Tři údolí mění svou tvář

Mohlo by se zdát, že v oblasti tak známé, jako je Les 3 Vallées, už nemůže návštěvníky nic překvapit. Ale opak je pravdou. Čipové permanentky, nové lanovky, šestikilometrová sáňkařská dráha. I ta nejprestižnější střediska se totiž musí snažit, aby každý rok překvapila své návštěvníky něčím novým. Jinak by jim hrozilo, že se v boji o přízeň lyžařů propadnou do nižší ligy.
vt-03-1.jpg

Belleville, nejmladší ze tří údolí, která dala oblasti název, tvoří jeden z okrajů obrovského lyžařského areálu. Bylo založeno jako poslední, ale dnes jeho sjezdovky zaujímají polovinu celé zmiňované lyžařské oblasti. Z šesti set kilometrů na něj připadají tři sta a z celkového počtu dvou set lanovek jich tu jezdí šedesát devět. Vlastně jen samotné údolí Belleville by na zimní dovolenou úplně stačilo. Je v něm totiž všechno, co francouzské Alpy dokáží poskytnout: malebná vesnice, která se stala předpolím a výchozím bodem dalších středisek, moderní standardní areál se sjezdovkami všech obtížností i volné terény na samém konci údolí, kde tratě šplhají až na nejvyšší štíty. A jednotlivé destinace jakoby si i vybíraly vždy specifickou klientelu.

Saint Martin vyhledávají lyžaři - turisté, kteří dávají přednost rekreaci před sportem, Les Menuires je ideálním místem pro rodinou dovolenou a konečně Val Thorens je jako stvořené pro dobré lyžaře, kteří od dovolené vyžadují maximum. Se zavedením čipových permanentek navíc vstoupil loni i areál Tři údolí do klubu středisek, kde je pohyb lyžařů sledován elektronickými systémy. Je sice pravdou, že dnes již není čipový systém žádnou převratnou novinkou a mnozí tuto inovaci spíše než slovy díků přivítají poznámkou «no to je dost», ale na otázku, proč to trvalo tak dlouho, je poměrně jednoduchá odpověď. Patrick Arnaud ze společnosti Sevabel to vysvětluje následovně: «Každá další lanovka, resp. sjezdovka, která je připojena, dělá celý systém mnohem složitější. Tři údolí, to je 200 bodů, které se musí navzájem propojit, a to zabere nějaký čas. S provozem v loňském roce jsme ale velmi spokojeni.» Hands free permanentky přitom lze koupit hned ve dvou verzích: jednorázové, které se dají dobít na pokladnách lanovkářských společností, nebo takzvané P@S, jejichž pořízení stojí tři eura a které nabízejí neomezenou platnost i možnost dobíjení přes internet. Jejich výhodou je přitom hlavně možnost vyhnout se náročnému nákupu ve frontě první den příjezdu.

 

Malebný vstup do údolí

Tri_udoli_val_thorens_imagovka

Nejníže položenou vesničkou v údolí je Saint Martin de Belleville. Středisku s návsí a kamennými domy dal název kostel Svatého Martina, při jehož stavbě jakoby již lidé věděli, že se vesnice v budoucnu stane cílem desetitisíců turistů. Světec vyobrazený na oltáři kostela, dělící se o svůj plášť s poutníkem, totiž symbolicky vítá všechny návštěvníky přijíždějící na dovolenou. Saint Martin de Belleville byl ale ještě nedávno jen místem, kde trvale bydleli pouze někteří instruktoři, vlekaři a hoteliéři zaměstnaní ve výše položených, celoročně těžko obyvatelných střediscích a kam jezdili pouze lyžaři hledající spíš místa naplněná klidem než adrenalinovou lyžovačku. Situace se radikálně změnila až v předminulých sezonách, když byly sjezdovky kolem lanovek Saint Martin I a Saint Martin II vybaveny sněžnými děly a když byla otevřena nová sedačková lanovka Granges, která přístup do Saint Martin velmi zjednodušila. Sjezd po kaskádě sjezdovek ze sedla Les Trois Marches se poté stal jednou z nejkrásnějších místních tras. Dolní stanice lanovky, která je ve výšce přibližně 1400 m n. m., je navíc vystavena slunci a krásně skrytá před nepřízní počasí, takže dnes se Saint Martin de Belleville stává jednou z nejvyhledávanějších místních lokalit.

