Tina Maze atakuje rekord Lasse Kjuse

Jediný lyžař Lasse Kjus dokázal ve více než osmdesátileté historii světových šampionátů získat medaile ve všech pěti individuálních disciplínách: sjezdu, super G, obřím slalomu, slalomu a kombinaci. Slovinka Tina Maze má nyní našlápnuto k vyrovnání tohoto obdivuhodného rekordu. Chybějí jí už jen dvě pódiová umístění. Ve čtvrtečním obřím slalomu a sobotním slalomu speciál.
Radost Tiny Maze v cílo obřího slalomu (MS Vail, 2015)

Jen dvě postavení na stupních vítězů. Tak právě tak hodně nebo málo dělí slovinskou lyžařku Tinu Maze od nesmazatelného zapsání svého jména do historie světových šampionátů v alpském lyžování. Jednoznačná královna dosavadního průběhu mistrovství světa v americkém Bever Creek se ve čtvrtek 12. února postaví na start obřího slalomu v pozici nejžhavější favoritky na získání dalšího pódiového umístění. A pokud uspěje, bude jí chybět pouze medaile ze slalomu speciál k tomu, aby se stala nejúspěšnější lyžařkou všech dob. Alespoň co se výsledků na mistrovstvích světa týká. 

Zlatá a stříbrná šampionka je favoritkou

Vítězka dvou zlatých a jedné stříbrné medaile si za oceán přivezla skutečně  obdivuhodnou formu. V devítidenním průběhu MS ji zatím dokázala porazit pouze rakušanka Anna Fenninger v superobřím slalomu. Jinak nikdo. Tina Maze navíc už ví, jak vyhrát závod v obřím slalomu na mistrovství světa. Podařilo se jí to v roce 2011 na sjezdovkách německého Garmisch-Partenkirchenu a o moc hůře, druhá, nedopadla ani o dva roky později na zatím posledním šampionátu ve Schladmingu. Když k tomu připočteme to, s jakou suverenitou se zatím vypořádává s nástrahami sjezdovky Raptor v Beaver Creek, vychází nám, že další zářez v podobě minimálně bronzové medaile by měl být téměř samozřejmostí. 

“Porozumět zdejší sjezdovce Raptor pro mě zprvu nebylo snadné, ale když jsem pochopila, jak načasovat oblouky, kde je zahájit, rázem se pro mě závody zde staly mnohem jednodušší,” říká Maze. “Je to těžký kopec, ale když lyžuješ tak, jak na se to na šampionátu zatím daří mně, je to hodně zábavné,” neskrývá sebedůvěru sympatická Slovinka. “Vím, že můžu být na bedně po každém závodě a bylo by to úžasné. Samozřejmě to není snadné a potřebuješ se soustředit na svoji jízdu na kopci. Ale proč ne?”

Sen všech lyžařů si zatím splnil jen Kjus

Zisk celé pětice medailí na jednom světovém šampionátu je metou, ke které vzhlíží snad každý lyžař na světě. Zatím se to povedlo jednomu jedinému. Norovi Lasse Kjusovi v roce 1999, shodou náhod také na sjezdovkách amerického Vailu. Pět cenných kovů dokázala posbírat na domácím MS v Åre (2007) i Švédka Anja Pärson, ta si ale jeden z cenných kovů pověsila na krk za třetí místo v soutěži týmů. 

Mezi hlavní konkurentky Maze v obřím slalomu bude patřit obhájkyně titulu ze Schladmingu Tessa Worley z Francie, aktuálně vedoucí žena světového poháru Eva-Maria Brem z Rakouska, její krajanka Anna Fenninger a vycházející americká hvězda Mikaela Shiffrin. Na start se postaví i Američanka Lindsey Vonn, která to považuje za poslední, i když spíše teoretický, pokus o zisk titulu na svém domácím šampionátu. “Přišla jsem zkrátka a je to zklamáním pro mě i pro moji rodinu a fanoušky,” říká ke svým výkonům třicetiletá sjezdařka, která si na “svých” sjezdovkách zatím připsala pouze bronzovou medaili v Super G. “Ve slalomu se budu snažit tak moc, jak to půjde... A uvidíme, co se bude dít.”

Historický zápis Lasse Kjuse na MS ve Vailu (1999)

  • Zlato      Super-G
  • Zlato      Obří slalom
  • Stříbro   Sjezd
  • Stříbro   Slalom
  • Stříbro   Kombinace

Výsledky Tiny Maze na MS ve Vailu (2015)

  • Zlato        Sjezd
  • Zlato        Kombinace
  • Stříbro     Super-G
  • ?????     Obří slalom
  • ?????     Slalom
Článek má tyto nálepky sport závody MS Vail/Beaver Creek 2015
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 12-2-2015
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit