dní dříve. Nemuselo pak dojít k tomu, že ještě hodinu a půl před původně plánovaným pátečním závodem v severské kombinaci sníh vozila nákladní auta a hrnuly rolby.


První skokanský víkend na Ještědu ukázal, že můstek je dobře připraven; až na rozbitý dojezd, kde několik závodníků upadlo. Pokud se dobudují místa pro diváky a tribuny, zázemí za rok bude kvalitní. Problémem však mohou být nedostatečné parkovací prostory a vítr. Ten sice specialisty před týdnem netrápil, ale sdruženářům zrušil dva ze tří závodů.


V obou závodních víkendech nakonec pořadatelé ukázali, že i v dusné atmosféře a přes nepřízeň počasí jsou soutěže schopni uspořádat. Jenže co stačilo v omezeném režimu na Světový pohár, nemusí být dost dobré pro mistrovství světa. Tím spíš, že šampionát se bude za rok konat ještě v pozdějším termínu.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
ČTK / 18-2-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit