Ulf Olsson: V zimě servismanem, v létě zahradníkem

V roce 2005, po návratu čerstvé maminky Kateřiny Neumannové do bílé stopy, se realizační tým naší nejúspěšnější lyžařky rozšířil o nového člena, servismana Ulfa Olssona. O přípravu lyží české reprezentační jedničky se tento menší Švéd se stálým úsměvem na tváři od té doby staral až do konce její kariéry v roce 2007. Zažil s ní všechny velké úspěchy: zlaté medaile na MS v Obers­dorfu a Sapporu i nezapomenutelný olympijský závod na 30 kilometrů volnou technikou v Turíně, přičemž právě jemu je na triumfech přisuzována nemalá zásluha.
078-79-olsson-uvod.jpg

 

Dříve aktivní závodník, ale jak sám říká, nikdy na špičkové úrovni, patří k nejrespektovanějším mužům tohoto řemesla v kolotoči Světových pohárů. Jeho zkušenosti jsou k nezaplacení a o jeho povaze hodně vypovídá například to, že vždy když se označuje za pouze rekreačního běžce, zapomíná dodat, že na mistrovství Švédska byl dvacátý, Vasův běh zvládl mezi třicítkou nejlepších a to vše v době, kdy měl švédský národní tým v první desítce Světového poháru třeba osm závodníků. O jeho práci po odchodu Kateřiny Neumannové, o zaměstnání servismanů v létě i o jeho soukromí s ním v exluzivním rozhovoru pro časopis SKI magazín hovořila Zuzana Kocumová. A jelikož se ze závodů Světových pohárů oba dobře znají, bylo to povídání velmi, velmi zajímavé.


SKI: Ulfe, kam směřovaly tvé kroky poté, co se Kateřina rozhodla v roce 2007 ukončit kariéru? Pamatuji si, jak jsi po zlatém závodě v Sapporu, kdy bylo jasné, že se vaše cesty rozejdou, všem vysvětloval, že Ulf Olsson je volný servisman.
UO: Nyní začínám druhou sezonu jako osobní servisman Justyny Kowalczuk. Jsem součástí jejího týmu s dodatkem, že pokud by například z důvodu nemoci nemohla závodit, budu pracovat pro ostatní polské závodníky. V týmu jsou především sprinteři, ale pro MS v Liberci se pravděpodobně rozšíří i o další ženy.


SKI: Byla Justyna jasná volba, nebo které další možnosti jsi zvažoval?
UO: Další nabídkou, o které jsem vážně uvažoval, byla spolupráce s kanadským národním týmem. Byla to pro mě opravdu těžká volba - pracovat v týmu, jehož země bude pořádat olympijské hry, je obrovská výzva. Navíc bych mohl vylepšit svou angličtinu...

Ulf Olsson
*27. 8. 1959
Bydliště: Söderhamn (250 km severně od Stockholmu)

Zajímavosti:

 • Vegetarián. O vegetariánech se tvrdí, že nejezením masa se u nich vytrácí výbušnost. On sám tvrdí, že prý je to asi podvědomá ochrana jeho okolí, protože kdyby byl ještě větší cholerik, než je, bylo by to pro jeho okolí neúnosné :-).
 • Nevěří na posmrtný a další životy, ale nepřistupuje k životu tak, jak mnozí "bezvěrci". Tím, že bere tento život za jediný, váží si ho a snaží se ho žít co nejlpe, jelikož nebude mít příležitost to napravit.


SKI: A co nakonec rozhodlo, že sis vybral tým Justyny?
UO: Dvě věci. Zaprvé jde o podobný způsob práce jako s Kateřinou. Tým složený prakticky z jediného závodníka. V Kanadě by to znamenalo servis pro celý mančaft. A zadruhé důvěra v Justynu. Věřím, že může být výborná, dokonce nejlepší.

SKI: Jaká je tvá role? Působíš jen jako servisman, nebo i trochu pomáháš s tréninkem? Co Justyně zatím chybí k tomu, aby byla nejlepší?
UO: Zkoušel jsem jí pomoci s technikou, to je její hlavní problém. Je výborně silově připravená, ale technika je jejím nejslabším místem. Je to dáno tím, že začínala s lyžováním hodně pozdě, poprvé stála na lyžích až ve 14 letech. Bruslení už je malinko lepší, ale stejně má velké rezervy.


SKI: A jak tipuješ, že bude jezdit tento rok?
UO: Jak jsem řekl, myslím, že má na to být nejlepší. Proto jsem do toho šel. I pro mě je to velká výzva a motivace. Musím říci, že jsem neviděl nikoho trénovat tolik jako ji.


SKI: To mě překvapuje. O Katce Neumannové bylo přece známo, že trénuje také tvrdě.
UO: Víš, to je něco naprosto jiného, jiný přístup. S Kateřinou jsem začal spolupracovat v době, kdy již byla hotovou závodnicí. Bylo jí přes 30 let, vrátila se po mateřské a měla už za sebou spoustu let tvrdého tréninku. Starší závodník musí trénovat trochu jinak. Její příprava byla více o intenzitě nežli o objemu. Nelze trénovat 15 let stále stejně. Pokud to budete zkoušet, nutně to povede ke stagnaci ve výkonnosti.


SKI: S oběma špičkovými závodnicemi jsi měl možnost strávit poměrně hodně času. V čem jsou ještě rozdílné?
UO: Jak jsem již zmínil, Kateřina byla při mém příchodu k ní již naprostým profesionálem s týmem lidí, který vše zařídil. Navíc měla Lucii, nežila jen sportem. Justyna je stále mladá, je to neuvěřitelný dříč, miluje tréninky. Takové objemy by snad nikdo jiný nevydržel, nudil by se u toho. Ale ona ne. Vydrží trénovat hodiny a hodiny.


SKI: A jaká je jako člověk, při osobním kontaktu? V televizi vypadá poměrně uzavřeně, nepřístupně...
UO: To jen tak vypadá, je to výborný člověk. Spontánní, vstřícný, mám ji velmi rád, dobře se nám spolupracuje.


...::: pokračování rozhovoru najdete ve SKI Magazínu listopad 2007 :::...

Ulf_Olsson_lod

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Zuzana Kocumová / 18-11-2008
Zuzana Kocumová
Zuzana Kocumová redaktorka
 • Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích
 • Stále neporazitelná nejen v amatérských závodech
 • Ski areal Kamenec.JPG
 • saska-oblouk-1.jpg
 • Takhle ISPO nijak velce nevypadá, ale za otáčivými dvěřmi čeká na 2 300 vystavovatelů z 50 zemí na výstavní ploše 140 000 m2. Tak snad stihneme vše důležité.
 • Titulka.jpg
 • Bauer.jpg
 • sarka.gif
 • Kateřina Neumannová byla jednou z nejvýraznějších tváří značky Madshus
 • aparthotelpodzakletym_03.png
 • Reprezentace míří na sever Evropy.
 • 01-titulka-ski-online08-1.jpg
 • intersport-myslbek-zvenku-2.jpg
Hotely, kde se dobře žije
Příjemné ubytování na úrovni ve Val di Fiemme, Dolomiti, Trentino.
Skialpová škola
Skialpinistické kurzy pro každého v Čechách, na Slovensku i Alpách
Nešetřete na botách
Na hory si dopřejte pořádné lyžařské boty
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit