Úspěchy českého lyžování stojí na práci týmů kolem jednotlivců

Zimní sezona skončila a české lyžování se může radovat. Byla jedna z nejlepších v historii. Ale nezpůsobila to systémová práce lyžařského svazu, nýbrž hlavně nadšení jednotlivců. Vítěz Světového poháru Lukáš Bauer, nejlepší skikrosař sezony Tomáš Kraus, druhá žena konečného pořadí seriálu v jízdě v boulích Nikola Sudová či pátá slalomářka světa Šárka Záhrobská, to jsou plody snahy soukromých týmů. To je dobrá zpráva dva roky před olympijskými hrami ve Vancouveru.
picture-4.jpg

Když Lukáš Bauer po skončení seriálu SP ukázal na Miroslava Petráska a osobního servismana Víta Fouska se slovy: "Pro tyhle dva dělám lyžování," myslel to trochu s nadsázkou, ale právě nadšení všech v nejtěsnější blízkosti kolem české hvězdy běžeckého lyžování Bauerovi pomáhá. Sám je totiž nebývale náročný sám k sebě a preciznost a dokonalost vyžaduje i od ostatních. A v Petráskovi i Fouskovi se našel.


České běžecké lyžování tak elegantně zacelilo mezeru po odchodu Kateřiny Neumannové, navíc sezona ukázala potenciál dalších závodníků, hlavně Martina Jakše. I jemu stejně jako Bauerovi pomohla skutečnost, že neměl zdravotní potíže. "Sezonu beru všemi deseti, zatím drží zdraví, to je hlavní," řekl mistr světa do 23 let Jakš. Také Bauer dříve nemohl prodat svůj potenciál, neduhů se však loni v létě zbavil.


Když Tomáš Kraus před sezonou změnil svého dodavatele lyží, nedělal velké plány a rok bral jako testovací. Získal však zázemí, kterým se mohou chlubit i nejlepší sjezdaři. Roky míval potíže najít kvalitního servismana, nyní má hned dva - pro Evropu a zámoří. A výsledky svěřence Vladimíra Augusty se dostavily okamžitě. Kraus byl neporazitelný, vyhrál Světový pohár i zámořskou sérii Jeep King of the Mountains. "Já jsem sám nečekal, že by mi to tak šlo," přiznal lyžař.


Nikola_Sudova Za nejlepším rokem kariéry Sudové stojí prý kvalitní trénink, dosud se jí a jejímu kouči Radku Herotovi podobně dobrá podzimní příprava nevydařila. A rovněž angažování specialistů na fyzioterapii, výživu či biochemii. "Sama ani nevím, proč byla ta sezona tak dobrá. Ale asi je zatím hlavně kvalitní zázemí a dobrý tým kolem mě," řekla Sudová.


Stabilní výkonnost prokázala i slalomářka Šárka Záhrobská. Ve své nejsilnější disciplíně se pravidelně objevovala v desítce a často bodovala i v obřím slalomu a zlepšila se v super-G. "Chceme jezdit tři disciplíny a udělat 1000 bodů v poháru," měl jasno její otec a kouč Petr Záhrobský. To by letos znamenalo šesté místo v celkovém hodnocení seriálu.


I za výkony Záhrobské stojí soukromý tým. Lyžařka prý ví, kde má rezervy a nedá dopustit například na Antonína Stracha, osobního kouče na fyzičku. Tým kolem své dcery Záhrobský budoval mnoho let a od loňského titulu mistryně světa začíná jeho dcera sklízet plody dlouholeté tvrdé práce.

Odbornou veřejnost potěšila i výkonnost Ondřeje Banka, který staví rovněž na rodinném týmu a spolupráci s bratrem Tomášem. Na začátku sezony byl třetí v superkombinaci v Beaver Creeku, pak si ale zlomil nohu v Kitzbühelu. Šestý muž olympijské kombinace v Turíně se pomalu posouvá do špičky, přitom jeho podmínky ve srovnání například s Rakušany jsou neporovnatelné. Například při svém letošním životním úspěchu si sám před slalomem mazal lyže.


Skokané na lyžích a sdruženáři by si mohli vzít příklad, v této sezoně snad jen "kombiňák" Tomáš Slavík, skokan Roman Koudelka či letec Antonín Hájek snesou přísnější měřítko. Všichni úspěšní čeští lyžaři si však na sebe upletli bič, jak připustil i Bauer. Udržet výkonnost na takové úrovni, aby se za dva roky mohli radovat z olympijské medaile, nebude snadné.

E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
E-mail:
Váš text:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Jan Klouček / 19-3-2008
Jan Klouček
Jan Klouček zástupce šéfredaktora
 • Červená sjezdovka
 • DSC_7903.jpg
 • kola.JPG
 • ves.jpg
 • IMG_8951.JPG
 • DSCN0259.JPG
 • Tisková konference: běžci na lyžích 2015 (foto: SLČR)
 • Namazat závodní lyže, to je drahý špás
 • Lyžování v Trentinu, ©Alessandro Trovati
 • eXcelent Separation na SKImagazin.cz
 • dsc-0143-1.jpg
 • P3121278.JPG
 • sarska.jpg
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Videa na našem webu neskladujeme. Přidat nové video je možné pouze tak, že originál nahrajete na server YouTube a nám sdělíte link.
Název:
Kategorie:
Místo:
GPS:
YouTube adresa:
Vybrat fotografii:
Max. rozlišení 1920x1200, max. velikost 2MB
Popis:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit
Název:
Typ inzerce:
Nabídka Poptávka
Cena:
Telefon:
E-mail:
Kraj:
Kategorie:
Přidat obrázek 1:
smazat
Přidat obrázek 2:
smazat
Přidat obrázek 3:
smazat
Max. rozlišení 1920x1440, max. velikost 3MB
Popis zboží:
(max 800 znaků)
Kolik je 2x3?
Tyto údaje je nutné vyplnit