Betonové srdce pomalu mizí

Ještě před pár lety bylo prostřední Les Menuires označováno za jedno z nejškaredějších středisek Francie. Betonové paneláky totiž na začátku tisíciletí poněkud vypadly z módy. Doba se ale změnila a Les Menuires dostává novou tvář. Jako jedno z prvních středisek odvážně začalo s bouráním obdélníkových monster již na sklonku předloňské sezony, kdy byla odstraněna rezidence Solaret. Na stejném místě pak o rok později vyrostly první luxusní apartmány chaletového typu. A s demolicemi se pokračuje dál. Letos se lyžaři mohou naposledy podívat třeba na Les Clarines, rezidenci postavenou v roce 1968, která po této sezoně, stejně jako Solaret, také navždy zmizí z plánků střediska. A nejen padající paneláky mění Les Menuires k nepoznání. Loni došlo například k otevření Sportovního paláce, který notně zatraktivnil společenské centrum kolem La Croissette. Do té doby prostá nákupní galerie se přes rok změnila k nepoznání. Bazény, sauny, pára, posilovny, masáže ale i služby typu kosmetiky či manikúry - vše je tu na dosah ruky. V místech, kde věrní návštěvníci pamatují otevřený bazén, se nyní staví sněhový hrad pro děti. Hromady bílých vloček, opracovaných pro pobavení těch nejmenších, jsou novinkou, kterou mnoho dalších středisek zatím nenapodobilo. Les Menuires se ale neprezentuje jen marnivým pěstěním těla. Jako jedno z mála středisek pořádá také přednášky a vlastivědné procházky zabývající se historií střediska. Při vší architektonické nesourodosti je Les Menuires kompletní přehlídkou stylů horských staveb od zmíněných panelových monster po neochalupy v savojském retro stylu. Nad tím vším se navíc vypíná zvonice, která při svém vztyčení v roce 2000 získala cenu za nejkrásnější kovovou stavbu Francie. Když k uvedenému připočteme ještě letos nově otevřený čtyřhvězdičkový hotel Kaya s bazénem, knihovnou i wellness centrem, je nutné uznat, že Les Menuires opravdu mění svou tvář!

Val Thorens - to nejlepší nakonec

Nejvýše položené středisko v Evropě se rozkládá o tisíc metrů výš než Saint Martin de Belleville, a přestože Val Thorens od Saint Martin dělí jen pár kilometrů, společné prvky bychom hledali velmi obtížně. Místo, kde začíná hlavní sezona ještě před Vánocemi oblíbenou akcí Boarderweek, je mekkou mladých a sportovně laděných návštěvníků především z Holandska či Anglie a snad jediné, co neposkytuje, je klid. Ovšem lyžování je tu skutečně unikátní. Na osmi místech lanovky a vleky překonávají hranici 3000 m n. m., proto ani nepřekvapí, že středisko má hned po Tignes druhou nejdelší sezonu. Místní specialitkou je přitom nová sáňkařská dráha, která je dlouhá šest kilometrů, dvakrát v týdnu otevřená i v noci a prozatím jediná ve Francii.

Tipy pro Tři Udolí:

  • Pokud budete cestovat individuálně, sledujte zajímavé nabídky na www.lesmenuires.com, www.valthorens.com a http://www.les3vallees.com/
  • Ve Val Thorens doporučujeme navštívit restauraci L'Oxalys. Tamní šéfkuchař, sedmadvacetiletý Jean Sulpice, totiž dosáhl nejvyššího ocenění, jaké se v Evropě uděluje slavným průvodcem Michelin.
  • Milovníci vína si nenechají ujít «Týden vinařů» v Les Menuires
  • Děti do pěti let a senioři nad 72 let lyžují ve Třech údolích zdarma

 

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jana Vlková / 16-7-2008
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit